Žilinský Večerník

22. november 2024 | Cecília
| -5°C

Z regiónu

Mária Smolková a jej život na vozíku

Začiatkom roka nás kontaktovali niektorí ľudia, že sa telesne postihnutým občanom na Hájiku deje krivda. Správcovská spoločnosť Žilbyt im vtedy bez varovania zvýšila nájomné v ich bezbariérových bytoch. Viacerým, ktorí majú veľmi malý invalidný dôchodok, to vtedy spôsobilo doslova bezsenné noci. Na vlastné oči sme sa presvedčili, aké to majú vozičkári oproti nám zdravým komplikované. Mária Smolková (52) trpí svalovou dystrofiou, podobným nervovosvalovým ochorením, aké má aj slávny fyzik, profesor Stephen Hawking. Svaly pomaly prestávajú slúžiť a život sa čoraz viac komplikuje.

27.03.2017 | 13:19

Kedy sa začali vaše zdravotné problémy?
Zhruba od troch rokov sa mi za­čali podlamovať nohy. Mama za­čala so mnou chodiť po lekároch a postupne sa potvrdilo, že ide o svalovú dystrofiu. Keď mojej mame vtedy povedali, že vaše dieťa skončí na vozíku, tak to ne­vedela ani prijať. Vnímala to tak, že to ani nie je možné. Operova­li ma na achilovku, bola som aj v kúpeľoch, žiaľ, choroba postup­ne napredovala a v ôsmich rokoch som sa ocitla na barlách. Do roka na to som už bola na vozíku. Dnes som už na tom oveľa horšie, lebo nedokážem samostatne v noci ani dýchať a musím používať dýchací prístroj.

Kyslík?
Nie, nie je to ešte kyslík, ale ide o podpornú pľúcnu ventiláciu, lebo toto ochorenie postihuje aj dýchacie svaly. Dýchací prístroj používam už 10 rokov. Cez pripo­jenú nosovú masku putuje vzduch do nosa a odtiaľ ďalej do dýcha­cích ciest, takže dýcha to za mňa a zabezpečuje sa tak výmena krv­ných plynov.

Čo spôsobuje túto chorobu?
Príčin je možno viac, no najväč­šiu rolu hrá genetika. Pátrala som v minulosti, ale u nikoho z mo­jich predkov som túto chorobu nezaregistrovala. Chybné gény sa prenášajú generáciami. Po­znám ale viacero prípadov, kde aj traja súrodenci po sebe majú toto ochorenie.

Koľko máte súrodencov?
Je nás šesť a ja som najstaršia.

Nemala maminka obavy?
Asi mala, ale v tých rokoch sa to nedalo nejako skúmať, či robiť väčšie vyšetrenia. Tak to odovzda­la Bohu. Všetci sú zdraví.

Keby ste mali dnes tri roky, dalo by sa z lekárskeho hľadiska urobiť niečo viac?
Napriek pokroku v medicíne neexistuje liek, ktorým by bolo mož­né svalovú dystrofiu vyliečiť. Dnes je ale určite viac informácií, ma­mičky si môžu naštudovať veci na internete. Zhoršovanie ochorenia sa dá iba spomaliť.

Čo to urobí s človekom, vlastne ešte s dieťaťom, keď je vyčlenený z kolektívu pre svoj hendikep?
Nastúpila som už do kolektívu detí s postihnutím. Bolo to v Pra­he. Presťahovali sme sa tam, lebo rodičia túžili postaviť si dom a tu boli lepšie pracovné možnosti. Bývala som na internátnej škole, odlúčená od rodičov. No chodili za mnou cez víkendy.

Dosť tvrdé...
V Prahe bola veľmi dobrá atmo­sféra, personál sa nám venoval. Rada na tie roky spomínam. Mož­no pomohlo aj vedomie, že rodičia boli blízko. Tam som ešte aj cho­dila, tak to bolo oveľa lepšie ako neskôr.

Rozprávajte.
Kríza prišla, keď sa naši vrátili na Slovensko. Mala som 9 rokov, keď ma presunuli do internátnej školy v Bratislave. Rodičia bývali na Ky­suciach, súčasne som sa ocitla na vozíku. Mala som detskú neurózu a veľmi trucovité nálady. Všetko sa nakumulovalo. Nevedela som si na nové prostredie zvyknúť.

Ako často ste sa videli s rodičmi?
Veľmi málo. Cez letné prázdniny, Vianoce a jarné prázdniny, spolu 3x do roka. V Bratislave bolo asi 200 detí s rôznymi postihnutiami.

Boli tam vraj aj rádové sestry?
V personáli pôsobili neskôr aj taj­né rehoľné sestry. Pracovali však ako civilní zamestnanci. Títo ľudia si nad rámec svojich povinností našli skrytú cestičku, aby nás for­movali a prehlbovali v nás kres­ťanské povedomie. Ja som tam na­príklad mohla ísť prvýkrát, aj keď tajne, na 1. sv. prijímanie.

Nemali problémy?
Áno, keď sa to niekedy prevalilo, tak boli perzekvovaní. Raz nám tam v noci prepašovali kňaza, ktorý liezol dnu zadným oknom. Potom tam chodili ŠTB-áci, robi­li nám kontrolu skriniek a hľadali náboženskú literatúru. So zámien­kou, že hľadajú cigarety.

A našli niečo?
Našli náboženské knihy. Nevza­li nám ich, ale varovali nás, že ak budeme vykonávať náboženské aktivity, tak nás vyhodia zo školy. Toto už bolo v čase, keď som bola na gymnáziu.

Koľko vás bolo v špeciálnej triede?
Trinásť. Tu som si obnovila a po­silnila základy kresťanstva, ktoré som dostala od rodičov v útlom detstve. A vďaka kresťanom v „prezlečení“ sa stala pre mňa internátna škola znesiteľnou. Za­čala som to akceptovať približne vo svojich 12 až 13 rokoch.

Čo bolo po skončení gymnázia?
Vrátila som sa domov k rodičom do Oščadnice. Neboli pre mňa možnosti ďalej študovať a ani sa zamestnať. Skúšala som cez vý­robné družstvo invalidov, ale ne­dokázala som zdravotne splniť ani ich znížené nároky. Robila som teda ručné práce, vyšívala som, robila do kostola nástenky a pod.

Kam by ste šli na vysokú, keby sa dalo?
Veľmi som túžila študovať jazy­ky. Dúfala som, že budem môcť prekladať. Žiaľ, pre ťažko postih­nutých táto možnosť nebola. Špeciálne vysoké školy neexistujú. Mala som cestu zarúbanú.

Čo to znamenalo prejsť zrazu na dedinu medzi zdravých ľudí?
V rodine som zapadla celkom dob­re, bol ale problém vyjsť medzi ľudí, písal sa rok 1985. Ľudia ma tu nepoznali, ja som nikoho nepo­znala, bolo to pre mňa veľmi ťaž­ké. Ľudia nevedeli, ako reagovať.

A ľudia v kostole?
Tam som sa dostala až po roku 1989, kedy som získala elektrický vozík.

Bez asistentiek by ste sa nepohli.
Veru nie... V Žiline mám viace­ro asistentiek. Musím mať stále niekoho pri sebe, je to aj pre ne veľmi namáhavé. Aj počas noci niekto so mnou je. Mám dýcha­cí prístroj a nedokážem sa sama ani otočiť nabok. Asistentky mám vďaka príspevku na osobnú asis­tenciu, ktorý mi priznal úrad prá­ce, sociálnych vecí a rodiny. Zoh­nať asistentku je problém, lebo jej odmena je 2,76 eura na hodinu. Robia veľmi ťažkú prácu, najmä v mojom prípade.

Aké je vekové spektrum asistentov?
Najmladší je vysokoškolák. Potom mám ženy v zrelom veku, ktoré mi pomáhajú vo svojom voľnom čase a jednu päťdesiatničku mám na plný úväzok.

Ako vyzerá váš priemerný deň?
Vstávam podľa okolností. Keď nie­kam idem, tak vstávam aj o šies­tej, keď zostávam doma, tak oko­lo pol ôsmej. Nočná služba, ktorá sa končí okolo ôsmej, mi pomôže s hygienou, posadí ma, dá mi ra­ňajky, napolohuje ma, prípadne dá na vozík. O deviatej príde den­ná služba, tá nakúpi, ide so mnou k lekárovi, pre lieky, na poštu, uro­bí všetko, čo je potrebné. Večer potom prichádza opäť asistentka na noc. Asistentov je málo a ja sa cítim takmer v permanentnom ohroze­ní, lebo sa bežne stáva, že niekto ochorie. Keď je chrípkové obdobie ako teraz a ochorie mi viac asis­tentiek, tak musím ísť k mame, ktorá má už vyše 70 rokov.

Aké boli vaše začiatky v Žiline?
Som tu už 13 rokov. Presťaho­vala som sa do bezbariérového bytu, kde bývala so mnou spo­čiatku mama. Potom sa jej zdra­votný stav zhoršil a už nemohla so mnou byť. V nedeľu chodíme s asistentkou do kostola tu na Há­jiku. Potom prídeme domov, uva­ríme obed a väčšinou v nedeľu po­poludní prijímam návštevy.

Povedzte niečo k vášmu vozíku.
Elektrický vozík mi umožňuje po­hyb, akoby som mala krídla. Zra­zu som sa v istom zmysle slova oslobodila.

Ako reagujú na vaše postihnu­tie cudzí ľudia? Skúste nejaké príhody.
Pamätám si skôr pekné okamihy a horšie sa snažím zabudnúť. Za totality postihnutých pred zdravý­mi ľuďmi režim ukrýval. Tesne po revolúcii to bolo asi najťažšie. Ľu­dia nevedeli, ako reagovať, niekto­rí rozpačito civeli na druhú stranu ulice. Boli vyľakaní, v rozpakoch, nevedeli, ako sa správať. Spoloč­nosť si ale na nás zvyká a už sa cí­tim normálnejšie. Niektorí ľudia sa ale stále nedokážu pozrieť na utrpenie a odvracajú tvár.

A nejaký pekný zážitok?
Šoféri MHD v Žiline sú fantastic­kí ľudia. Mňa nik nevynesie, vo­zík váži 150 kg. Môžem teda ísť len nízkopodlažným trolejbusom. Vodiči vystúpia, vytiahnu plošinu a ja vyjdem do autobusu. Z Hájika ale chodí veľa mamičiek s kočíkmi. Stane sa mi teda niekedy, že už je autobus plný. Občas šofér poprosí, aby sa ľudia potlačili. Niekedy to ale nejde a zažila som už opakova­ne prípad, že mamička s kočíkom bola ochotná vystúpiť, ísť ďalším spojom, aby som mohla nastúpiť ja. Dokonca raz vystúpili dve bez toho, že by ich niekto požiadal.

Vraj sa venujete špeciálnemu športu, je to tak? Dostala som sa k paraolympijské­mu športu boccia. Je to hra po­dobná petangu, kde sa dvaja hráči snažia svoje loptičky umiestniť k cieľovej loptičke. Pritom nám pomáhajú asistenti. Túto hru hrali už rímski vojaci.

Viete si predstaviť život bez viery v Boha?
Neviem. Mala som aj krízy, po­chybnosti, otázky na Boha: „Pane, prečo?“ Najmä vtedy, keď som po­trebovala pomoc a tá nebola na blízku. Čerpám silu z Božieho slo­va, je to pre mňa žriedlo nádeje a posily.

Vidíte vo vašom postihnutí nejaký zmysel?
Ten sa mi postupne odkrýva. Ne­rozumela som napríklad, prečo som sa dostala do Žiliny, dnes v tom vidím veľký zmysel. V ži­vote sa dejú rôzne zlé veci, nie­kto ochorie, niekomu krachne manželstvo, inému zomrie dieťa a môže sa pýtať prečo. Sme tu len na prechodné obdobie, náš domov je inde. Plakanie nepomôže. Vy­chutnávam si všetky dobré veci, čo život ponúka, beriem ich celým priehrštím. Sebaľútosť prichádza a ak jej podľahnete, dokáže vás zničiť.

Čo by ste odkázali na záver ľuďom?
Nech sa deje čokoľvek, nestrácaj­me nádej.

Zdroj: Ľubo Bechný

Foto: Autor

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod