Nie pre každého znamenajú Vianoce tri dni voľna. Sú ľudia, ktorí aj počas sviatkov musia chodiť do práce, aby nám zabezpečili služby, ktoré my považujeme za samozrejmosť. Zisťovali sme, ako vyzerajú Vianoce ľudí, vďaka ktorým sa môžeme prepraviť počas sviatkov k blízkym a známym. Autobusári, rušňovodiči a taxikári pracujú takmer nonstop. Napriek tomu si aj oni vedia na Vianoce ukrojiť čas pre svoju rodinu. A vraj sa im aj vtedy veľmi dobre pracuje!
ŽILINA. Štedrý deň je bežným pracovným dňom aj pre taxikárov. Pracujú od rána do večera, aby mohli odviezť ľudí tam, kam potrebujú. Samozrejme, vianočná nálada je nákazlivá a nevyhne sa ani im. „Pracujeme a fungujeme úplne normálne ako ktorýkoľvek iný deň. Ale tá nálada je úplne iná. Z rádia hrajú vianočné pesničky, koledy a aj ľudia sú takí iní, milší,“ hovorí Jaroslav Ďuriš zo žilinskej taxi služby.
Po piatej hodine vypínajú služobné mobily
Pracovný čas majú rozdelený na dve polovice. Doobeda rozvážajú najmä ľudí, ktorí chcú stihnúť ešte posledné nákupy vianočných darčekov alebo narýchlo dokúpiť, čo im doma chýba. „Potom sú to zákazníci, ktorí idú z práce alebo pricestujú z cudziny. Nájdu sa aj takí, ktorí zas potrebujú odviezť do roboty. Potom okolo tej piatej hodiny večer sa služobné mobily vypnú a ideme aj my domov k svojim rodinám, aby sme v kruhu svojich najbližších a najmilších strávili ten slávnostný a čarovný čas. No a potom po večeri a rozbalení darčekov sa vraciame späť do práce, to je zhruba okolo ôsmej – deviatej hodiny večer. Znova zapíname služobný telefón, ale ten pracovný čas je taký iný, slávnostný,“ vysvetľuje taxikár.
Odbehnú si za rodinami a potom naspäť za volant
Na Štedrý deň nemajú voľno ani vodiči mestskej hromadnej dopravy, ktorí síce jazdia vo víkendovom režime, ale v práci predsa len musia byť. „Výraznejšie obmedzenia oproti bežnej prevádzke budú v popoludňajších hodinách, kedy pravidelné spoje na trolejbusových linkách končia svoju prevádzku medzi 13. h a 14. h. Po tomto čase budú spoje trolejbusových liniek nahradené mimoriadnymi spojmi po trase linky č. 50, ktorej trasa vedie z centra mesta cez všetky sídliská až na sídlisko Hájik a späť,“ oznamuje hovorca Žiliny Pavol Čorba.
Okolo šiestej hodiny večer sa autobusy zaparkujú na približne dve hodiny do depa. „Je to aj práve z toho dôvodu, aby v tomto čase mohli vodiči stráviť štedrovečernú chvíľu so svojimi rodinami. Čas strávený za volantom počas Štedrého dňa majú vodiči zohľadnený príplatkami ku mzde, ktoré vychádzajú z platných mzdových predpisov,“ dodáva hovorca mesta.
Pracujú preto, aby boli všetci na Vianoce doma
So zámerom dopraviť ľudí ku štedrovečernému stolu sadajú za volant aj vodiči SAD Žilina. „Autobusy odchádzajú z autobusových staníc do jednotlivých obcí spravidla v intervaloch 18.30, 20.30 a 22.30 h. Pracovná zmena vodiča počas vianočných sviatkov je štandardná bez mimoriadnych zvýhodnení. V podobnom režime ja aj denný odpočinok po pracovnej zmene. U nás nie je možné nastaviť čas práce tak, aby večer boli všetci doma. My pracujeme skôr na tom, aby sa všetci okolo dostali domov na vianočnú večeru,“ vysvetľuje hovorkyňa SAD Ivana Strelcová.
Vo vlaku ponúkajú kapustnicu
Vianoce v práci strávia aj stovky zamestnancov železníc. Medzi nimi sú rušňovodiči, vlakvedúci, pokladníci, ale aj pracovníci kontaktného centra. Aby sa všetci šťastne na Vianoce dopravili do cieľa, bude aj v tomto roku v nočnej zmene po 18. h okolo tisícky pracovníkov Železničnej spoločnosti Slovensko.
Pracuje sa im však oveľa lepšie ako v iné dni. Ľudia sú usmievaví, pokladníčkam pri okienku želajú pekné sviatky. Sám vojak v poli je rušňovodič, ktorý sa musí aj počas Vianoc sústrediť, či na trať nevbehne lesná zver, či sa neobjaví nečakaná prekážka, ale hlavne, či prístroje fungujú tak, ako majú. Veď bezpečnosť cestujúceho je na prvom mieste. „K Vianociam vo vlaku patria aj reštauračné vozne so službami. Počas Štedrého dňa budú „reštauráky“ na koľajniciach pripomínať teplo domácej kuchyne. V ponuke nebude chýbať vianočná kapustnica,“ informuje agentúra TASR.
Michala Stehlíková
Snímka archív