„Základná myšlienka mojich návrhov je verejná kontrola hospodárenia mesta. Čím viac chce byť mesto transparentnejšie a otvorené, tým viac zverejňuje informácie, ako nakladá s majetkom Žilinčanov, ktorý spravuje,“ uviedol Peter Ničík. Zverejňovanie informácií je podľa neho nástroj, ktorým sa dá do značnej miery eliminovať zneužívanie moci. Je dobré, aby si ľudia na základe verejne prístupných informácií vytvorili vlastný názor o tom, ako vedenie mesta hospodári.
Poslanec pre Žilinský večerník opísal, ako vraj mesto niekoľkokrát postupovalo pri verejných obstarávaniach. Viackrát sa vraj stalo, že do súťaže sa prihlásil len jeden uchádzač, čo je podľa neho v poriadku. „Problém však nastal, ak bol takýto uchádzač prepojený na vrcholného predstaviteľa mesta. Tu poľahky môže dôjsť ku konfliktu záujmov. Navyše, ak v niektorých prípadoch verejné obstarávanie mesto zruší, pretože sa prihlásil len jeden uchádzač a v niektorých konkrétnych prípadoch vyhrá jediný uchádzač prepojený na blízku osobu z vedenia mesta. Niekedy sa verejné obstarávanie robí len ako zásterka. Napríklad, keď sa verejne obstaráva špecifický produkt, ktorý môže vlastniť len konkrétny výrobca alebo konkrétny distribútor, pričom sú zvyčajne všetci personálne prepojení. Kto iný sa už len tu môže prihlásiť do súťaže? Aj takéto sa stalo, a nie raz,“ hovorí.
„Napísali ste, že o neprimeraný zisk sa rozdelí so zainteresovanými osobami. Ja sa za zainteresovanú osobu považujem. Ja si to vyprosujem. Vy zo mňa robíte zlodeja. Dopredu o mne hovoríte, že som zlodej. Preto už nejdem kandidovať. Toto ma ubíja a neviem sa proti tomu brániť. Čo mám robiť, keď príde takýto debilný návrh, ktorý zo mňa robí zlodeja? Je mi z toho zle. Sme najlepším mestom, sme skokanom mesta v ekonomike. Miliónkrát som vám dokázal, že sa tu nekradne. Veď dajte trestné oznámenie, ak máte dôkazy,“ rozčuľoval sa počas rozpravy v zastupiteľstve primátor Igor Choma.
Podľa poslanca však mnohokrát neboli zverejnené výsledky verejného obstarávania, niekedy dokonca ani výzvy. V istej mestskej spoločnosti sa vraj výberové konania zverejňovali len do roku 2015. „Je dôležité, aby Žilinčania vedeli o výsledkoch všetkých verejných obstarávaní, o tom, ako boli nastavené podmienky súťaže, kto boli členovia komisie na vyhodnotenie ponúk konkrétnych verejných obstarávaní, kto vyberal konkrétne firmy v prípade priameho oslovenia vybraných uchádzačov, či bolo zo súťaže vylúčených priveľa firiem a z akých dôvodov, prečo niektoré verejné obstarávania, kde sa prihlásil len jeden uchádzač, boli zrušené a iné nie a pod.“
Posledný návrh, ktorý Peter Ničík podal, sa týka zverejňovania všetkých súdnych konaní, ktorých účastníkom je mesto Žilina. Mesto je totiž podľa neho v súdnych sporoch ako človek plávajúci v člne s mnohými dierami a prasklinami. Preto by sa malo vedieť, ktoré sú tie najväčšie a ako ich opraviť, aby sa zabránilo škode. „Tento rok sme riešili súdny spor, ktorý vyplýval z neúmerne veľkých úrokov z omeškania (0,5 % za každý deň) v zmluve z roku 1995, ktorú mesto vypovedalo v roku 2009. Namiesto toho, aby sa zaplatila istina, o ktorú by sa potom mesto ďalej súdilo, nestalo sa tak a záväzky a súdne trovy sa v roku 2017 vyšplhali na 2 800 000 eur. Nakoniec došlo k mimosúdnemu vyrovnaniu a dohode, že mesto zaplatí žalobcovi 1 750 000 eur a advokátskej kancelárii zaplatí 20 % z ušetrenej sumy, teda viac ako 200 000 eur. Mesto potrebuje spoluúčasť i kontrolu verejnosti pri spravovaní vecí verejných. Preto je dobré, aby mesto zverejňovalo informácie o svojich najväčších súdnych sporoch i o tom, aká je navrhnutá zmluvná odmena advokátskym kanceláriám. Ľudia, ktorým na meste záleží, tak majú možnosť tlmočiť svoj názor poslancom či vedeniu mesta a pomôcť mestu dobre hospodáriť,“ uzavrel Peter Ničík.
Mesto zareagovalo prostredníctvom hovorcu Pavla Čorbu. „Mesto Žilina si vždy štandardne plní všetky povinnosti, ktoré ukladá zákon, a to aj v oblasti verejného obstarávania. K vyjadreniam pána poslanca sa nebudeme vyjadrovať, keďže ide o jeho subjektívny názor. Aj pre neho však platí, že ak má podozrenie z nezákonnej činnosti, je zo zákona povinný neodkladne podať trestné oznámenie.“
Peter Ničík v rozprave vyjadril ľútosť nad tým, že jeho tvrdenia zobral primátor osobne. „Nikde som neuviedol, že ste to vy. Je to myslené ako prevencia, aby sa takéto veci v Žiline nestávali,“ uzavrel. Mestské zastupiteľstvo jeho návrhy schválilo.