„V opačnom prípade sa môže stať, že namiesto poznávania pamiatok a míňania usporených eur na dobré jedlo budeme hľadať stomatologickú ambulanciu a s obavami počítať „daň“ za našu ľahostajnosť,“ radí primár Schill Dental Clinic MUDr. Alexander Schill.
Potrebujeme sa v letných mesiacoch nejako špeciálne o zuby starať?
Starostlivosť o zuby nie je sezónna záležitosť. Skôr máme v hlave, že ak oddychujeme, všetko ide pomalšie, dovolíme si veci a zážitky, na ktoré počas roka nemáme čas. Po dlhom večere strávenom v reštaurácii na promenáde sa neraz nevieme prinútiť umyť si zuby, počas dňa viac pijeme sladené a chladené nápoje, zmrzlinu ani nespomínam. Som však presvedčený, že ten, kto sa dôsledne stará o ústnu hygienu počas celého roka, nemá s tým problém aj na dovolenke. Špeciálna príprava pred letom teda spočíva predovšetkým v prehliadke u stomatológa, aby sme si boli istí, že všetko je v poriadku a nič nás neprekvapí. Pri balení jednoduchá rada – dajte do kufra všetko to, čo používate doma. Kefku, zubnú niť a ústnu vodu si môžete kúpiť aj v letovisku.
Kedy nás môžu napríklad zanedbané kazy najčastejšie prekvapiť?
Vtedy, keď to najmenej čakáte a v úplne prirodzených situáciách. Napríklad už v lietadle pri zmene tlaku, rovnako pri potápaní. Netesniace plomby alebo štrbinky v zuboch môžu mať pod vodou devastačné účinky. Pri zvýšenom tlaku pri vynáraní sa môže uvoľniť uzavretý vzduch v zubných priestoroch a môže dokonca vytrhnúť plomby. To, samozrejme, neplatí pri obyčajnom šnorchlovaní, ale pri hĺbkovom ponore. Alebo keď s chuťou zahryznete do kôstkového ovocia, olivy, jablka – a nehoda je na svete. Neraz prišli pacienti k nám so zlomeným alebo inak poškodeným zubom. Priaznivá nie je ani kombinácia sladeného chladeného nápoja, zvyk „zahryznúť“ sa do zmrzliny či naopak – jesť príliš horúce jedlo. A ako to už býva, niekto oddychuje pasívne, iný aktívne – na bicykli, korčuliach, rôzne vodné atrakcie dostanú nielen deti, ale i dospelých. Často sa stane úraz pri páde či nechtiac pri bláznení vo vode. Vtedy si nepomôžeme tabletkami od bolesti.
Čo by ste mali absolvovať pred odchodom do zahraničia?
Určite nepodceňujte preventívnu prehliadku, aby ste odchádzali na dovolenku so zubami, ktoré sú sanované. To znamená bez kazov, zápalov či odhalených krčkov. V rámci prevencie odporúčam aj dentálnu hygienu. V rámci nej sa odstráni zubný kameň a plak, prípadne zafarbenie zubov. Povlak a zubný kameň sa najdôkladnejšie odstraňujú ultrazvukom, z ťažko dostupných miest laserom. Ozónový prístroj pomáha likvidovať baktérie, odstraňuje zápach. Pomôže aj fluoridácia, ktorá zamedzuje vzniku kazu a pomáha celkovej odolnosti zubov.
S čím sa môžeme mimo Slovenska v súvislosti s ošetrením zubov stretnúť?
Úplne prirodzene, a to nielen pri hľadaní stomatológa, s rečovou bariérou. Už len pýtať sa na cestu, vysvetliť zubárovi, čo sa udialo, čo bolí, zistiť, čo kryje poistka a čo nie... Nič príjemné v situácii, ktorú potrebujete urgentne riešiť. Netreba zabúdať na to, že v krajinách Európskej únie máte po predložení európskeho zdravotného preukazu právo len na nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť. V ostatných krajinách a pri zložitejších úkonoch v krajinách EÚ je ošetrenie zubov nákladné a môže vám dovolenku nečakane predražiť aj niekoľkonásobne. Cena za služby je jedna vec – tá druhá je ich úroveň. Napríklad v USA si vypýtajú vysokú sumu aj za bežné ošetrenie, v Egypte sa pripravte na nie práve ideálne podmienky a napríklad na ostrovoch na Maldivách zubára nezoženiete vôbec. V exotike môžete naraziť na extrémy – buď na ambulanciu na špičkovej úrovni alebo, naopak, pri prašnej ceste len tak pod prístreškom.
Čo ak náš zubár dovolenkuje?
To, samozrejme, môže (úsmev). Ak je personálne zázemie zariadenia dostatočné, nie je problém, aby si aj lekári išli oddýchnuť. U nás aj počas dovoleniek normálne ordinujeme, poskytujeme ošetrenie cez víkend aj pohotovosť. Ten čas, čo venujete zodvihnutiu telefónu, aby ste sa k nám objednali na termín, ktorý potrebujete a potom mali istotu, že zuby sú v poriadku, je naozaj na nezaplatenie.
Zuby a technológie: Ani zlomený zub nemusí znamenať katastrofu.
Nemusíte čakať na náhradu dlhé týždne. S kompletným úsmevom odídete už za pár hodín. Prostredníctvom Cerec-u, stomatologického robota, môžeme vyrobiť 3 druhy výplní, podľa toho, akú veľkú časť zuba potrebujeme nahradiť, ďalej fazety a korunky. Tzv. onlay výplň používame pri nahrádzaní väčšej časti zubu. Inlay pri nahrádzaní malej časti a overlay slúži na vyriešenie stavu, keď potrebujeme nahradiť len žuvaciu plochu. Fazety aplikujeme pri estetických nedostatkoch prednej časti chrupu. Korunky na rozdiel od faziet nenahrádzajú len prednú plochu, ale nahrádzajú jeho väčšiu časť a riešia zub ako celok.
Názov CEREC® pochádza z anglického Chairside Economical Restoration of Esthetic Ceramics - čo znamená, že kým sedíte v kresle, urobíme estetickú keramickú rekonštrukciu vášho zubu. Nový zub máte na počkanie.
DESATORO PRE CEREC® ALEBO, AKÉ SÚ VÝHODY PRE PACIENTA
1. po jedinej návšteve odídete s hotovým zubom, problém máte hneď vyriešený
2. nerobíme žiadne odtlačky, nemáte preto žiadne nepríjemné pocity
3. nevyrábame náhrady v laboratóriu, ale priamo na mieste a na počkanie
4. materiál je čisto keramický - žiadny amalgám, zlato ani iné kovy a teda žiadne alergie, je vysoko odolný a trvácny
5. pri preparácii zachovávame čo najviac zdravého zubného tkaniva
6. výsledok je na nerozoznanie od vlastných zubov - farbou aj štruktúrou
7. keramika je biokompatibilná s mäkkými tkanivami v ústach a tvorí odolný, plaku rezistentný povrch
8. táto metóda je klinicky preverená, úspešná na celom svete
9. na našej klinike sme už vyhotovili viac než 30 000 náhrad pomocou CEREC®-u
10. cena je podobná ako pri zhotovení korunky v laboratóriu, ale nemusíte čakať 1 - 2 týždne na jej vyhotovenie