Metabolický syndróm je súbor rizikových faktorov vyskytujúcich sa súčasne. Tieto rizikové faktory predstavujú súbor klinických, biochemických a humorálnych odchýlok, ktoré si v klinickej praxi vytypujú pacienta so zvýšeným rizikom vzniku srdcovocievnych chorôb a rozvoja cukrovky 2. typu.
Definícia metabolického syndrómu je založená na prítomnosti vybraných rizikových faktorov srdcovocievnych chorôb, ako sú: abdominálna obezita, aterogénna dislipidémia (zvýšená hodnota triglyceridov a znížená hodnota HDL cholesterolu), zvýšená hladina krvného cukru na lačno alebo prítomnosť cukrovky 2. typu, zvýšený krvný tlak alebo prítomnosť hypertenzie.
Diagnostika metabolického syndrómu je založená na prítomnosti akýchkoľvek 3 z 5 uvedených kritérií, aj keď najdôležitejším kritériom pre zaradenie do tohto syndrómu je prítomnosť abdominálnej obezity.
Abdominálna obezita znamená nadmerné hromadenie tuku v oblasti brucha, a to jednak tuku podkožného, ale najmä tuku vnútrobrušného uloženého medzi orgánmi v dutine brušnej. Tukové bunky sú metabolicky aktívne a produkujú látky, ktoré sa uvoľňujú do krvného obehu (leptin, adiponektin) a ovplyvňujú príjem potravy, energetický výdaj, ale aj metabolizmus mastných kyselín a cukrov v pečeni a vo svaloch a modulujú aj citlivosť buniek na inzulín a vzniká inzulínová rezistencia. Vnútrobrušný tuk produkuje aj látky, ktoré vytvárajú podmienky pre zvýšený sklon ku vzniku krvných zrazenín v cievach a tzv. prozápalový stav, ktorý sa dá merať napr. zvýšením CRP.
Abdominálna obezita sa dnes považuje za lepšieho ukazovateľa rizika vzniku srdcovocievnych chorôb ako celková obezita a jej ukazovateľ, tzv. BMI (body mass index).
Abdominálna obezita sa v klinike diagnostikuje veľmi jednoducho meraním obvodu pása.
Normálne hodnoty obvodu pása sú u mužov do 94 cm, u žien do 80 cm.
Hodnoty obvodu pása u mužov od 94 do 102 cm a u žien od 80 do 88 cm predstavujú zvýšené riziko vzniku srdcovocievnych chorôb.
Ak sú hodnoty obvodu pása u muža nad 102 cm a u žien nad 88 cm, riziko vzniku srdcovocievnych chorôb je veľmi vysoké.
Podobne riziko úmrtia na srdcovocievne choroby a vzniku srdcového infarktu sa zvyšujú paralelne s obvodom pásu.
Každý si môže sám merať obvod pásu a správnou životosprávou pozitívne ovplyvniť jeden z najdôležitejších rizikových faktorov metabolického syndrómu a znížiť svoje riziko vzniku srdcovocievnych chorôb.
Snímka archív
Metabolický syndróm a obvod pásu
Metabolický syndróm je súbor rizikových faktorov vyskytujúcich sa súčasne.
15.11.2015 | 10:34