Žilinský Večerník

22. november 2024 | Cecília
| -5°C

Horúce kreslo

Martin Kapitulík: So SMER-om nepôjdeme, naším cieľom je fungujúci štát

Ako poslední zasadli do Horúceho kresla Katarína Macháčková, primátorka Prievidze a Martin Kapitulík, poslanec mesta Žilina a ŽSK, obaja kandidujúci za stranu #SIEŤ.

29.02.2016 | 15:04

Ako poslední zasadli do Horúceho kresla Katarína Macháčková, primátorka Prievidze a Martin Kapitulík, poslanec mesta Žilina a ŽSK, obaja kandidujúci za stranu #SIEŤ.
 



 

Vediete intenzívnu kampaň medzi ľuďmi. Ako vás vníma verejnosť?

KM:
Je to náročné. Som primátorkou Prievidze a podpredsedníčkou strany a s tým sú spojené aj povinnosti. Teraz kampaňujeme po Slovensku, snažíme sa robiť centrálne stretnutia s obyvateľmi. Okrem toho každý z nás pracuje vo svojom regióne, aby sme získali čo najširšiu podporu pre našu stranu. Strana #SIEŤ je postavená na regiónoch, tie sú naším základným pilierom, snažíme sa pracovať pre regióny, stretávať sa s ľuďmi. Musím povedať za seba, že pre mňa je najcennejšia a najdôležitejšia skúsenosť práve to, keď počúvam ľudí. To je moja úloha, byť čo najviac v priamom kontakte s našimi voličmi.



 

Aký máte pocit z ľudí, ktorí vám chodia na mítingy?

MK:
Veľmi dobrý. Naozaj sa stretávame s ľuďmi na dennej báze. Každé ráno sme na ranných kávach, kde sa stretávame s ľuďmi na ich ceste do roboty. Snažíme sa im tú cestu spríjemniť a za to oni nám hovoria o tom, čo ich trápi, s čím im vieme pomôcť a myslím si, že sa nám to aj darí. Popoludní sme každý deň v našom kontaktnom centre na Mariánskom námestí. Sám som prekvapený, koľko ľudí k nám chodí. Mám pocit, že niečo sa v slovenskej spoločnosti láme. Veľmi ma teší, že väčšina ľudí, s ktorými sa stretneme na ulici, je naklonená uvažovať o tom, že zmenu zabezpečí práve strana Sieť. Je to aj tým, že sa nám v regióne podarilo postaviť dobrú partiu ľudí, dobrých kandidátov, z ktorých každý je vo svojej oblasti zárukou toho, že to myslíme vážne.


Povedzte nám svoje osobné priority, ktoré sa budete snažiť presadiť v NR SR.

MK:
V prvom rade by som s ľútosťou povedal, že vládna strana SMER nedokázala absolútne využiť silný mandát, ktorý dostala od občanov. Dnes sme svedkami toho, že sme sa na Slovensku za štyri roky dostali do stavu, kedy nám v nemocnici vybuchujú kotle, nefunguje zdravotníctvo, nevieme sa spoľahnúť na kvalitu nášho školstva. A nie je to kvôli ľuďom, učiteľom. Oni sú veľmi kvalitní, ale je to tým, že posledné vlády vôbec nevenovali pozornosť riešeniu týchto problémov. Neprikladali im dostatočnú prioritu. Rovnako je to aj u nás v regióne, kde síce vládna strana má silných zástupcov v parlamente, ale Žilinčania len málo dostali z toho, čo dostať mohli. Z toho, čo vládna strana mohla pre nich so silným mandátom urobiť. A práve toto sú aj kompetencie nás, kandidátov zo Žiliny, aby Žilinčania konečne naplno pocítili to, čo im štát vie dať a mal dať, a to sú práve tie kvalitné služby.

 

Ako teda hodnotíte štvorročné vládnutie strany SMER?

KM:
Musím povedať, že podľa môjho názoru toto nebolo zdravé vládnutie. Sme svedkami arogancie moci na rôznych fórach. Vidíme obrovské kauzy ako Váhostav, ako je masér Kostka a podobné veci, ktoré nám pripadajú absurdné. Ako je možné, že sa toto vôbec mohlo stať? Nie je dobré, že je to tak, ako to je, a preto sa pokúšame to zmeniť. Veríme, že prinesieme zmenu a snažíme sa o to každý v tom svojom regióne a vo svojej oblasti. Snažíme sa, aby jednotlivé regióny tiež dosiahli svoju úroveň, lebo vidíme, že životná úroveň je v Bratislave oveľa vyššia ako v iných kútoch Slovenska. Vidíme problémy, že nám mladí odchádzajú do zahraničia. Chcem, aby nám zostávali doma. Myslíme si, že Slovensku hrozí kolaps, lebo o chvíľu nebude mať kto robiť na naše dôchodky či zdravotnú starostlivosť. Preto chceme zmeniť podmienky na podnikanie, podmienky pre mladé rodiny a strana Sieť by mala byť stranou pre strednú vrstvu. Pre pracujúcich, pre tých, ktorí produkujú hodnoty a na týchto sa chceme sústrediť.

 

Vaším ústredným heslom je, že dobrý štát slúži ľuďom. Čo to znamená?

KM:
Znamená to predovšetkým to, aby tento štát slúžil pracovitým ľuďom. Chceme, aby mladé rodiny mali dobré podmienky. Vidíme, že dnes sa mladým ľuďom veľmi ťažko získava bývanie, práca, zodpovedajúci zárobok, a preto veľmi často odchádzajú. Keď sa ich pýtame, hovoria, že to nie je len o financiách. Je to o tom, že vnímajú, že náš štát nefunguje tak, ako by mal. Prichádzame do kontaktu s korupciou, s tým, že sa kradne, nefunguje zdravotníctvo, školstvo a máme to na dennom poriadku. Preto by sme práve toto chceli zmeniť a vytvoriť fungujúci štát, kde pomôžeme strednej vrstve, podnikateľom, zdravotníckemu personálu, učiteľom a všetkým ostatným, ktorí produkujú hodnoty. Lebo dnes sa darí len úzkej skupinke ľudí.

MK: Naozaj sme sa dostali do stavu, kedy nefungujú základné služby. Moja babka desaťročia pôsobila v školstve a dnes kvôli tomu, že štát nevie ľuďom zabezpečiť dôstojnú starobu, musí chodiť do zahraničia na rôzne brigády. Dnes jej zvýšili dôchodok o 1 euro, 90 centov. To je smiešne. Toto musíme zmeniť. Sieť má ambíciu zostaviť vládu, a preto veríme, že získame od ľudí taký silný mandát, aby sme náš plán fungujúceho štátu mohli presadiť a urobiť zo Slovenska dobrý štát, ktorý slúži ľuďom.

 

Predstavte sa nám. Čo si najviac ceníte zo svojej doterajšej práce?

MK:
Najviac si cením to, že sa nám podarilo dostať do zastupiteľstva v Žiline aj v ŽSK partiu ľudí, ktorí sú šikovní, odhodlaní meniť svoje prostredie k lepšiemu. Hneď, ako sme nastúpili do MZ, vyhrnuli sme si rukávy a napriek nesúhlasu primátora a vládnej väčšiny sme otvorili komisie verejnosti. Dovtedy sa veci diali za zatvorenými dverami. Dnes každý, kto má akýkoľvek problém, môže prísť na komisiu a zaujímať sa, čo sa deje. Ukázalo sa, že takéto jednoduché opatrenie chráni ľudí. Pomohli sme ľuďom v Brodne, ochránili sme chatárov na Vodnom diele. A to bol iba začiatok. Napriek tomu, že máme len 6 poslancov z 31‑členného zastupiteľstva, podarilo sa nám presadiť veľké zdroje na rekonštrukciu chodníkov v Žiline. Na základe nášho návrhu pôjde do rekonštrukcie viac ako 300‑tisíc eur. Ako krajského poslanca ma oslovili športové kluby v Žiline, ktoré nemajú kde športovať, lebo všetci vieme, ako vyzerajú ihriská pri našich školách. Dali sme hlavy dokopy a prišli sme s projektom multifunkčného športového areálu na Gymnáziu na Varšavskej ceste, ktorý sa stane domovom pre všetky tieto kluby. Bude slúžiť futbalistom, ragbistom, atlétom a mnohým ďalším. Doobeda bude slúžiť škole a potom aj pre širokú športovú verejnosť. Veľký úspech sa mi podaril spolu s kolegyňou Ľudkou Chodelkovou. Vypočuli sme ľudí, ktorí sa na nás obrátili v súvislosti s výstavbou jednej fabriky v Žiline, ktorá im mala vyrásť priamo pod oknami. Zastali sme sa ich, kým všetci ostatní ich ignorovali. Výsledkom bolo, že sme vyjednali takú dohodu, vďaka ktorej vznikne v Žiline 300 nových pracovných miest a ľudia budú mať zabezpečené dôstojné bývanie. Toto je z nášho pohľadu úloha politika. Počúvať ľudí a riešiť ich reálne problémy.

KM: Ja som primátorkou mesta Prievidza už druhé volebné obdobie. Musím povedať, že za svoj najväčší úspech považujem prejav dôvery, ktorý mi ľudia dali, keď som vyhrala s najväčším náskokom v histórii nášho mesta. Považujem to za veľké zadosťučinenie a ocenenie mojej práce. Za najväčší úspech ako politika považujem to, že sa mi podarilo zásadným spôsobom znížiť zadlženosť mesta. Keď som ho prevzala, bolo na hranici nútenej správy. Nebola vyhlásená len preto, že dlhy neboli priamo na meste, ale na mestských spoločnostiach. Zaviedli sme ozdravný režim, výsledkom ktorého je, že dlhy sú o tretinu nižšie a každý rok pri 24 miliónovom rozpočte znižujeme dlh asi o milión eur, čo je dosť zásadná čiastka. Popri tom sa nám podarilo zabezpečiť rozvoj mesta, urobili sme rozsiahle opravy miestnych komunikácií, vybudovali sme ihriská pre malé deti, zrekonštruovali sme každý rok jednu materskú školu a tu sa ukazuje moment, že pokiaľ sa v meste nekradne, tak sa dá aj robiť, aj splácať dlhy. To je to, čo by sme mali urobiť aj v prípade veľkej politiky. Tých peňazí totiž nikdy nie je dosť. Potreby sú vždy väčšie, ako je balík peňazí. Ja sa však snažím racionálne pristupovať k tomu tak ako pri domácom rozpočte a nastaviť ho čo najlepšie. Verím tomu, že keby sa v štáte nevyhadzovali prostriedky, dokázal by fungovať oveľa lepšie. Jedným z najväčších úspechov bolo, keď sme z hľadiska transparentnosti získali prvé miesto, opakovane sme sa umiestnili na prvých miestach v odkaze pre starostu, kedy reagujeme na podnety občanov a snažíme sa ich riešiť. Rovnako sa nám minulý rok podarilo získať titul Najkrajšie mesto Slovenska. Je to o procese, ktorým mesto prešlo. Vnímala som to ako pozitívny signál zmeny. Snažím sa aktívne riešiť problémy dopravnej infraštruktúry, ktoré rovnako vnímame na celom Slovensku. Projekty ako obchvat mesta Prievidza, spojenie medzi Prievidzou a Trenčínom, ktoré je na veľmi zlej úrovni. Chceme hľadať riešenia, ako dopravnú infraštruktúru vybudovať, lebo je jednou zo základných podmienok príchodu nového investora. Z ekonomických vecí považujem za svoj zásadný úspech príchod nového investora do regiónu. Región hornej Nitry, tradične banícky a chemický, nemal dlhodobo iný priemysel. Nám sa minulý rok podarilo získať strategického investora, čo je pre náš región veľmi významná udalosť, pretože má v prvej fáze vybudovať 600 pracovných miest, ale ak sa bude situácia dobre vyvíjať, pracovať by tam malo 2500 ľudí. Z pozície primátorky riešim vzdelávanie. Ale som aj primátorkou Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), kde patrí aj stredné odborné školstvo. Snažím sa o to, aby vzdelávanie bolo zmysluplné. Vidím, že veľa mladých ľudí končí v stredných odborných školách a nenájde uplatnenie. Sú to školy, ktoré vychovávajú uchádzačov pre úrad práce, čo je veľmi smutné. Ďalej sa ako poslankyňa TSK snažím venovať sa aj problematike nemocníc. U nás je veľká nemocnica v Bojniciach. Vidíme tam problém, ako dnes funguje zdravotníctvo, v plnej nahote. Naša nemocnica, napriek tomu, že je to veľká nemocnica, v ktorej pracuje vyše tisíc ľudí, nie je zaradená do siete koncových nemocníc. Vidíme, ako sú hodnotené výkony v nemocniciach, čo je obrovský problém. Keď si dáte operovať koleno v Bojniciach, Žiline a Bratislave, tak za ten istý úkon dostanú rôzne zaplatené, čo vedie k tomu, že niektoré zariadenia sú na tom lepšie a iné horšie. Dá sa to odstrániť zavedením DRG systému. Ten funguje už vo všetkých krajinách EÚ, len u nás nie. Riešiť treba, že je nevyrovnanosť pri poskytovaní sociálnych služieb. Vládne tu nespravodlivosť voči súkromným zariadeniam. Chceme sa venovať aj seniorom. Chceme, aby mohli plnohodnotne žiť. Dnes sú kupovaní za vlaky, ktorými ani necestujú a zaplatíme ich nakoniec my všetci.

 

Ako primátorka pracujete na plný úväzok, kde ste naplno vyťažená. K tomu si chcete pridať ešte ďalšiu plnoúväzkovú prácu. Dá sa to vôbec zvládnuť?

KM:
Všetky skúsenosti, ktoré som nazbierala, by som chcela využiť vo veľkej politike, pretože si myslím, že je dobré, keď regionálny politik ide do veľkého parlamentu. Musím povedať, že pre mňa je to prirodzený vývoj. Som primátorka a krajská poslankyňa. Keď sa uchádzam o pozíciu v NR SR, je to preto, že chcem pomôcť mestu a regiónu. Sieť je moja prvá politická skúsenosť, predtým som nebola v žiadnej strane. Za tých 5 rokov, čo som primátorkou mesta, mi nikto nepomohol, keď som potrebovala riešiť veci v parlamente. Cítila som hendikep a mala som problém získať napríklad finančné prostriedky z EÚ. Keďže som nebola v tej správnej strane, tak radšej ich vrátili EÚ, ako by ich mali dať do Prievidze. Nechcem, aby k takýmto situáciám pri čerpaní eurofondov ďalej dochádzalo. My sme si sami urobili tento systém veľmi zložitým. Finančné prostriedky vraciame a dávame ich len tým správnym mestám a obciam. Ja sama nie som zástankyňou kumulácie funkcií, a preto budem do budúcna zvažovať, či sa budem ďalej uchádzať o viacero funkcií. Nejde mi ani o dva platy. Už dnes poslanec NR SR, ak vykonáva druhú takúto prácu, robí ju za minimálnu mzdu a ja som verejne vyhlásila, že aj tú venujem na charitatívne účely. Možno bude u mňa prechodné obdobie, kedy dôjde ku kumulácii funkcií a čas ukáže, ako sa rozhodnem ďalej.

 

V kampani do zastupiteľstva ŽSK ste zaujali inštaláciou červených hranolov s kravatou. Neplánujete niečo také aj teraz?

MK:
Hranoly s červenými kravatami boli vyjadrením postoja mladého človeka k tomu, aký má pohľad na politiku a ako by politika nemala vyzerať. Dnes sme svedkami toho, že v zastupiteľstvách aj parlamente máme ľudí, ktorí sú tam len na to, aby stáli, kam ich postavia, aby sedeli, kam ich posadia a aby hlasovali tak, ako im povedia. O tom boli hranoly s červenou kravatou. Chcel som poukázať na to, že ja takýto nikdy nebudem a nemyslím si, že politik by mal takto fungovať. Myslím si, že za dva roky, čo som poslancom ŽSK a aj poslancom v meste, sme jasne ukázali, že my takí nikdy nebudeme. Z pozície opozície sme dokázali, že vieme urobiť dobrú robotu pre ľudí. Ľudom pomáhame reálne tam, kde to potrebujú. Teraz chystáme niečo podstatne dôležitejšie a to je náš plán fungujúceho štátu, prostredníctvom ktorého spoločne urobíme zo Slovenska dobrý štát, ktorý konečne začne slúžiť ľuďom.

 

Čo je podľa vás najväčším problémom tohto štátu?

MK:
To, čo naozaj trápi Slovensko, to sú nefunkčné služby, zlyhávajúce zdravotníctvo. Dostali sme sa do stavu, že keď dostanete infarkt, tak skôr, ako si zavoláte sanitku, musíte si do igelitky baliť toaletný papier, lebo viete, že v nemocnici nebude. Problém je základná zdravotnícka infraštruktúra, kde zlyháva štát, lebo ľudí, lekárov a personál máme dobrých. To znamená, že je potrebné zabezpečiť dôstojnú zdravotnú starostlivosť. Rovnako je to školstvo. Potrebujeme, aby sme mali kvalitné školstvo, aby nám nemuseli utekať tisícky ľudí do zahraničia kvôli tomu, že si tu nevedia nájsť robotu. A keď aj tú robotu budú mať, musia vedieť, že ich deti budú chodiť do normálnej škôlky a budú mať zabezpečené kvalitné vzdelanie. Súčasná vláda nesie podstatnú zodpovednosť za to, že štát zlyháva v školstve, zdravotníctve, ale aj ďalších oblastiach. Je pre nás dôležité, že ak človek urobí dobrú robotu, dostane za ňu zaplatené. Aby sa nestalo to, čo v kauze Váhostav. Potrebujeme funkčný právny štát, funkčnú justíciu a ľudia sa musia spoľahnúť na to, že tieto služby budú fungovať. Dnes to nefunguje.

KM: Jednou so zásadným vecí, ktoré chceme riešiť, je hmotná zodpovednosť politikov. Treba si uvedomiť, že naozaj každý bežný obyvateľ, keď niekde pracuje a spôsobí škodu, tak musí za ňu zaplatiť. V politike to tak nefunguje. Chceme to zaviesť aj pri sudcoch, úradníkoch, aby sa nestávalo to, že spôsobujú obrovské škody netransparentnými verejnými obstarávaniami a nikto za to nenesie zodpovednosť. Ďalšia vec je absolútny zákaz schránkových firiem. Musíme zamedziť tomu, aby nám z rozpočtu takto odchádzali obrovské peniaze. Chceme zlepšiť podnikateľské prostredie pre strednú vrstvu a to tak, že zabezpečíme také daňové úľavy, ktoré im znížia o 500 eur ročne ich výdavky. Chceme pomôcť mladým rodinám zabezpečením garancie umiestnenie dieťaťa do MŠ. Chceme sa teda sústrediť na pomoc rodinám a strednej podnikateľskej vrstve. Sieť presadzuje regionálne ekonomické zóny. Netreba podporovať len veľkými stimulmi, ale chceme podporiť miestnych podnikateľov, ktorí budú mať zákonný nárok na daňové úľavy a odpisy, ktoré by boli v skrátenej dobe. Aby bolo pre nich zaujímavé vytvárať pracovné miesta. Na túto podporu bude zákonný nárok.

 

Čo s Ficovými balíčkami?

KM:
Nepovažujeme ich za správne, lebo ich niekto zaplatí. Často si ich prijímatelia neuvedomujú, že sa im na to skladajú ich deti a vnúčatá a že sú nesystémové. Určite sú aj veci, ktoré sú dobré. Treba to vyhodnotiť a zvážiť si, na čo máme a na čo nemáme. Podstatné je, aby sme skutočne pomohli tým, ktorí to potrebujú. Napríklad vlaky zadarmo je veľmi nesystémové opatrenie už tým, že sú aj dôchodcovia, ktorí majú také dôchodky, že majú príjem na jedného člena vyšší ako mladé rodiny a nepotrebujú takúto pomoc. Rovnako aj študenti. Určite to treba prehodnotiť a zachovať tým, ktorí to naozaj potrebujú. Ale určite nie takto plošne.

MK: Plošným zavádzaním týchto balíčkov vládna strana vytvára takú dymovú clonu, ktorou zakrýva neschopnosť riešiť problémy, ktoré nás tu reálne trápia. My našu úlohu vidíme v tom, že budeme riešiť to, v čom najviac tlačí topánka a to sú zlyhávajúce služby štátu. Preto napríklad zdravotníctvo a školstvo musia byť témy, ktoré bude riešiť priamo nový predseda vlády. Musia to byť premiérske témy.

 

Čo vám na to povie Radoslav Procházka, že ste mu ich takto hodili na hlavu?

MK:
On je človek, ktorý veľmi dobre vie, kde sú problémy Slovenska. Stretáva sa so stovkami ľudí a on sám to vníma tak, že zdravotníctvo a školstvo sú témy, ktoré ľudí najviac trápia a ktoré musí riešiť budúci premiér. Ja verím, že to bude on.

 

Súhlasíte s učiteľmi, že práve teraz pred voľbami vstúpili do štrajku?

MK:
Úplne chápem učiteľov, hlavne v situácii, keď si vláda cení plat učiteľa na cenu dvoch plastových sifónov. Keď učitelia vidia, ako sa plytvá peniazmi v školstve, keď vidia, ako sa zavádza neskutočne predražený internet pre školy, že ho taký ani nepotrebujú, a len preto, aby zaň niekto dostal zaplatené. A pritom sme svedkami toho, že učitelia namiesto toho, aby sa venovali deťom, musia chodiť pomaly žobrať peniaze na učebnice, ktoré im nevie zaplatiť štát. Takže tá požiadavka, aby išlo viac peňazí do školstva, je z môjho pohľadu legitímna. Náš plán ráta s tým, že do roku 2020 zvýšime prostriedky, ktoré idú do slovenského školstva, o 30 %. Na jednej strane sa tu kupujú interaktívne tabule, na druhej strane učitelia nemajú z čoho učiť, na školách nefunguje kúrenie, tečie strecha a podobne. Dnes napríklad absolútne chýba koncepcia rozvoja športu pri školách. Mestá nemajú financie, aby dali dokopy základnú školskú infraštruktúru.

 

Ak by sa na Slovensku prestalo kradnúť, asi by bolo peňazí dosť. Nemyslíte?

MK:
Kauza Kostka bol ukážkový príklad toho, ako to na Slovensku funguje. Štátna zdravotná poisťovňa platila ministerským paničkám maséra tak štedro, že keby sme tú zmluvu zrušili, vieme z toho zvýšiť mzdy pre 1500 zdravotných sestier. Čo je najhoršie, napriek našim výzvam, aby premiér zmluvu zrušil, nič sa nedeje. Tá chobotnica je taká silná, že ani premiér si nevie buchnúť päsťou po stole a zrušiť ju. Ako máme potom čakať, že sa po voľbách postaví k riešeniu situácie v zdravotníctve?

 

Čo s korupciou, čo so stratou peňazí? Prevalia sa kauzy a nikto nie je potrestaný. Ako je to možné?

KM:
Sieť chce riešiť očistu verejného života. Tejto otázke sa venuje Ivan Rončák. Bude potrebné sprehľadniť verejné obstarávania. Treba urobiť poriadok na súdoch a prokuratúrach. Aj sudca by mal niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia.

 

Premiér Fico neustále komunikuje ako najväčší problém súčasnosti utečencov. Oprávnene?

KM:
Nie. Všetci, čo tu žijeme, cítime, že reálne problémy sú úplne inde. Premiér touto témou odpútava pozornosť od skutočných problémov.

MK: Je to ďalšia dymová clona. Na druhej strane povinnosťou štátu je zabezpečiť bezpečnosť. A my si myslíme, že riešenie je v spoločnej európskej politike a dôslednej ochrane schengenských hraníc. Ak sú štáty, ktoré si neplnia povinnosti, tak v Schengene nemajú čo robiť. Rovnako odmietame povinné kvóty. Stále vidíme cestu v diplomacii a spoločnej európskej politike.

 

Na aký volebný výsledok si trúfate?

MK:
Sieť si vyžrebovala volebné číslo 20 a symbolicky by sme sa veľmi radi hýbali okolo tej dvadsiatky. Ale budeme vďační za každý jeden hlas, ktorý nám pomôže presadiť náš plán fungujúceho štátu.

 

Ak vás po voľbách osloví SMER s ponukou koaličného partnerstva, čo urobíte?

MK:
Nepôjdeme do koalície so SMER-om. Našimi dvomi základnými podmienkami komunikácie o povolebnej spolupráci je zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov a absolútny zákaz schránkových firiem vo verejnom priestore. Toto sú veci, ktoré dlhodobo hovoríme. Spustili sme petíciu, ktorú podpísalo viac ako 100‑tisíc ľudí. A SMER napľul do tváre každému, kto ju podpísal, lebo namiesto toho, aby to riešili, tak ju zmietli zo stola. Takže SMER nebude tá strana, s ktorou budeme vedieť presadiť náš plán fungujúceho štátu.

 

Povedzte to na rovinu a úplne otvorene. Pôjdete so SMER‑om?

MK:
So SMER-om nie.

KM: Martin sa vyjadril jednoznačne, takže nepotrebujem to ešte zvýrazňovať.

 

Je šanca, aby pravicové strany zostavili vládu?

KM:
Určite áno. Snažíme sa apelovať hlavne na mladých ľudí a strednú generáciu, aby išli voliť. Každý hlas, ktorý prepadne, pomôže SMER-u. Máme reálnu šancu, aby sme vládu zostavovali my.

 

Prečo by ľudia mali voliť Sieť?

MK:
Slovensko si zaslúži novú generáciu politikov, ktorí vnímajú politiku ako službu ľuďom. Som presvedčený, že ľudia, ktorí sú na kandidátke Siete, aj v praxi, svojimi životnými skúsenosťami, tým, čo v živote dosiahli, ukázali, že sú takýmito ľuďmi, že vedia byť reálnym prínosom pre Slovensko.

KM: Treba do politiky nových ľudí, ale takých, ktorí majú za sebou odbornú skúsenosť. Naša strana ponúka kompetentných ľudí so skúsenosťou aj s konkrétnymi výsledkami. Príležitosť dostalo veľa ľudí zo samospráv. Sú to ľudia, ktorí si dôveru zaslúžia a bolo by dobré ich podporiť. Strana Sieť ponúka víziu a kvalitný program. Sme kompetentní Slovensko zmeniť. Budeme vedieť zvládnuť úlohu lídra a zostavovať vládu.

MK: My sme nepredstavili ľuďom 200‑stranový elaborát, ale náš plán pre Slovensko, ktorý je jasne štruktúrovaný a sú v ňom aj časové záväzky. Sú veci, ktoré sa zaväzujeme urobiť do 100 dní, napríklad zákaz schránkových firiem, hmotnú zodpovednosť politikov a zvýšime príjem bežnej slovenskej rodiny prostredníctvom daňovej a odvodovej úľavy o 500 eur. Do dvoch rokov znížime odvodové zaťaženie pre ľudí, ktorí tvoria hodnoty, o 500 eur. Do roku 2020 zvýšime dostupnosť zdravotnej starostlivosti a navýšime prostriedky do vzdelávania o 30 %.
 

Michal Filek
Snímky Ivana Kocúrová

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod