Tieto výročia si budeme celý rok pripomínať rozhovormi s ľuďmi, ktorí k nim majú čo povedať. Dnes začíname rozhovorom (jeho zostručneným prepisom) s predsedom Česko-Slovenského výboru Michalom Petrovičom Slovanským, ktorý bol v Žiline na návšteve u svojho kolegu, profesora Karola Honnera.
Na začiatok by sme mohli vysvetliť, čo je to vlastne ten Česko-Slovenský výbor. Pokúsite sa o to?
Prvý ČSV založil Milan Rastislav Štefánik v roku 1917 v Amerike, keď robil nábor do légií. Dnešný Česko-Slovenský výbor bol obnovený v čase, kedy zanikalo ČeskoSlovensko. Prvým predsedom bol súčasný český prezident Miloš Zeman. Prvé stretnutie sme mali ešte pred zánikom ČSFR, v nedeľu 22. novembra 1992. Ďalšie nasledovalo len pár hodín po tom, ako vo Federálnom zhromaždení odhlasovali zánik ČeskoSlovenska. Bolo to v stredu 25. novembra 1992. Vtedy sme sa tam zišli nominanti politických strán, ktoré v tom čase boli v parlamente. Ja som bol nominovaný za Sociálnodemokratickú stranu Slovenska, ktorú pred svojím smrteľným zranením viedol Alexander Dubček. Nikdy som však nebol jej členom, ani členom žiadnej inej strany.
Aká je úloha Česko-Slovenského výboru dnes?
Snažíme sa o česko-slovenskú spolupatričnosť. Realizujeme rôzne besedy, podujatia, prednášky. Ja som sa hneď od rozdelenia snažil o obnovenie súťažných stretnutí v najpopulárnejších športoch – vo futbale a v hokeji. Po zániku spoločného štátu však k tomu nebola žičlivá atmosféra. Až vlani sa, napríklad, uskutočnila obnova Československého pohára vo futbale – a to pod názvom Superpohár. Hralo sa v Uherskom Hradišti 23. júna a po predĺžení vyhral na penalty FC Zlín nad Slovanom Bratislava. Pozitívne je, že v kultúre k prerušeniu česko-slovenských stykov nedošlo. Divadlá, alebo aj iní umelci, sa stále stretávajú a spolupracujú.
Aký je váš názor na rozdelenie Československa pred 25 rokmi?
Samozrejme, aj ja uznávam, že každý národ má nárok na sebaurčenie. Ale páči sa mi názor Vlada Čecha, ktorý tvrdil, že spravovať si svoje veci sám je síce krásne, ale dokázať spolupracovať je ešte o trochu viac. Zoberte si, napríklad, Švajčiarov. Majú rôzne jazyky a napriek tomu je to jeden rešpektovaný a uznávaný štát. Pritom Ženevčanovi nevadí, že Ženeva nie je hlavným mestom štátu. Alebo také Nórsko, ktoré má dve oficiálne verzie spisovného jazyka.
V zahraničí náš rozchod oceňujú ako vzorový príklad. Súhlasíte?
Bolo to len relatívne pokojné rozdelenie. Málokto si dnes pamätá, že na protest sa upálil Jozef Aszmongyi. Pochádzal z východného Slovenska a žil v Hasine na Nymbursku. Svoj život položil podobne ako Jan Palach. Ľuďom dal tým výzvu, aby bolo Československo zachované. Takže až tak celkom pokojné to rozdelenie nebolo. Spomenúť môžeme aj známu stredoškolskú profesorku Katarínu Herrmannovú, ktorá sa vyjadrila, že pri zániku Česko-Slovenska v roku 1992 stratila vlasť po štvrtý raz (predtým v rokoch 1938- 1939, 1948 a 1968). Áno, je pravda, že nedošlo k vojne, takže relatívne to delenie Mečiar s Klausom zvládli, keď sa dohodli aj na spôsobe delenia majetku. Ale keď boli snahy v Quebecku, v Belgicku, v Škótsku, alebo v Katalánsku, o odtrhnutí bez referenda ani nepomýšľali. Som presvedčený, že keby bolo v roku 1992 na Slovensku aj v Česku referendum, ani jedni, ani druhí by sa nevyslovili za rozdelenie. Ja dnes hovorím, že tu oslavujeme niečo, čo väčšina ľudí ani nechcela.
Je snahou Česko-Slovenského výboru obnovenie spoločného štátu Čechov a Slovákov?
Na predsedníctve bola reč aj o tejto možnosti, keď to jeden náš člen presadzoval. Ja sám som kultúrne aj biologicky Čechoslovák. Moja mama bola Češka a na Slovensko prišla ako stredoškolská učiteľka slovenčiny. Osobne som preto zánik Československa veľmi ťažko niesol. Ale ak naša generácia nedokázala Česko-Slovensko udržať, tak nepovažujem za reálne, aby dnešná mladá generácia, ktorá nemá v Česko-Slovensku korene, sa o niečo také snažila. Nepovažujem to za reálne a takéto ciele si nedávam. Naším cieľom je čo najužšia spolupráca, súčinnosť a styky dvoch národov.
Uvažujete aj o nejakej oficiálnej forme, na ktorej by mohla byť táto spolupráca uskutočňovaná?
Prednedávnom sa mi do rúk dostal materiál tzv. Severskej rady. Je to medzinárodná organizácia, založená na spolupráci parlamentov severoeurópskych škandinávskych štátov, ktorú majú zmluvne podchytenú. Keby sme do niečoho takého chceli ísť, muselo by sa to poriadne pripraviť. Ja však dnes nevidím hlad po nejakej inštitucionalizácii takejto spolupráce, ale skôr po jej obsahu.
Aké najbližšie kroky pripravujete?
Pred dva a pol rokom sme na sneme ČSV výboru prijali náš základný najbližší cieľ, a tým je zasadiť sa na Slovensku o to, aby bol uzákonený štátny sviatok na počesť vzniku Česko-Slovenska a v ČR sa zase chceme zasadiť o to, aby bol uzákonený významný deň na počesť slovenského národa. Mal by to byť 30. október, teda výročie Deklarácie slovenského národa, ktorou sa v roku 1918 slovenský národ, prostredníctvom zástupcov všetkých slovenských politických strán, svojich najvyšších predstaviteľov, prihlásil k spoločnému štátu. Jeho vznik podpísal za Slovensko v Prahe už 28. októbra Vavro Šrobár.
Nebolo by tých štátnych sviatkov na Slovensku už priveľa?
Áno, máme ich veľa. Niektoré by však mohli byť zrušené, respektíve preradené medzi pamätné dni SR. V roku 2011 som napísal podkladový materiál pre úpravu zákona o štátnych sviatkoch a tam som navrhol ustanoviť 28. október za štátny sviatok SR na počesť vzniku Česko-Slovenska a zároveň zrušenie
štátneho sviatku 1. septembra – Dňa Ústavy SR. Doplňujúco sme v ČSV navrhli zrušiť ako deň pracovného pokoja na Slovensku 15. septembra – Sedembolestnú Pannu Máriu. Diskutujeme o možnosti, aby štátny sviatok SR bol 30. októbra. Jednou z otvorených možností je aj to, že by štátnym sviatkom bola vždy posledná októbrová sobota, alebo nedeľa, takže by sa žiadny zo súčasných sviatkov rušiť nemusel.
Zatiaľ ste s touto snahou príliš úspešní neboli.
Tento rok je storočnica vzniku Česko-Slovenska a boli by sme veľmi radi, keby sa to konečne podarilo.
Dnes, najmä z úst politikov, často zaznieva, že Slovenská republika je úspešný projekt. Súhlasíte?
Slovensko je relatívne úspešný projekt. Ale Slovensko je teraz taký malý štát, že všetci jeho susedia sú počtom obyvateľstva minimálne dvakrát takí veľkí. Česko-Slovensko bol štát medzinárodne uznávaný, rešpektovaný. Malo znaky Švajčiarska. Toto sa o súčasnom Slovensku povedať nedá. Z medzinárodného hľadiska máme oveľa menšiu váhu slova ako bývalé Česko-Slovensko. Nevieme sa vysporiadať so vzdelanosťou, slabú úroveň má veda a výskum. Netreba ani hovoriť o tom, že keď je väčší trh, môžete viac organizovať a napredovať. Zánik ČeskoSlovenska nastal krátko po zmene politického systému. Aj ja som v novembri 1989 zanietene štrngal kľúčmi na námestí. Ale nemyslel som si, že sa niektoré veci stanú tak, ako sa stali. Mali sme československý priemysel. Máme dnes slovenský priemysel? Železiarne v Košiciach patria Američanom a budú Číňanom. Orientovaní sme na automobilový priemysel, ktorý nám ale nepatrí. Kde je dnes československé naše poľnohospodárstvo? Zakladanie družstiev bolo neférové a násilnícke. Ale výsledok bol, v konečnom dôsledku, skvelý. Česko-slovenské poľnohospodárstvo bolo pred rokom 1989 na skvelej úrovni, boli sme sebestační, ba sme aj vyvážali. A dnes? Jeden bývalý minister povedal, že na ropu a plyn máme zásobníky. Ale keby nám priškrtili dovoz potravín zo zahraničia, tak o chvíľu nemáme čo dať na stôl. Z tohto hľadiska to nie je so Slovenskom najlepšie.