Za posledných pätnásť rokov bolo už niekoľko pokusov vybudovať na Váhu nad Starým hradom malú vodnú elektráreň. Zakaždým neúspešne. V týchto dňoch prichádza do nášho regiónu ďalší investor s rovnakým, ale vraj voči prírode oveľa šetrnejším zámerom. Ako to dopadne tentoraz?
STREČNO. NEZBUDSKÁ LÚČKA. Malú vodnú elektráreň (MVE) sa na Váhu pri Starom hrade pokúšali v minulosti vybudovať už niekoľkí domáci i zahraniční investori. Ani jednému sa to pre negatívne stanoviská od ochranárov, rybárov, miestnej samosprávy či ministerstva životného prostredia nepodarilo. Ako sa však hovorí, šťastie treba pokúšať. A toho sa pravdepodobne chytila aj ďalšia spoločnosť, ktorá do nášho regiónu prichádza s podobným zámerom. So stavbou elektrárne s názvom Krivé by chcela začať v roku 2016. „Náš návrh spočíva vo vybudovaní nízkeho riečneho stupňa na rozdiel od predchádzajúcich riešení. To znamená, že stavba bude oveľa menšia ako pôvodné a je situovaná na inom mieste. Momentálne sa s projektom nachádzame v procese EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie),“ uviedol Stanislav Doktor zo spoločnosti HYDRO‑GEN so sídlom v Nitre.
Nový zámer vraj neohrozí činnosť pltníkov
Pri výstavbe a prevádzke elektrárne budú vraj postupovať tak, aby všetky podstatné negatívne vplyvy eliminovali, prípadne realizovali potrebné opatrenia. „Výhodou je napríklad výroba ekologicky čistej energie, pričom sa oproti získavaniu energie z fosílnych palív na vyrobenie 17,8 GWh/rok ušetrí približne 25‑tisíc ton uhlia, z ktorého vznikne 200 ton popolčeka, 830 ton plynných emisií a ušetrí sa 27‑tisíc ton kyslíka. Tento zdroj energie akcentuje strategickú nezávislosť zásobovania prevádzky energetickými surovinami.
Snažíme sa napĺňať ambiciózne ciele vyplývajúce z koncepcie Slovenskej republiky ohľadom výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov v malých vodných elektrárňach na 850 GWh do roku 2030. Stavba je situovaná ďaleko od územia obcí a nijako ich neovplyvňuje a brali sme do úvahy aj nástupište pltníkov, a preto je situovaná mimo ich vodný koridor a neobmedzuje ich činnosť,“ dodal Stanislav Doktor.
Všetky predchádzajúce riešenia stroskotali práve na tom, že elektráreň mala byť umiestnená v lokalite, ktorá sa z hľadiska zachovania prírodného dedičstva považuje za ojedinelú. K zámeru stavby elektrárne Starhrad z roku 2004 vydalo nesúhlasné stanovisko aj Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré neodporučilo hydroenergeticky využívať najcennejšie ekosystémy koridoru Váhu od úseku riečneho km 264 vyššie. Keďže nový zámer počíta s umiestnením profilu elektrárne v r. km 273,060, teda v úseku, ktorý neodporučil ani rezort životného prostredia, Štátna ochrana prírody SR opäť vydala nesúhlasné stanovisko. „Predmetná lokalita sa nachádza v ochrannom pásme Národného parku Malá Fatra a čiastočne aj v samotnom území NP, kde platí tretí stupeň ochrany podľa zákona. Stavba MVE priamo zasahuje aj do územia NPR Krivé, kde platí 5. stupeň ochrany a kde je zo zákona zakázané umiestniť stavbu,“ zdôvodnil Martin Hatala zo Správy Národného parku Malá Fatra.
Vzácna lokalita
Podľa Štátnej ochrany prírody SR by výstavba elektrárne mohla natrvalo zasiahnuť do významného prvku ekologickej stability územia, konkrétne do jedného z posledných, pomerne zachovalých častí ekosystému podhorskej rieky. „Rieka Váh je biokoridorom nadregionálneho významu. Dotknutý úsek s priľahlými chránenými územiami NPR Starý hrad, NPR Krivé a PP Domašínsky meander je biotopom viacerých vzácnych a chránených druhov živočíchov, najmä rýb. Okrem iného, úseky Váhu s čiastočne zachovaným prirodzeným korytom, meandrami a sprievodnou vegetáciou sú zaradené do sústavy európskych chránených území NATURA 2000. Koncentrácia vyskytujúcich sa prvkov chránených častí prírody na relatívne malom území robí túto lokalitu skutočne jedinečnou,“ doplnil Martin Hatala.
Proti je aj obec Strečno, v ktorej katastri by elektráreň mala vyrásť. „Obec sa prikláňa k stanovisku odborných subjektov, keďže nie je prípustné, aby v Domašínskom meandri, prírodnej pamiatke Malej Fatry, vznikla vodná elektráreň. My i pltnícka spoločnosť nesúhlasíme s takýmto zásahom do jedného z najkrajších prírodných úkazov na Slovensku, ktoré si pretekaním cez pohorie vytvorila rieka,“ vyjadril sa starosta obce Strečno Dušan Štadáni.
Michala Stehlíková
Snímka HYDRO–GEN, a. s., Nitra