Obyvatelia Brodna nebudú musieť pochovávať zosnulých až v Žiline. Miestny cintorín sa rozšíri o hrobové miesta, ktoré vystačia na niekoľko desiatok rokov.
ŽILINA-BRODNO. Nedostatok hrobových miest sa týka takmer všetkých prímestských častí Žiliny. Mesto nateraz vyriešilo situáciu na cintoríne v Brodne, na ktorom v tomto čase už reálne nie je kde pochovávať. „Hrozilo, že tých, ktorí by chceli byť pochovaní doma v Brodne, by sme museli pochovať až na centrálnom cintoríne v meste. Podarilo sa nám nájsť riešenie a zvrátiť tento stav. Po dlhoročných diskusiách s farnosťou sme došli ku korektnému riešeniu. Ideme do prenájmu pozemkov pri cintoríne za cenu dane z nehnuteľnosti. Tento priestor tak vystačí na niekoľko desaťročí,“ povedal primátor Igor Choma minulý týždeň.
V Brodne pretrváva problém s nedostatkom hrobových miest už dlhodobo. Mesto žiadalo farnosť, aby mu odpredala cirkevné pozemky za symbolickú cenu. Ešte začiatkom roka sa hovorilo o sume 1 euro. Obyvatelia mestskej časti a veriaci s tým nesúhlasili, pretože pozemok mal hodnotu zhruba 100‑tisíc eur a ak by ho mesto za túto sumu odkúpilo, fara v Brodne by tak získala peniaze na rekonštrukciu kostola i organu. Mesto však uviedlo, že nemá financie na kúpu pozemkov za trhové ceny. Biskupský úrad podľa hovorcu Zdenka Pupíka vtedy overoval znenie konkrétnej zmluvy, naliehavosť zámeru, ale aj prínos takéhoto kroku pre farnosť. Tejto téme sme sa venovali ešte vo februári.
Mesto a cirkev už našli spoločnú reč. Riešením je prenájom. „Dospeli sme ku konsenzu, ktorý je korektný z oboch strán. Už nie sme v polohe, kedy sme boli nútení do odkúpenia týchto pozemkov za trhové ceny. Nemáme zdroje na to, aby sme také veľké sumy mohli dať do kúpy pozemkov. Pre nás je prijateľná forma, na ktorej sme sa dohodli dnes – prenájom pozemkov za cenu, ktorá je rovná daniam. My odpustíme daň z pozemkov a zároveň máme kde pochovávať ľudí. Tým pádom je aj vlk sýty, aj ovca celá,“ vyjadril sa primátor.
Hrobové miesta v Brodne sú doriešené, mesto však nemá pokoj v iných prímestských častiach, ako je Strážov či Vranie. „Ak bude možnosť, podobný model budeme hľadať pri riešení situácie aj v ostatných mestských častiach, kde nemáme dostatok hrobových miest. Cítim ústretovosť zo strany biskupského úradu, aby sme spolu riešili tieto problémy. Faktom je, že aj cirkev chce pochovávať svojich veriacich do svojej zeme. Na druhej strane je povinnosťou mesta zabezpečiť hrobové miesta, kde sa zosnulí budú pochovávať,“ dodal primátor.
Čo sa týka samotnej Žiliny, tu máme vraj dostatok hrobových miest aspoň na 50 rokov.
Veronika Cvinčeková
Snímka autorka