Žilinský Večerník

23. november 2024 | Klement
| -5°C

Zdravie a životný štýl

Metabolický syndróm a obvod pásu

Metabolický syndróm je súbor rizikových faktorov vyskytujúcich sa súčasne.

15.11.2015 | 10:34

Metabolický syndróm je súbor rizikových faktorov vyskytujúcich sa súčasne. Tieto rizikové faktory predstavujú súbor klinických, biochemických a humorálnych odchýlok, ktoré si v klinickej praxi vytypujú pacienta so zvýšeným rizikom vzniku srdcovocievnych chorôb a rozvoja cukrovky 2. typu.

Definícia metabolického syndrómu je založená na prítomnosti vybraných rizikových faktorov srdcovocievnych chorôb, ako sú: abdominálna obezita, aterogénna dislipidémia (zvýšená hodnota triglyceridov a znížená hodnota HDL cholesterolu), zvýšená hladina krvného cukru na lačno alebo prítomnosť cukrovky 2. typu, zvýšený krvný tlak alebo prítomnosť hypertenzie.

Diagnostika metabolického syndrómu je založená na prítomnosti akýchkoľvek 3 z 5 uvedených kritérií, aj keď najdôležitejším kritériom pre zaradenie do tohto syndrómu je prítomnosť abdominálnej obezity.

Abdominálna obezita znamená nadmerné hromadenie tuku v oblasti brucha, a to jednak tuku podkožného, ale najmä tuku vnútrobrušného uloženého medzi orgánmi v dutine brušnej. Tukové bunky sú metabolicky aktívne a produkujú látky, ktoré sa uvoľňujú do krvného obehu (leptin, adiponektin) a ovplyvňujú príjem potravy, energetický výdaj, ale aj metabolizmus mastných kyselín a cukrov v pečeni a vo svaloch a modulujú aj citlivosť buniek na inzulín a vzniká inzulínová rezistencia. Vnútrobrušný tuk produkuje aj látky, ktoré vytvárajú podmienky pre zvýšený sklon ku vzniku krvných zrazenín v cievach a tzv. prozápalový stav, ktorý sa dá merať napr. zvýšením CRP.

Abdominálna obezita sa dnes považuje za lepšieho ukazovateľa rizika vzniku srdcovocievnych chorôb ako celková obezita a jej ukazovateľ, tzv. BMI (body mass index).

Abdominálna obezita sa v klinike diagnostikuje veľmi jednoducho meraním obvodu pása.

Normálne hodnoty obvodu pása sú u mužov do 94 cm, u žien do 80 cm.

Hodnoty obvodu pása u mužov od 94 do 102 cm a u žien od 80 do 88 cm predstavujú zvýšené riziko vzniku srdcovocievnych chorôb.

Ak sú hodnoty obvodu pása u muža nad 102 cm a u žien nad 88 cm, riziko vzniku srdcovocievnych chorôb je veľmi vysoké.

Podobne riziko úmrtia na srdcovocievne choroby a vzniku srdcového infarktu sa zvyšujú paralelne s obvodom pásu.

Každý si môže sám merať obvod pásu a správnou životosprávou pozitívne ovplyvniť jeden z najdôležitejších rizikových faktorov metabolického syndrómu a znížiť svoje riziko vzniku srdcovocievnych chorôb.

Snímka archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod