Pred pár týždňami sa do slovenských kníhkupectiev dostal dokopy tristostranový obraz života investigatívneho novinára Jána Kuciaka a archeologičky Martiny Kušnírovej. Uplynulý týždeň prišiel na pôdu žilinského Občianskeho združenia Proti korupcii knihu predstaviť aj jej autor, investigatívny novinár a Jánov kolega Marek Vagovič, ktorý knihu pripravoval spolu s kolektívom novinárov približne od leta. „Myšlienka napísať knihu vznikla na Jánovom pohrebe, teda veľmi krátko po vražde. Kolegom som načrtol, že by sme mali ľuďom umožniť, aby spoznali jeho životný príbeh. Knihou sme chceli poskytnúť detailnejší pohľad na osobu skvelého novinára a zároveň výnimočného človeka,“ vysvetľuje šéf investigatívneho tímu Aktualít Marek Vagovič.
ABY ODKAZ NEZOSTAL ZABUDNUTÝ
Prvé stretnutie týkajúce sa knihy sa podľa neho uskutočnilo približne v máji, kedy v redakcii začali zisťovať, kto všetko by sa chcel do jej prípravy zapojiť. Súčasne si medzi kolegami určili a rozdelili, kto čo spracuje a koho v súvislosti s prípravou knihy osloví. „Rozdelili sme ju na tri celky. Prvá sa volá Obyčajný život, kde popisujeme Jánove a Martinine rodinné pomery, ich zázemie, študentské roky a profesionálne začiatky. Následne plynule prechádzame do časti Boj za spravodlivosť, kde analyzujeme Jánove kauzy a odkrývame zákulisie jeho investigatívnej práce. V tretej časti s názvom Iné Slovensko sprostredkúvame pohľad na udalosti po vražde – vrátane samotnej udalosti. Pomerne podrobne v nej opisujeme aj prvé dni, kedy sme sa v redakcii dozvedeli o vražde. A, samozrejme, politické zmeny, ktoré nastali, ale aj priebeh vyšetrovania vraždy,“ hovorí investigatívny novinár Marek Vagovič. Ten zároveň dopĺňa, že na písaní knihy sa podieľalo dokopy 15 novinárov a ďalšie desiatky oslovených ľudí z Jánovho a Martininho blízkeho okolia.
ĽUDIA SILU PRÍBEHU VNÍMAJÚ
„Rozmýšľali sme, ako celý príbeh začať. Pôvodne sme chceli začať Jánovým detstvom či mladosťou, no potom sme si uvedomili, že úvod je až príliš láskavý a bolo by lepšie prejsť rovno in medias res (do stredu deja, pozn. autorky). Napísali sme preto najskôr rekonštrukciu vraždy, ktorá ľudí ihneď vtiahne do deja a rovnako si tak uvedomia, čo sa vlastne stalo,“ pokračuje Marek Vagovič, ktorý vidí prednosť knihy najmä v jej autentickosti. „Šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy išiel za rodinou Kuciakovcov, Tomáš Kyseľ za rodinou Kušnírovcov, Laura Kellöová hovorila s Jánovými a Iva Mrvová s Martininými bývalými spolužiakmi, kamarátmi, učiteľmi a kolegami. Ja som primárne analyzoval jeho prácu a kauzy. Zároveň sme si určili aj termín, kedy jednotlivé kapitoly odovzdáme.“
EMÓCIE CHCELI ELIMINOVAŤ
Pomerne náročné bolo podľa Mareka Vagoviča práve zosynchronizovať všetky výstupy, každý totiž píše iným štýlom či spôsobom. „Nebolo vôbec jednoduché dať tomu ako-tak jednotný rámec, no ani sme sa o to nasilu nesnažili. Napriek tomu si myslím, že kniha drží pokope.“ V rámci prípravy knihy sa spolu s kolegyňou Mirkou Sojkovou podieľal aj na jej editácii, začalo sa s ňou približne v septembri. „Veľmi ťažko sa editovala kapitola, ktorá mapuje Jánov pohreb či dni v redakcii krátko po vražde. Bolo to veľmi emotívne, pričom smutné boli vzhľadom na okolnosti aj tie veselšie príhody,“ opisuje ďalej novinár, ktorý, ako zároveň uvádza, ťažšie spomína aj na kapitolu rekonštrukcie vraždy. „Niekoľkokrát sme ju prepisovali, aby bola čo najvernejšia. Niektoré kapitoly som ako editor knihy zámerne odkladal, pretože čítať niekoľkokrát po sebe o tom, ako vrah zabije Jána a Martinu, je psychicky náročné.“ Do písania knihy vkladal podľa jeho slov každý z prispievateľov veľké množstvo emócií, z ktorých nakoniec možno až 70 % vyhodili. „Všetci kolegovia tam totiž chceli dať svoj osobný pohľad, preto bolo dôležité udržať si odstup.“ Významnou súčasťou knižného obrazu života dvoch mladých ľudí sú aj fotografie z archívov oboch rodín, ktoré sú podľa Mareka Vagoviča veľkou pridanou hodnotou. „Ján pochádzal z veľmi skromných pomerov, no napriek tomu všetky tri deti Kuciakovcov vyštudovali vysokú školu. Počas čítania knihy zároveň pochopíte, že Martina aj Ján boli ľudia, ktorých spájal obrovský zmysel pre spravodlivosť a život v pravde.“
KNIHU POKRSTILI V HLAVNOM MESTE
Krst knihy Umlčaní sa uskutočnil ešte začiatkom decembra v Bratislave, jej krstnými rodičmi sa stali rodičia Kuciakovci a mama Martiny Kušnírovej. „Krst sa skončil trochu predčasne. V úvode bola diskusia so mnou a Jánom Petrovičom, zhruba po pol hodine prišli na pódium aj Kuciakovci a Kušnírovci. Mama Martiny na prvú otázku, ako to všetko znáša, odpovedala, že sa bojí Vianoc. Vzápätí sa rozplakala, takže šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy nevedel, ako zmysluplne pokračovať v diskusii. Pán Kuciak navyše prečítal list, ktorý našiel len nedávno medzi Jánovou poštou. Ján v ňom popisuje svoj príbeh a zároveň aj túžbu stať sa novinárom,“ spomína si na udalosť spred vyše dvoch týždňov Marek Vagovič. Výťažok z predaja kníh chceli podľa jeho slov rozdeliť obom rodinám, tie to však odmietli. Hoci sa kniha o Jánovi a Martine dostala medzi verejnosť len pred pár týždňami, ohlasy vraj prichádzajú pomerne intenzívne už od začiatku. „99 % z nich je pozitívnych. Prichádza mi množstvo reakcií v správach, e-mailoch, ľudia chcú knihu podpísať. Mám pocit, že odoziev je viac ako pri mojej prvej knihe Vlastnou hlavou, čo je však vzhľadom na silu príbehu pochopiteľné.“ Predstavovať knihu prostredníctvom diskusií plánuje Marek Vagovič aj v ďalších slovenských mestách, už čoskoro sa chystá do Trenčína, v novom roku knihu odprezentuje v Košiciach či Poprade.