„Rozhodli sme sa, že v rámci príprav zmien rozpočtu budeme dávať aj návrh na prípravu projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie. Vyčleníme na to určitú sumu a chceme AŽIŠ posunúť ďalej, pretože nič iné reálne nemá v meste nejakú perspektívu. Tu nehovoríme o tom, že už zajtra chceme mať postavené športoviská. Hovoríme o dlhodobej strategickej príprave celého územia od Vodného diela až po Budatín pre športové využitie,“ informoval novinárov primátor.
Do tohto projektu plánuje začleniť aj existujúci vodácky areál, futbalový štadión, hokejové štadióny a cyklotrasy. „To všetko tam už dnes existuje. Chceme však ísť do územného konania a pripraviť nové športoviská tak, aby sa dali realizovať vtedy, keď na ne budú finančné prostriedky,“ dodal. Dokonca vraj nemusí všetko financovať len mesto. Rozhovory vraj už boli s Petrom Saganom, hokejovým zväzom, plaveckou asociáciou, ale aj konkrétnym zahraničným investorom. „Vyzval som športovú verejnosť, aby sme tento projekt čím ďalej, tým viac podporovali, lebo v súvislosti s prípravou stratégie športu v Žiline by sme mali spracovať aj stratégiu výstavby nových športovísk.“
Predseda klubu nezávislých poslancov Peter Fiabáne uviedol, že postup mesta nie je výsledkom žiadnych dohôd s poslancami. „Náš klub nemá so spracovaním návrhu dlhodobej vízie využitia tohto pre mesto Žilina veľmi atraktívneho a cenného územia pri rieke Váh problém s podmienkou, že cieľom nemôže byť výstavba Areálu žilinského športu v jeho súčasnej podobe. Navrhujeme, aby vzhľadom na športovo-rekreačný a oddychový význam celého územia popri rieke Váh od Budatínskeho hradu až po Vodné dielo Žilina bola vypísaná minimálne celoslovenská súťaž.“
Primátor sa vyjadril jasne. Inú alternatívu ako AŽIŠ reálne nevidí. Aj napriek rokovaniam s majiteľom o športovej hale, ku ktorým ho poverilo mestské zastupiteľstvo. Tie sa vraj zasekli na neochote Georga Trabelssieho. „Mesto požiadalo vlastníka ŠH na Bôriku o sprístupnenie priestorov pre vykonanie technických posudkov stavu budovy nezávislým znalcom, a to podľa dohody všetkých predsedov poslaneckých klubov. Zatiaľ mesto súhlas nedostalo,“ informoval hovorca Pavol Čorba. Napriek tomu, vraj, postupujú presne v súlade s požiadavkou poslancov a stále majú záujem riešiť otázku športovej haly. Na ťahu je podľa neho vlastník haly, bez ktorého sa rokovania ďalej nepohnú.
Ako reakciu na požiadavku zaslal George Trabelssie primátorovi a poslancom list, v ktorom s požiadavkou súhlasil, avšak žiadal zároveň vykonať aj ďalší krok, ktorý by vec posunul k úspešnej realizácii. „Ak je váš záujem naozaj seriózny, navrhujem, aby sme spoločne podpísali zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, kde bude presne špecifikovaný typ a rozsah znaleckých posudkov a postup pri ich zhotovovaní. Závery znaleckých posudkov by mali byť odkladacou podmienkou pre vznik povinnosti uzatvoriť kúpnu zmluvu. Takýto právny režim zabezpečí stav právnej istoty na obidvoch stranách.
V prípade, ak znalecké posudky potvrdia akceptovateľný stav nehnuteľnosti, vznikne povinnosť zmluvných strán uzatvoriť kúpnu zmluvu za vzájomne vopred odsúhlasených podmienok. Obe strany budú mať takto zaistené, že nepôjde z jednej alebo druhej strany o špekulácie alebo naťahovanie času a bude v záujme oboch strán vyriešiť celý problém čo najrýchlejšie.“ V prípade, že by za týchto okolností znalecký posudok ukázal nevyhovujúci stav objektu, navrhol majiteľ haly uhradiť jeho cenu v plnej výške. Takúto podmienku mesto neakceptovalo. „Pán Trabelssie podmienil sprístupnenie objektu ŠH podpísaním spoločnej zmluvy o budúcej kúpnej zmluve, pričom v prípade, že výsledky predmetných posudkov nebudú spĺňať zmluvne stanovené parametre, obchod sa jednoducho neuskutoční. Primátor, naopak, tento krok nepovažuje za potrebný. A sme tam, kde sme boli. Možnosť vrátiť športovú halu do rúk mesta za obojstranne prijateľných podmienok zatiaľ zamrzol na neochote dohodnúť sa. Som z toho osobne veľmi sklamaný,“ dodal Peter Fiabáne.
Petícia na záchranu športovej haly, ktorú začal poslanec Martin Kapitulík, zatiaľ úspešne napreduje. Podpísalo sa pod ňu už viac ako 5-tisíc ľudí. V reakcii sa poslanec podujal na nebezpečnú aktivitu. „Stavil som sa, že keď získame 5000 podpisov, vyleziem hore a každému z podpísaných poďakujem. Priznávam, nebolo mi všetko jedno. Jediná cesta hore vedie po strmej a šmykľavej plechovej streche. Bol to však úžasný zážitok a dnes som ešte viac motivovaný túto úžasnú stavbu zachrániť. Veľké ďakujem za každý jeden podpis!“