Všeobecne záväzné nariadenie č. 3/2011 o chove, vodení a držaní psov platí na území mesta od roku 2011. Ako sa píše v jednom z bodov, osoba, ktorá vedie psa, je povinná bezodkladne odstrániť výkaly, ktorými pes znečistil verejné priestranstvo a uložiť na určené miesto. Takýmto miestom sa myslí napríklad nádoba na komunálny či pouličný odpad, prípadne špeciálne označená nádoba na výkaly psov. Zároveň je držiteľ psa povinný mať pri sebe igelitové či papierové vrecko, do ktorého exkrement vloží. Na dodržiavanie týchto povinností dohliada v Žiline mestská polícia. „Hliadky Mestskej polície Žilina riešia problematiku psičkárov cca 25 rokov. Po prijatí VZN v roku 2011 o chove, vodení a držaní psov sa situácia s odstraňovaním exkrementov zlepšila. Samozrejme, sú stále držitelia psov, ktorí VZN nerešpektujú, a preto pri zistení porušenia musia byť pripravení znášať sankcie,“ skonštatoval zástupca náčelníka Mestskej polície v Žiline Peter Mišejka.
DOKAZOVANIE BEZ SVEDKOV JE ČASTO NEMOŽNÉ
Náhodné kontroly vykonáva polícia niekoľkokrát denne. Ak obyvateľ poruší nariadenie, napríklad pes nie je zaevidovaný alebo chovateľ neodstráni výkal, môže mu mestský policajt v blokovom konaní udeliť pokutu. V minulom roku riešila mestská polícia viac ako 600 takýchto prípadov. „Samotné dokazovanie priestupku má svoje špecifiká a formu, podľa ktorých musí mestský policajt postupovať, teda nie je vždy jednoduché dokázať napr. priestupok neodstránenia exkrementu, pretože keď psičkár vidí policajta, samozrejme, nariadenie rešpektuje. Ak niekto oznámi takýto priestupok, tak je problém zabezpečiť svedkov, pretože nikto nič nevidel a nepočul,“ konštatuje Peter Mišejka.
Aj to je dôvod, prečo mestská polícia pravidelne obyvateľom dohovára, že bez ich pomoci problém nevyriešia. „Ak má niekto strach upozorniť takéhoto chovateľa, môže priestupok oznámiť mestskej polícii. Každé písomné, telefonické, ale aj anonymné nahlásenie porušenia VZN alebo zákona sa vždy hliadkou mestskej polície preveruje. Opakujem, priestupok sa musí páchateľovi dokázať, teda je nutné zabezpečiť svedkov takéhoto konania,“ zdôrazňuje zástupca náčelníka mestskej polície.
ZNIČENÉ KOŠE AJ VENČOVISKO
V minulosti sa napríklad mesto pokúsilo problém riešiť inštalovaním košov na psie exkrementy. Na sídlisku Solinky bolo v rokoch 2009 až 2010 osadených 30 takto špeciálnych nádob. Dnes neexistuje ani jedna. „Žiaľ, v tomto prípade boli koše určené pre psičkárov neustále poškodzované a vrecká rozkrádané,“ podotkol hovorca mesta Pavol Čorba.
Rovnako neúspešný bol aj projekt prvého venčoviska pre psov v Žiline. Ohradený priestor, kde mali chovatelia učiť svojich psíkov poslušnosti, však postupne zničili vandali a v súčasnosti je objekt neudržiavaný. „Plánujeme ale zrekonštruovať a rozšíriť spomínané venčovisko na sídlisku Solinky a vybudovať nové na sídlisku Vlčince,“ poznamenal hovorca mesta.
Vyčistiť mesto a sídliská od psích výkalov si dala za úlohu v tomto roku aj komisia životného prostredia mesta Žilina. Návrh predložila Iveta Martinková, mestská poslankyňa a zároveň aj členka komisie. Takto to zdôvodňuje: „Nezodpovedné venčenie má nepriaznivý vplyv na životné prostredie. Psie exkrementy patria do kategórie infikovaného a alergénneho odpadu, z čoho vyplýva, že sú zdraviu nebezpečné. A to nehovorím o estetickej stránke veci,“ podotkla poslankyňa.
PSIE TOALETY AJ V ŽILINE?
K čistejšiemu prostrediu by mohli pomôcť napríklad verejné toalety pre psov, ktoré sa bežne používajú v zahraničí. Takéto miesta síce slúžia psíkom len na malú potrebu, ale zabraňujú vysychaniu zelene a ničeniu mestského mobiliáru. Autorom tohto jedinečného projektu sú Slováci. „V miestach, v ktorých naše zariadenia inštalujeme, máme veľmi pozitívne ohlasy. Pracujeme v krajinách ako Rakúsko, Švajčiarsko a Veľká Británia. Pre veľký záujem sme sa rozhodli inštalovať zariadenia aj na Slovensku,“ uviedla pre Žilinský večerník spoločnosť Eco Dog Toilet Group.
Jednou z prvých „lastovičiek“ by mohla byť aj Žilina. Mesto zvažuje, že toalety pre psov odskúša aj na svojom území. „Chceme ich niekoľko otestovať, a to v Parku Ľudovíta Štúra na Bôriku, v časti, kde bude vstup so psom povolený,“ oznámil hovorca mesta Pavol Čorba.
Nápad kvituje aj poslankyňa a členka komisie životného prostredia Iveta Martinková: „Určite netvrdím, že všetci psíčkari sú nezopovední, práve naopak, je mnoho takých, ktorí chcú pomôcť. Ekologické toalety by mohli byť jednou z ciest naštartovania pozitívnej zmeny. Ak by všetci majitelia psov platili riadne dane, myslím si, že mesto by recipročne mohlo začať tieto toalety budovať aj na viacerých miestach. Veď skúltúrnenie verejných priestorov, čisté a zdravé životné prostredie si všetci želáme.“
Akým smerom sa bude situácia s venčením psov v Žiline ďalej vyvíjať, budeme pozorne sledovať. Je však najmä na majiteľoch, aby na svojich psíkov dohliadli a udržiavali verejné priestranstvá čisté. „Svojho psa venčím zvyčajne v lesoparku, ak nie je čas, tak aj v rámci sídliska. Vždy však po ňom výkaly odstránim. Ako psičkárke mi tiež prekáža, keď to iní majitelia psov nerobia a potom je celé sídlisko znečistené. Čo sa týka psích toaliet, neviem si predstaviť, ako to funguje a v akej vzdialenosti by boli od bytoviek, pretože niekedy potrebuje psík vykonať potrebu ihneď. V každom prípade je to zaujímavá myšlienka,“ podotkla Eva zo Soliniek.