V Makovického dome v Žiline sa v septembri až decembri konal kurz paličkovanej čipky, ktorý organizovalo Krajské kultúrne stredisko v Žiline s odbornou lektorkou Máriou Hnidkovou – zakladateľkou a členkou Klubu paličkovanej čipky Gracia pri KrKS v Žiline.
„Počas kurzu sa účastníčky učili správne navíjať na paličky, viazať tkáčsky uzol a v paličkovaní využívať techniku prekríženia, preloženia, pletenca s pikotkami, techniku hladkého a krúteného plátenka s hladkým či pevným okrajom,“ povedala Daniela Srnanková z Krajského kultúrneho strediska.
TRPEZLIVOSŤ A ŠIKOVNOSŤ
Paličkovaná čipka si pri práci vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a šikovnosti. Mária Hnidková, lektorka kurzu, zhodnotila priebeh stretnutí i samotné účastníčky. „Na každom z 10 stretnutí sa záujemkyne o paličkovanú čipku naučili 2 vzory. Všetky členky úvodné základy zvládli, úspešne čipkovali a som rada, že majú záujem o rozšírenie čipkárskej škály a v začatom umení chcú pokračovať.“
TRADIČNÉ ĽUDOVÉ REMESLO
O náročnosti techník paličkovanej čipky niet pochýb. Toto drobné a veľmi jemné remeslo je naozaj obdivuhodné pre svoju krásu, no zároveň si vyžaduje neľahkú prácu plnú strpenia. To si uvedomovali aj samotné účastníčky pred začiatkom kurzu. „S obavou som kráčala na prvé stretnutie kurzu paličkovanej čipky, pretože len na základe matnej predstavy som vedela, ako sa tá jemná krása čipky tvorí. Hlave sa mi vynárali otázky, či to vôbec zvládnem, či to nebude príliš náročné. Ale hneď po pár minútach som pochopila, že vďaka našej pani lektorke to zvládnem. S jej odborným, veľmi zrozumiteľným a zároveň priateľským spôsobom vedenia kurzu ma čaro paličkovanej čipky uchvátilo ešte viac,“ vyjadrila sa po absolvovaní kurzu Miroslava Solčianska, jedna z jeho účastníčok.
O tradičné ľudové remeslá, a teda aj o paličkovanú čipku je stále záujem, a to je dôležité pre zachovanie tejto tradičnej umeleckej zručnosti.