Cieľom je vraj zníženie kvality podmienok na kontrolnú činnosť. Prednostovi úradu Jurajovi Liškovi vyčítajú aj to, že zrušil rozhodnutie o zvýšení ich platov. O pomoc požiadali otvoreným listom poslancov mestského zastupiteľstva. Oba dôvody uviedol ako podstatné pre svoju rezignáciu súčasný hlavný kontrolór Valér Miko. Skončiť by mal v máji. Mesto svoje rozhodnutie obhajuje.
„V novembri v roku 2017 sme sa dopočuli o zámere presťahovať ÚHK do priestorov bývalého klientskeho centra MsÚ v Žiline. Tieto priestory svojou povahou, otvorenou dispozíciou a vybavením vôbec nevyhovujú potrebám kontroly. Nakoľko sú nám ako zamestnankyniam mesta tieto priestory známe, dovolili sme si vyjadriť naše argumenty proti sťahovaniu ÚHK v liste adresovanom prednostovi MsÚ v Žiline zo dňa 3. 11. 2017. Do dnešného dňa nám na náš list nebolo ani odpovedané. Na základe toho sme požiadali o možnosť stretnutia priamo s primátorom mesta, nakoľko sme chceli aspoň oficiálne oznámenie dôvodov pre také závažné a nesystémové rozhodnutie, ako je presťahovať celý útvar na prízemie mestského úradu. Našej žiadosti nebolo bez uvedenia dôvodu vyhovené. Hlavný kontrolór opätovne predostrel odôvodnené argumenty proti sťahovaniu útvaru. Rozhodnutie vedenia mesta nám bolo tlmočené hlavným kontrolórom ako direktívne s tým, že sťahovanie bude a naše argumenty neboli vôbec prediskutované zo strany vedenia mesta,“ napísali zamestnankyne úradu kontroly v liste poslancom.
Podľa ich slov v reakcii na vzniknutú situáciu bolo zo strany Juraja Lišku pristúpené k obzvlášť netypickému postupu v tom, že znížil objem finančných prostriedkov pre ÚHK na december, ktoré predtým sám odsúhlasil. V praxi to znamenalo, že pracovníčky dostali menej peňazí v rámci nadstavbovej zložky platu, ako im sľúbili.
„Za celý čas nám ani raz nebol uvedený aspoň jeden predpokladaný prínos, ktorý bude mať presťahovanie útvaru pre mesto Žilina. Naše argumenty o možnom znížení kvality kontrolnej činnosti sú opakovane ignorované, na základe čoho máme pocit, že tieto rozhodnutia nie sú realizované s prihliadnutím na najlepšie záujmy mesta, ale na vlastné záujmy. Naopak, my vieme jednoznačne preukázať, že sťahovaním útvaru do navrhovaných priestorov dôjde k výraznému zníženiu kvality podmienok pre výkon kontroly, čo v konečnom dôsledku vnímame aj ako jeden zo zámerov sťahovania. Tieto tvrdenia, samozrejme, vieme v prípade potreby dokázať.“
Žilinský večerník oslovil e-mailom mesto Žilina. Podľa hovorkyne Barbory Zigovej je dôvodov na presťahovanie viacero. Budova MsÚ podľa nej prešla minulý rok rekonštrukciou, je zateplená, z európskych zdrojov vymenili osvetlenie a okná. „Koncom októbra došlo k odsťahovaniu klientskeho centra polície do budovy Europalace na sídlisku Vlčince. Tým sa uvoľnili priestory, ktoré je možné ďalej využiť. Nie je to len o presťahovaní útvaru hlavného kontrolóra (ÚHK). Už sme presťahovali časť tlačového odboru a zahraničných vzťahov. Pokračujeme odborom školstva a ÚHK. Nakoniec ÚHK vždy sedel práve v budove MsÚ a žiadnemu inému kontrolórovi to neprekážalo. Presťahovanie na Horný val (a nielen ÚHK, ale aj odboru školstva) bolo len dočasným priestorovým riešením,“ uviedla hovorkyňa.
Ďalším dôvodom na sťahovanie do priestorov MsÚ je podľa nej skutočnosť, že v súčasnosti sa dokumenty na kontrolu prevážajú v prepravkách do sídla ÚHK, čomu by sa týmto krokom predišlo. Navyše je vraj mestský úrad oveľa lepšie bezpečnostne zabezpečený. Ďalej vraj ÚHK, rovnako ako odbor školstva sídliaci v tej istej budove, nie je napojený na elektronický systém dochádzky. „Budova na Hornom vale je predmetom súdneho sporu (reštitúcia), kde hrozí, že nejakú časť budovy bude musieť mesto vrátiť pôvodným vlastníkom. Podľa výsledku súdneho sporu by sa mesto následne rozhodlo, ako ďalej naložiť s touto budovou, ktorá je v takom stave, v akom je, ale postupne je opúšťaná zložkami mesta (ÚHK, odbor školstva, účelové obchodné spoločnosti, Obytný súbor Krasňany a Žilina Invest, ktoré tiež čoskoro ukončia svoju činnosť, a teda nebudú priestory na Hornom vale ďalej využívať). O prípadnom predaji budovy v budúcnosti, samozrejme, rozhodne mestské zastupiteľstvo. Naším prioritným cieľom je vytvoriť podľa možností pre zamestnancov čo najvhodnejšie pracovné podmienky pre kvalitný výkon práce, kde stále trváme na tom, že ponúkané priestory sú vhodnejšie ako tie, kde zamestnanci ÚHK sedia teraz. Na druhej strane pracovné podmienky si vytvárajú aj zamestnanci sami, či už formou komunikácie medzi sebou alebo medziľudskými vzťahmi,“ dodala Barbora Zigová.
Primátor Igor Choma reagoval na list zamestnankýň ÚHK vlastným stanoviskom, v ktorom okrem iného podotkol, že úlohou vedenia MsÚ je zabezpečiť rovnaký prístup k odmeňovaniu zamestnancov. „Vzhľadom na to, že platy by bolo nevyhnutné zvýšiť aj všetkým ostatným zamestnancom úradu a vplyv na financie by bol neúnosný, prehodnotil som svoj postoj k požiadavke pána kontrolóra. Nie je predsa možné robiť pozitívne rozdiely len preto, že niekto pracuje na kontrole a iný nie. V tom momente sa môžu ozvať iní zamestnanci úradu, ktorí sa môžu cítiť dotknutí, a tiež žiadať o vytvorenie osobitnej vyššej platovej triedy – lebo oni majú napríklad striktne termínované úlohy (nemôžu mať často na jednu úlohu toľko času, koľko by chceli), musia chodiť do terénu, komunikovať so žiadateľmi, prijímať konkrétne rozhodnutia so závažným vplyvom a niesť za ne aj zodpovednosť, pracovať v klientskom centre a pod.,“ uviedol primátor.
Podľa našich informácií však všetko nemusí byť tak, ako by sa mohlo zdať. Podľa našich zdrojov sa vojna medzi primátorom a ÚHK začala v momente, keď Igor Choma svojvoľne odobral jednej z kontrolórok kontrolu v centre voľného času. Takýto prípad sa údajne ešte nikde na Slovensku nestal. Už v minulosti sme vás informovali, že v súvislosti s výsledkami tejto kontroly podal hlavný kontrolór podanie na prokuratúru pre podozrenie z podvodu.