Rekonštrukcia Bernolákovej ulice či prestavba kruhového objazdu pri plavárni? To by nás najbližšie roky malo čakať v Žiline.
Bulvár počas svojej výstavby.
ŽILINA. Vyplýva to z vyhlásení o verejnom obstarávaní, ktoré mesto len nedávno zverejnilo na svojej internetovej stránke. Na predkladanie ponúk na spracovanie verejnej dokumentácie pre stavebné povolenie stavby Úprava okružnej križovatky na ulici Vysokoškolákov – Žilina, pri plavárni vyzvalo verejnosť 3. novembra tohto roku. „Mesto v súčasnosti rieši projektovú dokumentáciu, čo je v podstate predmetom zákazky. Akonáhle budeme mať doriešenú projektovú dokumentáciu, budeme vedieť odhadnúť predpokladanú výšku finančných prostriedkov, od čoho závisí aj naplánovanie stavebných prác. Z uvedeného dôvodu nie sú momentálne známe bližšie informácie,“ uviedol stručne hovorca mesta Pavol Čorba.
Pravdepodobne sa v blízkej budúcnosti dočkáme aj rekonštrukcie Bulváru. Mesto totiž koncom októbra vyhlásilo verejnú anonymnú urbanisticko‑architektonickú súťaž, ktorej výsledkom by mal byť, ako uvádza portál žilinak.sk, nový atraktívny verejný mestský priestor na Ulici Antona Bernoláka. Okrem pobytovej funkcie a úlohy hlavného pešieho ťahu mesta by mal funkčne nahradiť potrebnú oddychovú a kultúrno‑spoločenskú funkciu dnes zastavaného Námestia Ľ. Štúra. „Cieľom súťaže je podpísanie zmluvy o dielo s víťazom súťaže na spracovanie územného plánu zóny vymedzeného územia,“ doplnil hovorca mesta.
Bulvár, ako Žilinčania ľudovo nazývajú časť medzi Hlinami I. a II., vznikol medzi rokmi 1955 – 1959. „Tehlové domy stavali Pozemné stavby Žilina aj za pomoci väzňov z väznice Ilava. Projekt Bulváru urobil významný architekt Ferdinant Čapka, ktorý akoby v projekte pokračoval na laubne žilinského rínku. Významné bolo i to, že v prízemných častiach boli projektované obchody, opravovne a reštaurácie. Prednosťou projektu boli i v podstate uzavreté dvorné časti s parčíkmi a detskými ihriskami,“ hovorí riaditeľ Štátneho archívu v Žiline Peter Štanský.
Menšou zmenou prešiel Bulvár naposledy pred troma rokmi, keď mesto zrezalo 26 starých okrasných čerešní, tzv. sakúr a nahradilo ich novým stromoradím.
-ms-
Snímky Žilina Gallery, Štátny archív v Žiline