Žilinský Večerník

22. november 2024 | Cecília
| -5°C

Zaujalo nás

Liatinové a oceľové kotly na tuhé palivá

05.08.2014 | 09:05

Rastúce ceny plynu a elektrickej energie spôsobujú návrat mnohých domácností k využívaniu kotlov na tuhé palivá.

 

Vykurovanie tuhým palivom je bezpochyby najlacnejšie a práve táto skutočnosť  je najväčšou výhodou uvedených kotlov. Kotol na tuhé palivo je vhodný pre ľudí, ktorí si uvedomujú časovú náročnosť obsluhy spojenú s častým prikladaním paliva, ktorá oberá majiteľa o komfort.
Každé palivo sa vyznačuje vlastnosťami, ktoré vyžadujú rozdielnu konštrukciu kotla. Z tohto dôvodu je dôležité myslieť na to, že v rovnakom kotly  má rôzne palivo inú účinnosť a výkon.

 


Liatinové kotly na tuhé palivá
Liatinové kotly sú tvorené spájaním liatinových segmentov a ich veľkosť a výkon je priamo daná počtom článkov z ktorých sú tvorené. Liatinové kotly boli navrhované hlavne pre spaľovanie uhlia a koksu, ktoré horí žiarom a vytvára sálavé teplo, nie na spaľovanie dreva, ktoré horí plameňom. Z tohto dôvodu je spaľovanie dreva v týchto kotloch menej výhodné nakoľko teplo spolu so spalinami rýchlo prekoná odovzdávacie plochy a uniká do komína. Nakoľko liatinové kotly majú hrubšie steny ako napríklad oceľové kotly ich životnosť je dlhšia (15-20 rokov v závislosti od paliva) a dlhšiu dobu odolávajú kyselinám obsiahnutých v dreve. Dlhšia životnosť kotla je však vykúpená horšími parametrami  liatinových kotlov. Kotlom trvá dlhšiu dobu kým sa zohrejú, majú najnižšiu účinnosť zo všetkých spaľovacích zariadení (len 65%) a veľké tepelné úniky do komína. Liatinové kotly sú vhodné pre ľudí ktorý kúria uhlím, koksom respektíve drevom a majú dostatok času venovať sa obsluhe kotla.

 

Oceľové kotly na tuhé palivá
Teleso oceľového kotla je tvorené ako zvarenec  oceľových plechov v hrúbke zväčša 4-6 mm a sú  určené na spaľovanie suchého dreva a suchého drevného odpadu ako primárneho paliva a na spaľovanie uhlia ako doplnkového paliva. Nakoľko vo všetkých spaľovacích zariadeniach sa musí používať suché palivo (drevo do 20% vlhkosti) padá mýtus o krátkej životnosti oceľových kotloch, ktorá dnes dosahuje úroveň 13 až 15 rokov. Oceľové kotly majú prepracovaný odvod spalín cez takzvaný knihový výmenník vďaka čomu dosahujú účinnosť až 75% a nižšiu spotrebu paliva. Knihový výmenník si môžeme predstaviť ako sústavu navzájom prepojených šuplíkov v tvare písmena S čím sa spomaľuje prúdenie, zväčšuje odovzdávacia plocha a tým zabezpečuje vyššia účinnosť. Oceľové kotly sa vyznačujú jednoduchšou údržbou a čistením oproti liatinovým kotlom, ale sú rovnako časovo náročné na obsluhu. 
V ďalšom čísle našej poradne sa budeme venovať drevosplyňujúcim a automatickým kotlom.

 

 

Fabrika SK, s.r.o.
S. Sakalovej 166
014 01 Bytča

www.fabrikask.sk
[email protected]

 

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod