Aby ste mohli elegantne dozrievať, musíte spojiť skrášľovacie vymoženosti s fyzickou aktivitou, kvalitnou životosprávou a v neposlednom rade nesmiete zabúdať ani na „pokrm pre dušu“.
Ste známa svojím komplexným prístupom ku kráse, v ktorom nechýba pravidelné cvičenie. Kedy ste si však uvedomili, že fyzická krása potrebuje aj mentálnu očistu?
Mnoho mojich klientok, zrelých a úspešných žien, sa intenzívne venuje cvičeniu. Pôsobia neuveriteľne vitálne a zdravo, neraz sú dokonca v lepšej fyzickej kondícii než mnoho mladých žien. To ma neskutočne motivovalo a sama som začala cvičiť. Bolo to skvelé, pretože tréningom som opäť objavila energiu, ktorú som mala kedysi ako vrcholová športovkyňa. Na druhej strane, samotný kolotoč pracovných povinností a pravidelných cvičení začal byť veľmi náročný. Navyše, ak sa ako žena ocitnete v období menopauzy, je to ešte ťažšie. Denno-denne som bola úplne vyčerpaná a od únavy som doslova padala do postele. Bolo mi jasné, že niekde je chyba...
Prečo je obdobie menopauzy pre produktívnu ženu také náročné?
Na jednej strane sa musíte psychicky vyrovnať s telesnými zmenami, s pribúdajúcimi vráskami, ale aj faktom, že rannej úprave nestačí venovať iba päť minút, ako to bolo v čase, keď ste mali dvadsať či tridsať rokov. Na druhej strane sa musíte zmieriť s dospievaním a odchodom detí z domu, so stereotypmi v manželskom spolužití či s nezáujmom partnera o spoločné aktivity. Pozitívne zmýšľajúce ženy to znášajú o čosi lepšie, pesimistky to však môže zasiahnuť výraznejšie. K tomu všetkému sa pripája aj nedostatok fyzických síl. A preto, hoci pravidelne cvičíte a zdravo sa stravujete, neznamená to, že obdobím menopauzy „preplávate“ bez príznakov.
Poraďte teda, čo na základe vašich skúseností a poznatkov pomáha zrelým ženám v tomto období najviac?
Začnem najskôr tým, čo ženám najviac škodí. Príčinou mnohých problémov je najmä sedavý spôsob života spojený s prejedaním sa a s konzumáciou kávy, alkoholu či sladkostí, čo spôsobuje návaly a nočné potenie. Okrem toho, pred menopauzou je upadanie u žien pomalšie ako u mužov, po menopauze však prebieha intenzívnejšie. Veľký podiel na fyzickom omladení a zmierňovaní príznakov menopauzy u žien majú najmä cvičenie a kvalitná strava bohatá na zeleninu, ovocie, sóju, celozrnné výrobky a nenasýtené tuky. Pomôcť vám môžu najmä aeróbne cvičenie a silový tréning, ktoré zmierňujú výkyvy nálad a zároveň nám pomáhajú bojovať proti nadváhe. Ideálna je ranná rozcvička, ktorá je o čosi účinnejšia než večerná.
Niektoré ženy si vraj pomáhajú aj hormonálnou liečbou...
Áno, existuje aj taká možnosť. Hormonálnu substitučnú liečbu však 75 percent žien neberie. Niektoré sa obávajú toho, že to môže zvyšovať riziko rakoviny krčka maternice, infarktu či mŕtvice, v skutočnosti je nebezpečenstvo minimálne. Ak patríte k ženám trpiacim veľkými návalmi tepla a výkyvmi nálady, hormonálna liečba vám, naopak, môže priniesť veľkú úľavu.
Vráťme sa však k samotnej psychohygiene, ktorú sme spomenuli na začiatku. Čo to vlastne je a aký význam má v našom živote?
Keď som začala pátrať po príčinách mojej neustálej únavy, zistila som, že problém treba hľadať v emočnej a duševnej stránke života. My, ženy, v snahe o dokonalosť v práci, rodine, partnerstve či v úsilí byť atraktívne často zabúdame na to najdôležitejšie – na vlastné emócie a potreby. V rámci psychohygieny ide vlastne o dosiahnutie vnútornej pohody, ktorá vám pomáha prekonávať prekážky. S tým súvisí napríklad schopnosť zvládať stresové situácie, byť asertívny, tešiť sa zo života a každodenných maličkostí či mať urovnané vzťahy s okolím.
Čo ste teda podnikli preto, aby sa psychohygiena stala súčasťou vášho života?
Našla som si terapeutku a oveľa viac času trávim v prírode. Pohár vína som vymenila za bylinkové čaje, čítam inšpiratívne knihy, utriedila som si myšlienky, priority aj vzťahy. Zo svojho života som vylúčila toxických ľudí a obklopujem sa len tými, ktorí ma obohacujú, posilňujú a rozveseľujú. Snažím sa pracovať aj na vzťahu s manželom. Hoci sme si vždy veľmi dobre rozumeli, maximálne pracovné vyťaženie nás obralo o veľa spoločných chvíľ. Dnes sa to snažíme dohnať. Začali sme spolu športovať – aj to bola pre mňa motivácia, aby som zlepšila svoju kondíciu.
Krásny vzťah vám možno len závidieť. Všetkým ženám sa však manželstvo nemusí vydariť. V tomto veku môžu zostať dokonca bez partnera, napríklad po rozvode. Ako majú situáciu riešiť ony?
V období okolo päťdesiatky je psychohygiena obzvlášť dôležitá. A ak to nemôže byť manžel, trávte veľa času napríklad so svojou dobrou kamarátkou alebo s kýmkoľvek, s kým máte pekný vzťah. Najdôležitejšie sú spoločne prežité veci – sú oveľa zaujímavejšie a zábavnejšie.
Čo sa stane, keď budeme naše vnútorné potreby ignorovať?
Dlhodobé zanedbávanie psychohygieny má mnoho následkov. Navonok sa často prejavuje nevyrovnanosťou, hnevom, strachom, žiarlivosťou, smútkom, pocitom krivdy, nedocenenia či priveľkou naviazanosťou na niekoho alebo niečo. Samozrejme, keď sa rozhodnete riešiť emočnú stránku života, ani tu nesmiete očakávať zázraky zo dňa na deň. Psychohygiena zaberie mnoho času podobne ako budovanie fyzickej kondície. Na začiatku sa vám môže zdať nezmyselná a neúčinná, ale keď vytrváte, výsledky sa dostavia. Všetko záleží na vašej vytrvalosti a odhodlanosti.
Vnútornú pohodu určite ženám prinášajú aj estetické zákroky. Nepochybne sa po nich cítia sebaistejšie a atraktívnejšie. Čo je aktuálne najväčším trendom v tejto oblasti?
Od samého začiatku som skôr zástankyňou prirodzenosti a elegantného dozrievania. Dnes je práve takýto prístup veľmi žiadaný aj zo strany klientov. Znamená to, že treba uprednostniť postupné a prezieravo aplikované estetické zákroky, ktoré vylepšia váš vzhľad, no súčasne zachovajú črty tváre a nepretvoria vás len na akúsi karikatúru „ideálu krásy“. Vhodne zvolené skrášľovacie metódy sú pre ženy veľkou pomocou, pretože dokážu korigovať množstvo estetických problémov či prejavov prirodzeného upadania. Musíte sa však zveriť skutočnému profesionálovi, ktorý má cit pre prirodzenosť a rešpektuje aj genetické dispozície človeka.
Aké zákroky by ste svojim klientkam napríklad odporučili?
K novinkám v portfóliu našej kliniky patrí napríklad metóda s názvom Radiesse. Ide o zákrok založený na účinku nového vstrebateľného výplňového materiálu. Výhodou je, že obsahuje látky, ktoré sú pre telo maximálne prirodzené. Nevyvoláva alergické reakcie a jeho účinok môže trvať aj viac ako tri roky. K ďalším novinkám patrí aj mezoterapia Volite s novou jemnou výplňou, ktorá je určená na dosiahnutie žiarivej pleti, zlepšenie kvality kože, jemné vyhladenie vrások a výraznú hydratáciu. Už jedno ošetrenie významne zlepšuje kvalitu pokožky, a to na obdobie viac ako deväť mesiacov. Samozrejme, pre každú ženu je vhodné niečo iné, preto sa netreba báť prekonzultovať vlastný estetický problém s našimi odborníkmi.