Z rozhlasov zaznela 10. septembra výstraha II. stupňa, ktorá varovala pred silnými prívalovými dažďami. Najmä starších ľudí vystrašili bezpečnostné opatrenia. Pochopili ju po svojom.
ŽILINA. Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil 10. septembra meteorologickú výstrahu II. stupňa aj pre okres Žilina – dážď na dobu od polnoci 11. septembra do polnoci do 12. septembra. Podľa oznámenia sa miestami očakával výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 35 – 70 mm, ktorý predstavoval zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Mesto Žilina výstrahu posielalo i do médií a uviedlo, že sa týka i tohto územia. „Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká. Uvedená výstraha sa dotýka i územia nášho mesta,“ uvádza sa v správe.
Veľké prívalové dažde, našťastie, neprišli. Čitateľ z Budatína sa však pohoršoval nad výzvou v rozhlase: „Vyvolalo to naozaj veľkú paniku. Najmä starí ľudia sa báli, že už ide vojna z Ukrajiny, keď si mali pripraviť dokumenty, lieky a potraviny na viac dní či evakuovať zvieratá.“
Opatrenia boli vyhlásené na zabezpečenie ochrany života, zdravia a majetku. V presnom znení sa odporúčalo vypnúť alebo uzatvoriť hlavné rozvody elektrického prúdu, vody a plynu, premiestniť vybavenie domácností do vyšších poschodí, uzatvoriť a utesniť všetky okná a otvory, pripraviť si vozidlo pre prípad nutnosti opustenia obydlia, pripraviť si lieky, dokumenty, vhodné ošatenie, trvanlivé potraviny a pitnú vodu na 2 - 3 dni, zobrať si nepremokavú obuv a odev, odstrániť látky, ktoré môžu v styku s vodou vyvolať chemickú reakciu ako jedy či žieraviny, informovať svojich susedov, pripraviť evakuáciu zvierat, pripraviť si evakuačnú batožinu, opustiť vodné plochy a priestory v blízkosti potokov a riek (aj vyschnutých korýt).
Odbor meteorologických predpovedí a výstrah (OMPaV) v zmysle zákona vydáva okrem iného aj výstrahy či už I., II., alebo III. stupňa pred nebezpečnými poveternostnými javmi. Medzi takéto nebezpečné javy patrí aj výdatný dážď či už pri trvalých zrážkach, alebo búrkovej činnosti. „Každý nebezpečný jav má presne zadefinované kritériá, na základe ktorých službukonajúci meteorológ upozorňuje na možný výskyt daného nebezpečného javu pre určité oblasti Slovenska, ktoré sú rozdelené na okresy. Meteorológ vydáva výstrahy po preštudovaní si všetkých najmodernejších materiálov, ktoré má k dispozícii, aby varoval verejnosť pred možnosťou výskytu takýchto javov,“ vysvetľuje Pavol Zaujec, vedúci OMPaV Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Aj v spomínanom období bola poveternostná situácia taká, že hrozila situácia na výdatný dážď pre väčšiu časť Slovenska. „Pre veľkú časť južne od Žilinského kraja sa aj naplnila. Následne silný a trvalý dážď na viacerých miestach spôsobil lokálne povodne, zosuvy pôdy atď.,“ hovorí. Vedúca odboru Hydrologické predpovede a výstrahy, Danica Lešková, spresňuje: „Išlo o okresy Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Nové Mesto nad Váhom a pod., kde boli dosiahnuté aj 2. a 3. stupeň povodňovej aktivity. V Žilinskom okrese sa predpokladané zrážky nakoniec v tomto období nevyskytli v takej intenzite, ako sa očakávalo. Na tokoch sme síce zaznamenali vzostupy vodných hladín, avšak hladiny zodpovedajúce stupňom povodňovej aktivity neboli prekročené,“ vysvetľuje.
Meteorologické výstrahy pre Žilinský okres vydáva OMPaV SHMÚ podľa aktuálnej poveternostnej situácie niekoľkokrát do roka. „Vzhľadom na nasýtenosť povodia predchádzajúcimi zrážkami sú oblasti aj v okrese Žilina veľmi citlivé na dažde s vysokou intenzitou. Vzhľadom na to, že je ťažké presne lokalizovať najmä búrkové jadrá, výstrahy slúžia na upozornenie na riziko, že tento jav nastane. Preto by bolo vhodné, aby v budúcnosti verejnosť takto chápala výstrahy,“ dodáva Danica Lešková.
Veronika Cvinčeková
Ilustračná snímka