Rázovitú atmosféru vytvárajú v obci drevené domčeky, o ktorých sa zvykne hovoriť, že sú ako z rozprávky O perníkovej chalúpke. V „chalúpkach“ však nežijú žiadne „ježibaby“, ale miestni obyvatelia, ktorí sa môžu pýšiť tým, že časť ich obce je vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu. Tejto pocty sa im dostalo vďaka ornamentálnej výzdobe na dreveniciach, ktorú by sme inde na Slovensku márne hľadali. Čičmany sú jednoducho jedinečné!
Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1272. Predpokladá sa, že pôvodní obyvatelia tu prišli z Balkánu. Názov obce má vraj indoeurópsky základ, ktorý neskôr prešiel do staroslovienčiny. V preklade znamená niečo ako usadlosť vo vrchoch – Vrchovany. Názov je naozaj výstižný. Čičmany sú totiž najvyššie položenou obcou v Žilinskom okrese. Ležia v nadmorskej výške 655 metrov.
Aj keď sa obec pýši dlhou históriou, ornamentálna výzdoba, ktorá je pre ňu taká typická, má možno len 200 rokov. Prvé vzory boli jednoduché. Maľovali sa bielym vápnom za účelom ochrániť drevenice pred vlhkosťou a plesňou. V prvej polovici 20. storočia však spustošili obec dva veľké požiare. Mnohé zrubové domy navždy zmizli v plameňoch. Začali sa stavať nové domy – pôvodne drevené, ale aj murované. Práve v tomto období začali vznikať aj jedinečné geometrické vzory, ktoré preslávili Čičmany po celom svete. Maľovali ich najmä mieste ženy. Pri maľovaní ornamentov sa inšpirovali vzormi tunajšej výšivky a vraj sa v tom doslova pretekali.
Čo v Čičmanoch treba vidieť a navštíviť?
Pre väčší zážitok z výletu odporúčame navštíviť aj dve expozície, ktoré sú v správe Považského múzea v Žiline. Prvá expozícia s názvom Čičmany, Čičmany, chimárna dedina je situovaná v Radenovom dome, ktorý sa považuje za posledný zachovaný pavlačový dom v obci. Expozícia zachytáva život miestnych ľudí v rôznych etapách, spôsob ich obživy, tradície i kroje. Druhá stála výstava Bývanie spoločníkov je obrazom bývania v Čičmanoch spred 100 rokov. Expozície sú v septembri až máji otvorené pre verejnosť nasledovne: utorok – piatok: od 9. do 16. h, sobota – nedeľa: od 8. do 17. h.