Po októbrovom masívnom požiari historického zámku pri Kunerade sa začalo intenzívne skloňovať slovo úmysel a polícia začala požiar vyšetrovať ako zločin poškodzovania cudzej veci. Hoci dnes verejnosť hovorí o kultúrnej pamiatke ako o ruine a svetlú budúcnosť v nej mnohí nevidia, iný názor majú práve pamiatkari, ktorí sú po minulotýždňovej návšteve zámku o niečo optimistickejší. „Uskutočnili sme obhliadku objektu a urobili sme si určitý obraz o miere poškodenia zámku. Máme informáciu, že vlastník pamiatky si dal spracovať statický posudok, budeme preto čakať, dokým nám bude doručený. Podľa nášho názoru je však objekt opraviteľný, hoci má nenávratne zničenú strechu. Obvodové steny a deliace konštrukcie a aj klenby sú v poriadku a vyžadujú si štandardné postupy,“ hovorí pre Žilinský večerník riaditeľ Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Žilina Miloš Dudáš.
VYŽADUJE SI CITLIVÝ PRÍSTUP
Súčasná situácia v rámci vlastníckych vzťahov zámku vypovedá o tom, že vlastník Kuneradského zámku, ktorým je spoločnosť Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice, sa snaží pamiatku dlhodobejšie predať. Podľa Miloša Dudáša z KPÚ došlo nedávno k provizórnym úpravám, pričom objekt zámku jeho vlastník proti vniknutiu nepovolených osôb oplotil. „Pamiatkový úrad bude konať tak, aby boli všetky potrebné konštrukcie ochránené. Rovnako bude dohliadať aj na to, aby došlo k vyčisteniu po poslednom požiari a aby sa pamiatka ďalej neničila vodou a snehom,“ dopĺňa Miloš Dudáš, ktorý zároveň upozorňuje, že pri spracovaní statického posudku je dôležité, aby sa brala do úvahy skutočnosť, že ide o výnimočnú stavbu. „Nie je to obyčajný dom ani priemyselná stavba, ide o historickú architektúru, národnú kultúrnu pamiatku a časť nášho kultúrneho dedičstva.“
PREDAJ NA PRVOM MIESTE
Vlastník Kuneradského zámku vo svojom stanovisku uvádza, že celková starostlivosť o pamiatku je pre neho nákladnou a nenávratnou investíciou. „V rámci záchrany a obnovy bývalého poľovníckeho kaštieľa Kunerad môžeme len skonštatovať, že z hľadiska vlastníka ide o veľký problém, pretože podmienky pamiatkarov na rekonštrukciu sú také prísne, že sú prakticky nesplniteľné a odrádzajúce. V poslednom období sme mali viacerých záujemcov o kúpu zámku, avšak spomínané prehnané a prísne požiadavky pamiatkarov ich doslova odrádzali,“ tvrdí hovorca spoločnosti Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice Jozef Korbel. Ten zároveň podotýka, že rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky si vyžaduje takmer astronomické sumy, čo komplikuje situáciu nielen spoločnosti, ale aj spomínaným investorom. „Zámok sa snažíme aj naďalej odpredať, cena klesla a v hre je už ďalší nový záujemca o nehnuteľnosť. Dôležité ale bude, aby pamiatkový úrad v krátkom čase povolil tento odpredaj a nekládol investorovi zložité podmienky, ktoré sú hlavným dôvodom, prečo sme do zámku Kunerad z našej strany neinvestovali,“ dopĺňa Jozef Korbel.
DOHADY ODMIETAJÚ
V súvislosti s októbrovým požiarom zámku podala spoločnosť vlastniaca pamiatku trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu poškodzovania cudzej veci. Vo verejnom priestore sa však krátko po incidente začalo vynárať podozrenie, že za požiarom môže byť práve vlastník Kuneradského zámku. Motiváciou mala byť vraj uzatvorená poistná zmluva. „Špekulácie niektorých neprajníkov o tom, že sme si ho dali podpáliť sami, sú totálne hlúposti. Nemali sme ho poistený, ani nám ho už nechceli poistiť, keď pred ôsmimi rokmi vyhorel. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme už do zámku nemali záujem investovať,“ odmieta dohady hovorca spoločnosti Jozef Korbel. Kuneradský zámok sa podľa jeho slov spoločnosť snažila odpredať najskôr štátu a neskôr aj obci Kunerad, záujem však neprejavili. „Je ale dôležité povedať, že cieľ máme aj naďalej rovnaký – zámok sa chceme pokúsiť zachrániť či už odpredajom, alebo iným spôsobom,“ dodáva Korbel.
ZÁMOK JE KULTÚRNOU ŠKVRNOU
Udalostí posledných týždňov zomkli aj niekoľko desiatok ľudí, ktorí so stavom pamiatky nie sú spokojní. Na námestí v Rajeckých Tepliciach pred týždňom v stredu podpisovali petíciu za záchranu vyhoreného zámku Kunerad. „My občania Slovenskej republiky žiadame vládu SR, aby začala okamžite konať vo veci obnovy vyhoreného objektu zámku Kunerad, národnej kultúrnej pamiatky. Žiadame tiež odstrániť prípadné problémy v komunikácii medzi majiteľom zámku a krajským pamiatkovým úradom. Žiadame, aby vláda určila osobu alebo orgán, ktorý problémy dokáže odstrániť v prospech okamžitého začatia obnovy zámku. Zároveň žiadame vyčleniť finančné prostriedky z dostupných zdrojov na okamžité a nevyhnutné ošetrenie ďalších škôd, spôsobených poveternostnými vplyvmi. V prípade, že zámok nie je možné zachrániť iným spôsobom, žiadame zvážiť jeho vyvlastnenie do majetku kompetentných orgánov SR a jeho následnú záchranu,“ cituje znenie petície občiansky aktivista a jeden z organizátorov protestu Miroslav Bellan.
VYZÝVAJÚ K ZHROMAŽDENIAM
Miroslav Bellan krátko pred protestom podotýka, že určité aktivity sa realizovali aj pred posledným požiarom v polovici októbra. „Všetko sa to však utlmilo tým, že sa nič ďalšie nedialo. Kuneradský zámok som pravidelne fotografoval, aby som ľuďom ukázal, v akom je stave. Množstvo ľudí však aj dnes na sociálnych sieťach upozorňuje, že je ho veľká škoda a o túto kultúrnu pamiatku by bolo potrebné sa postarať,“ tvrdí fotograf a občiansky aktivista. Posledný veľký požiar ho podľa jeho slov prekvapil, o to pozitívnejšia však bola aktivita ľudí, ktorí sa začali mobilizovať a vyzývať k zhromaždeniam.