V Žiline sa podarilo urobiť ďalší „malý“ zázrak. Vďaka odborníkom zo žilinskej nemocnice bude môcť 1,5-ročná Martinka, ktorej chrbticu napadla tuberkulóza, raz kráčať. Do tela jej voperovali jedinečný aparát, ktorý sa v rámci strednej a východnej Európy ešte nepoužil.
ŽILINA. Malú Martinku priviezli do Žiliny z Tatier, kde sa liečila na tuberkulózu. Zápalové ochorenie jej ale natoľko poškodilo chrbticu, že hrozilo ochrnutie. Jeden a pol ročné dievčatko preto previezli do žilinskej nemocnice, kde už v minulosti operovali dvoch chlapcov s rovnakou diagnózou.
Martinka už hýbe nožičkami
„Opäť sa na nás obrátila primárka Martina Miškovská zo Šrobárovho ústavu detskej tuberkulózy a pľúcnych chorôb v Dolnom Smokovci, ktorá tento prípad tak isto ako tie predchádzajúce dva, diagnostikovala. V lete minulého roka sme operovali trojročného Mareka, následne na to v novembri Samuela, ktorý mal len 17 mesiacov. Obidvaja sú momentálne úplne v poriadku, sú už doma a chodia ako ostatné deti,“ povedala Mária Koporecová, hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline.
Malú Martinku zo Slovenskej Vsi priviezli do Žiliny minulý týždeň, kde sa v utorok 3. júna podrobila náročnej operácii. Dvojhodinový lekársky zákrok nepriniesol žiadne komplikácie a podľa primára oddelenia pediatrickej ortopédie žilinskej nemocnice Juraja Popluhára dopadol veľmi dobre. „V utorok sme operovali tretí zvláštny prípad. Jednalo sa o tuberkulózu stavcov chrbtice u maličkého dieťaťa, kde následkom zápalu tuberkulóza zbortila stavce a utláčala miechu. V tomto prípade bolo nutné miechu odbremeniť a zhrbenie chrbtice napraviť. Operácia dopadla výborne, dosiahol sa cieľ: miecha sa odľahčila a vyrovnala sa zbortená chrbtica. Dieťa hýbe nožičkami, je úplne v poriadku a náhle, ako sa bude dať, ho vraciame do Tatier, aby pokračovalo v liečbe tuberkulózy,“ informoval Juraj Popluhár.
Jedinečný aparát – jedinečná spolupráca
Martinka bude môcť chodiť aj vďaka aparátu, ktorý jej vložili do tela. Tento jedinečný implantát, ktorého najmenšie skutky sú dlhé 8 milimetrov, použili žilinskí lekári ako prví v rámci strednej a východnej Európy. „Je to veľmi malé inštrumentárium, ktoré vyvinula jedna americká spoločnosť. U dospelých sa dá použiť na krčnú chrbticu a u detí na hrudnú a spodnú chrbticu a to sme pri tejto operácii použili,“ dodal primár detskej ortopédie.
Ako ďalej dodáva, pod mimoriadne vydarený zákrok sa podpísal aj zohraný tím odborníkov. „Už desať rokov operujeme deformity chrbtice a 18 rokov iné pohybové operácie na deťoch s kolektívom oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, ktorý je perfektne skúsený a erudovaný v anestéziách detí. Druhá perfektná starostlivosť je pediatra. Úspechy v doliečovaní máme aj vďaka tomu, že sa takto kvalitní ľudia ďalej starajú o tieto deti. Aj vďaka vysokej úrovni tejto interdisciplinárnej spolupráce môžeme v Žiline robiť takéto veci,“ vyzdvihol výbornú spoluprácu Juraj Popluhár.
Michala Stehlíková
Snímka autorka