Žilinský Večerník

23. november 2024 | Klement
| -6°C

Zaujalo nás

Manželia z Liptova našli poklad

Na dvoch manželov z Martinčeka (okres Ružomberok) sa usmialo šťastie. Počas prechádzky v obci Likavka našli mešec plný mincí, starých možno aj viac ako 500 rokov. Podľa pamiatkarov ide o poklad, aký na severe Slovenska nemá zatiaľ obdoby.

02.04.2019 | 16:00

Kým niektorí o nájdení pokladu len márne snívajú, pre dvoch manželov z okresu Ružomberok sa táto predstava stala skutočnosťou. Počas prechádzky v katastri obce Likavka v sobotu 23. marca našli v plytkej jame, ktorú vyhrabali diviaky, rozbitý džbán so zvyškami mešca, ktorý bol plný peňazí. O náleze ihneď informovali Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) v Žiline. „Nálezcovia nás kontaktovali telefonicky a následne sme s kolegyňou archeologičkou z Oravského múzea – Barborou Danielovou vyrazili na miesto nálezu, kde nálezcovia trpezlivo čakali a strážili nález bez toho, aby sa pokúsili mince vyzdvihnúť,“ rozpráva archeológ Martin Furman z KPÚ v Žiline.

Mince boli uložené v mešci z látky a vložené do hlinenej nádoby. „Ide o výnimočný nález, jediný tohto druhu známy zo severu Slovenska. Presný počet mincí ešte nie je známy, ale určite presahuje 1600 kusov strieborných denárov. Súčasťou pokladu boli aj dva zlaté dukáty Ľudovíta II. Jagelovského, Jána Zápoľského a Ferdinanda Habsburského. Ide o obdobie rokov od 1468 až 1527. Keďže máme vyčistených momentálne len cca 250 mincí, je možné, že v súbore budú aj iné razby. Medzi vyčistenými mincami je aj jeden groš Ľudovíta II. Jagelovského,“ prezrádza Martin Furman.

Kto ich tam ukryl, samozrejme nevedia, ale pravdepodobne to bola osoba, ktorá bola ohrozená nejakým nebezpečenstvom a z obavy, že by mohla prísť o svoj pomerne veľký majetok, skryla poklad do narýchlo vykopanej jamy (cca 20 cm hlbokej). „Hodnotu pokladu určí znalec na základe podrobného preskúmania všetkým mincí. Medzi mincami sa nachádzajú bežné razby, ale aj raritné, čo určite hodnotu pokladu zvyšuje,“ predpokladá archeológ, pričom zdôrazňuje, že ide o naozaj jedinečný nález. Častejšie sú nájdené poklady zo 17. storočia, z obdobia protihabsburských povstaní.

„Momentálne intenzívne prebieha čistenie mincí. Následne sa roztriedia po jednotlivých panovníkoch a rokoch. Potom poklad dostane na posúdenie znalec, ktorý vyčísli hodnotu pokladu. Pamiatkový úrad SR po dostaní znaleckého posudku začne konanie o náleznom pre poctivých nálezcov. V tomto prípade, vzhľadom k tomu, ako nálezcovia postupovali, teda, že nález svojvoľne nevyzdvihli, ale trpezlivo, vyše troch hodín čakali na príchod kompetentných osôb, nálezcovia majú nárok na 100% hodnoty nálezu, ktorú určí znalec,“ konštatuje Martin Furman z KPÚ v Žiline.

Foto: Peter Ledaj

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod