Takto odpovedal Peter Getting, investigatívny novinár a spisovateľ, na otázku, či sa počas najúspešnejšieho obdobia Jána Slotu nebál vyjadrovať svoj nesúhlas klopaním mu na dvere primátorskej kancelárie.
Peter zavítal do nových priestorov Občianskeho združenia Proti korupcii v rámci Žilinského literárneho festivalu, aby poslucháčom poskytol svoj nepochybne jedinečný a zainteresovaný pohľad na Žilinu, Slotu, Aupark, ale taktiež predstavil svoju literárnu tvorbu. V diskusii s Vandou Tuchyňovou sa nakomprimovalo množstvo tém, faktov, názorov či úvah.
Slota, noviny a rodný kraj
Peter sa nám v diskusii predstavil ako novinár, ktorý so skupinkou ľudí, ktorým sa nepáčilo smerovanie žilinskej regionálnej tlače, začínal písaním Žilinských novín. Ako spomenul, k situácii, ktorá sa nevyvíjala podľa ich predstáv a zásad, zaujali postoj: buď sa nesťažovať, alebo niečo robiť.
Vtedajšie pomery v Žiline boli rozdielne, ako sú dnes, často skloňovaným objektom debaty bol vtedajší primátor Ján Slota a všeobecný strach vládnuci počas jeho volebného obdobia. Proti tomuto strachu sa Peter Getting búril článkami aj otvorenou konfrontáciou, ktorá vyvrcholila v samotnej kancelárii pána primátora. Na otázku, či sa nebál „pichať do osieho hniezda“, odpovedal: „Áno, ale ľudia už v minulosti bojovali aj horšie boje, a to pre rovnaké hodnoty.“
Niekoľko ťažkých minút venoval aj kauze žilinského Auparku, proti ktorého výstavbe aktívne bojoval a výsledok tohto boja označuje za svoju najväčšiu prehru. „Doteraz sa tomuto miestu vyhýbam,“ priznal. Naopak, za svoje najväčšie víťazstvo považuje situácie, v ktorých jeho články vzbudili aktívne povedomie čitateľov.
Pravda, čistota a novinárske remeslo
Peter Getting sa nám v predstavil ako ojedinelý, možno trocha excentrický publicista a spisovateľ, ktorý bez ohľadu na počet svojich stúpencov a odporcov sleduje svoj cieľ – hľadať, nájsť a najmä povedať pravdu ľuďom, ktorí ju nevidia, nemajú k nej prístup alebo by im ani nenapadlo, že v danej oblasti nie je. Význam pravdy zdôraznil aj v odpovedi na otázku, ako sa stať novinárom: „Dobrým novinárom môže byť človek, ktorý chce vedieť pravdu a vie písať slohy na dvojku.“
Niekoľko postrehov v debate padlo aj k vzniku súčasného Denníka N, ľavicovo a pravicovo orientovaných novín či otázke financovania Slovenskej národnej galérie J&T Bankou. Z debaty na otázku správnosti takejto podpory vyplynulo, že na niektoré otázky nemožno odpovedať jednoslovne a čierno-bielo. Peter celú tému uzavrel so slovami: „Najčistejší slovenský časopis je Nota Bene.“
Literatúra a prienik do psychiky
Jeho literatúru možno označiť za oddych od suchých faktov a agresívnej skutočnosti. Knižky píše v alternatívnom štýle, ktorý prekrúca realitu opisom nezmyselných situácií, a tak nečudo, že aj moderátorka bola zmätená z popisu jednej z kníh na internete.
Svoju literárnu tvorbu vysvetľuje aj v odpovedi na osobnejšiu otázku – ako má usporiadané vnútro: „Keby som mal usporiadané vnútro, nepísal by som.“ Napokon však prizná, že najvyššou hodnotou je pre neho ľudskosť.
Slobodná doba či technologické otroctvo?
O mladej generácii sa Peter Getting vyjadruje s úsmevom: „Stále je veľa mladých, ktorí chcú robiť zmeny.“ „Neskôr narodeným“ závidí ich entuziazmus, napriek tomu vníma pokrok technológií a s ním spojené problémy: „Ľuďom z toho dosť šibe.“ Nezabúda však ani na pozitívum novej doby – viac možností prejaviť sa.
Debata v OZ Proti korupcii bola syntézou viacerých diskusných rovín: od politiky až po Petrovu dušu, vieru či osobné presvedčenia, ktoré sa prepájajú v jeho článkoch a knihách. Vážnosť niektorých tém a faktografickosť politického pozadia v podaní Petra Gettinga ľudí neunavila, z besedy odchádzali pomaly, zdieľajúc svoje postrehy, odpovede či nové otázky, ktoré v nich toto stretnutie vyvolalo.
Daniela Blažejová
Snímka Ľubo Bechný