Máte už za sebou jednu neúspešnú kandidatúru spred piatich rokov. Prečo ste sa rozhodli kandidovať znova?
Nebolo to jednoduché rozhodnutie, trvalo 3 – 4 mesiace. Vypočul som ľudí okolo seba, oslovili ma zahraniční Slováci, Panslovanská únia a iní. Kandidatúru som prijal minimálne z dvoch dôvodov. Po prvé preto, že som vlastenec a som Slovák. Precestoval som veľa krajín sveta, kde som, myslím si, dobre reprezentoval svoju vlasť. Okrem vedy a prednášok sledujem život v týchto krajinách a zistil som, že mnohé krajiny sú omnoho kultivovanejšie ako tá naša. Napríklad vo Fínsku, ktoré je počtom obyvateľov porovnateľné so Slovenskom, a ktoré každý rok navštevujem so svojimi prednáškami, prakticky neexistuje korupcia. Vážia si prácu človeka na každej úrovni, každý sa snaží vykonávať prácu tak, ako to sám očakáva od ostatných. O nás sa to povedať nedá. Svoje skúsenosti môžem pretaviť do úradu prezidenta republiky. Nikdy som nebol v žiadnej politickej strane, hoci som mal ponúk skutočne neúrekom. Ak som niečo dokázal, tak svojou húževnatosťou a prácou, ktorú nesmierne milujem. Samozrejme, veda vás naučí aj cnosti, korektnosti, spravodlivosti. Človek, ktorý podľahne mamonu moci, je v mojich očiach veľkým chudákom. Mám čo dať Slovensku. Ak mi občania dajú dôveru, prinesiem nové prvky do výkonu funkcie hlavy štátu. Tá by mala hýbať celým štátom.
Prednášate na rôznych svetových univerzitách, v zahraničí strávite niekoľko mesiacov do roka. Veľakrát vám ponúkali, aby ste tam zostali natrvalo a mali viac peňazí a prestíže. Vždy ste sa však vrátili, dokonca aj za bývalého režimu. Prečo?
Cestoval som aj za bývalého režimu a cestujem stále. Za bývalého režimu mi to umožňovali dokonca aj s rodinou. Vždy som sa vracal domov. Možnosti v zahraničí bolo podstatne viacej, nielen z hľadiska vybavenia laboratórií, ale aj z hľadiska financií. Lenže nielen financie potrebujeme pre život. Moja rodina žije z toho, čo zarobím, ale spomínam si na slová svojho otca: Prikrývajte sa, chlapci, takou perinou, na akú máte! Zostala nám s bratmi po ňom skromnosť a pracovitosť. Zostať v zahraničí by bolo to najjednoduchšie. Ale ja som sa vždy vracal, aj keď dokonca doma uzatvárali stávky, že sa už nevrátim. Ja som ale tu a chcem slúžiť svojej vlasti a občanom. Je to samozrejme na nich, ako sa rozhodnú vo voľbách. Okrem toho, že som nebol v žiadnej strane, nie som ani nikomu nič dlžný, na nikom závislý. Som voľný, slobodný človek. Aj moje náklady na kampaň budú minimálne, lebo nechcem byť závislý na žiadnych sponzoroch, na žiadnych politických tričkách. Mám slobodu v rozhodovaní. Nebudem nikoho šetriť, kto nebude pracovať pre tento národ. Vláda aj parlament majú slúžiť občanom a nie politickým stranám a sponzorom.
Treba povedať, že ste autorom sedemdesiatich vedeckých monografií, stoviek odborných článkov. Z akej to bolo oblasti, čomu sa venujete?
Mám aj jedenásť patentov a som jeden z najcitovanejších slovenských autorov vo svetovej literatúre. S kolektívom pracujem na vývoji nových antireumatík a posledných desať rokov vediem výskum pri hľadaní nových typov liekov pri liečení rakoviny.
Je toto dobrý predpoklad na výkon funkcie prezidenta?
Ja myslím, že áno. Jazykovo som vyspelý. Keď chodím po svete, navštevujeme nielen vedecké inštitúcie, ale kontaktujem sa aj s bežnými ľuďmi. Nechcem byť politikom. Čo to znamená byť politikom? Znamená to naviazanosť na politickú stranu, byť jej vazalom. Ja však chcem byť štátnikom, a to je rozdiel. Poznám sa so stovkami významných ľudí po celom svete. Poviem príklad, Angela Merkelová bola chemička a Margaret Thatcherová bola farmaceutka. Takže to nie je otázka toho, čo vyštudujete, ale ako viete počúvať ľudí, nadnášať myšlienky a aplikovať ich do života.
V akom stave je podľa vás slovenské školstvo? Ako by ste ho zlepšili z pozície prezidenta?
Aké máme na Slovensku bohatstvo? Okrem pitnej vody a pôdy, o ktorú sa nevieme starať, čo sú spolu s ovzduším základné piliere života človeka? Preto by sme mali mať bohatstvo vo svojich hlavách a na to potrebujeme výborné školstvo. Žiaľ, musím konštatovať, že naše školstvo v ostatných dvadsiatich rokoch upadá z roka na rok. V OECD sme sa dokonca v hodnotení školstva dostali na posledné miesto. To o niečom svedčí. Nie som špecialistom na základné a stredné školstvo, ale pýtam sa, ako je možné, že v 21. storočí na niektorých školách chýbajú učebnice? Kto je za to zodpovedný? Samozrejme, ministerstvo školstva. Naše vysoké školy sú nielenže finančne poddimenzované, ale sú aj kádrovo nie veľmi dobre vybavené. Mňa sa niekedy pýtajú, ako by som pomenoval rozdiel medzi našimi a japonskými univerzitami. No japonské, z ktorých som navštívil 46 a niektoré aj šesťkrát, majú málo priestorov, ale tie sú nabité prístrojmi, počítačmi, na ktorých pracujú ešte o desiatej večer. My máme veľa priestorov, ale chýbajú nám prístroje, chemikálie. Robiť výskum v oblasti nových liečiv je veľmi náročné na financie. Samozrejme, zháňam ich, kde sa dá, ale nie každý má také možnosti. Pozrite sa, ako sa umiestňujú naše univerzity, ani jedna nie je medzi 500 najlepšími na svete. Reforma školstva sa robí už 20 rokov, ale ja nevidím žiadne výsledky. Vo Fínsku, kde som navštívil všetky univerzity a najdlhšie som pôsobil v Helsinkách, sú univerzity vybavené na úrovni, nehovoriac o platoch, ktoré vyučujúci majú. Pozrite sa, ako sú u nás uznávaní učitelia.
Budete sa snažiť rozšíriť prezidentské právomoci alebo vám tie súčasné postačujú?
Prezident má právomoci, ale aj povinnosti. Prezident sa môže zúčastňovať na zasadnutiach vlády. Pokiaľ mám informáciu, ani jeden z doterajších prezidentov nesedel vo vláde. Môže sa zúčastňovať na rokovaní parlamentu a zapájať sa do diskusie, aby sa prijímali zmysluplné zákony pre ľudí, pre štát. Potom sa stáva, že sa prijímajú zákony, ktoré ešte ani nevstúpili do platnosti a už sú neplatné. Ako je možné, že zákonodarný orgán nevie zostaviť zákony tak, aby slúžili ľuďom? Napríklad zákon o čipovaní zvierat. Videl som ten dokument v Bruseli, kde som reprezentoval Slovensko v oblasti školstva a vedy. Tam bolo napísané, že to odporúčajú. Naši poslanci však prijali, že ľudia sú povinní začipovať zvieratá. Stálo ich to od 20 do 50 eur. Potom zákon zrušili, nikto sa ľuďom neospravedlnil, nikto im nevrátil peniaze. Pritom mnohokrát to boli starší ľudia, ktorí často nemajú nikoho, okrem tohto zvieratka. Ako je toto možné? Veď je to nehoráznosť. Ja by som vytvoril politické grémium, ktoré by pozostávalo z predsedov parlamentných strán a všetkých exprezidentov. Tam by som urobil analýzu, kto čo sľuboval a ako sa sľuby plnia. Aby naplnili to, čo pred voľbami sľubovali.
Ako je to podľa vás s tým plnením sľubov?
Prešiel som si všetky volebné programy za 20 rokov. Všetci sľubovali boj proti korupcii, klientelizmu, nezamestnanosti, zločinu. Máme dnes korupciu? Máme klientelizmus? Nezamestnanosť? Máme!
Máte vy recept, napríklad na nezamestnanosť?
Ako prvý som navrhol, že treba zredukovať pracovný čas. Keď som bol v Japonsku, navštívil som výrobu áut. Bol tam samý robot, pracuje v nej 50 ľudí. Pred tridsiatimi rokmi tam pritom pracovali stovky, ba tisíce ľudí. Chceme zastaviť rozvoj techniky, robotizáciu? EÚ má priemer 12 – 13 % nezamestnaných a práce pribúdať nebude. Naopak. Ľudské ruky bude nahrádzať technika. Tú treba ďalej rozvíjať. Preto treba pracovný čas skrátiť. Začínalo sa s 18-hodinovým pracovným časom. Neskôr bol 16-hodinový, 10-hodinový a dnes je 8-hodinový. Prečo by malo byť zložité zaviesť, aby ľudia nepracovali viac ako 6 hodín denne? Tým by sa vyriešila nezamestnanosť v Európe. Ba dokonca by boli ešte voľné miesta. Ľudia by podávali výborné výkony, mali by čas na rodinu, na samovzdelávanie, kultúru, oddych.
A čo kriminalita?
Máme tu zločin napriek tomu, že nám sľubujú s ním bojovať. Pozrite sa, koho však trestajú. Drobné krádeže! Ale ako je možné, že verejní funkcionári nenesú za nič zodpovednosť? A takéto zákony si sami schvaľujú v parlamente. Všetci sľubujú, že zlepšia sociálnu oblasť, vedu, školstvo, zdravotníctvo. Pociťujete to? Ja v školstve vôbec nie.
Ako by ste to dosiahli z pozície prezidenta republiky?
Rozšíril by som právomoci prezidenta, aby mal zákonodarnú iniciatívu. Ďalej si myslím, že Slovensko ako malá krajina nepotrebuje 150 poslancov. Stačilo by 75. Ušetrili by sa peniaze. Veď aj tak desiatky poslancov sú len nemé tváre sediace v parlamente.
Čo je podstatou vášho volebného programu?
Je postavený na troch pilieroch – rodina, národ, štát. Som presvedčený, že musíme chrániť rodinu pred zásahmi na jej rozvrátenie. Predovšetkým zdravá rodina je základnou podmienkou zdravého a prosperujúceho štátu. Som tiež presvedčený, že musíme chrániť naše národné dedičstvo, tak materiálne, ako aj duchovné. Za povinnosť pokladám aj to, aby sme sa všetci pričinili o kultiváciu nášho štátu, pretože kultivácia štátu je kultivácia národa.
Ako chcete pomôcť mladým rodinám?
Mladým treba pomôcť. Ak si chce dnes mladý človek založiť rodinu, je to veľmi náročná práca, ak nemá za sebou bohatých rodičov. Ak má rodina prosperovať, musí mať svoj byt. Ten si mladý človek, ktorý zarába 500 – 600 eur, nemôže dovoliť. Musí si požičať a stane sa vazalom bánk. To nie je dobrý znak. Preto mnohí naši mladí odchádzajú do zahraničia, čím trpíme všetci. Navrhujem výhodnejšie mladomanželské pôžičky, ale najmä zvýšenie platov, aby ľudia nemuseli chodiť za vyšším platom do susedných štátov.
Akým spôsobom by ste chceli zvýšiť mladým platy?
Na Slovensku je dosť peňazí. Ak sa zlepší výber daní, ak peniaze z toho, čo sa tu vyrobí, zostanú v republike a nebudú sa vynášať za hranice, peňazí bude dosť. Dá sa to, len to treba koordinovať. Nabádal by som na to svoje politické konzorcium a veľmi tvrdo by som vystupoval v parlamente a vyžadoval od našich poslancov, aby veci riešili. Ale napríklad aj tým, že by sa znížil počet poslancov. Mali by sme kvalitnejší parlament a už len tým by sme ušetrili množstvo peňazí. Peniaze sa dávajú na asistentov, na kancelárie, idú na ne milióny eur zo štátnej kasy.
Rodina by mala byť podľa vás sebestačná. Neodporuje si to?
Štát má vytvárať podmienky, aby mladí mali zamestnanie a vedeli si zarobiť. Samozrejme, máme rodiny, ktoré sú neprispôsobivé. Ide zväčša o našich Rómov. Im sa vypočítava dôchodok z priemeru. Mnohým našim ľuďom, ktorí mali slabé platy, sa dôchodok vypočítava z ich zárobkov. Máme dôchodcov, ktorí majú v priemere o 100 – 120 eur menej, ako je sociálne zabezpečenie niektorých Rómov. To nie je v poriadku. Toto sa musí zmeniť. Veď ako je možné, že jedným sa vypočítava z priemeru a ľuďom, ktorí 30 rokov pracovali za nízke platy, sa vypočítava z príjmu? Peniaze sú, len ich treba investovať tak, aby sme podporili mladé rodiny, ale aj dôchodcov.
Akým spôsobom vyriešiť rómsky problém? Roky sa to nedarí.
Ak by sme prešli na 6-hodinový pracovný čas, tak sa nájde práca aj pre Rómov. Ja som z roľníckej rodiny, Rómovia boli dobrí kováči. Potrebujeme napríklad ochranu našich ciest pred snehovými závejmi. Treba ich nabádať, aby deti skutočne navštevovali školy. Treba byť na nich prísnejší, ale vytvoriť im aj podmienky.
Chcete znížiť pracovný čas na 6 hodín, ale zároveň mladým zvýšiť platy. To bude znamenať oveľa väčšie náklady pre firmy. Obávam sa, že s tým nikto súhlasiť nebude.
Nie som ekonóm, ale keď v minulosti vedeli prejsť zo 14-hodinového až na 8-hodinový pracovný čas a ešte aj zaviedli voľné soboty, tak to pôjde aj dnes. Keď biznisman zarobí dnes sto eur, čo sa mu stane, keď zajtra zarobí len 60 eur? Inej cesty niet. Keď ľudia budú mať peniaze, viac budú míňať.
Chcete zároveň uvoľňovať podnikateľské prostredie. Ako?
Máme problém s daňami a odvodmi. Zaveďme daň, ktorej súčasťou bude aj zdravotné poistenie, aj sociálne zabezpečenie. Zjednoduší sa agenda. Platí to aj pre živnostníkov. Dnes sa stále menia zákony, ťažko sa v nich orientuje a podnikateľom to komplikuje život.
Československo bolo pomerne rešpektovanou krajinou. Podľa vás bolo Slovensko len akousi kolóniou. Ako ste to mysleli?
Vieme veľmi dobre, že peniaze sa delili v Prahe, nie v Bratislave. V ničom sa nedelilo v pomere 2:1. Dnes sú naše vzťahy podstatne otvorenejšie a priateľskejšie ako predtým. Druhá vec je, že tým, že sme sa stali samostatnými, sme sa stali rovnocennými partnermi. Preto dnes nechápem iniciatívu niektorých politikov, že treba obnoviť značku Made in Czechoslovakia. Skrátka, prerozdeľovanie hmotných statkov nebolo v poriadku. Ako je napríklad možné, že niektorí z kandidátov sa v minulosti vyjadrili, že nechcú túto republiku a teraz by sa radi sami postavili do jej čela? Ako tomu mám ja, ako občan, rozumieť?
Vy ste v minulých voľbách kandidovali s podporu HZDS a Vladimíra Mečiara. Ako vnímate túto kontroverznú osobnosť slovenských dejín?
Prijal som ich podporu. HZDS na čele s Vladimírom Mečiarom sa v značnej miere pričinila o našu samostatnosť. Kto hovorí niečo iné, tak klame. To je holý fakt. Po jeho vládach nastúpili iní. Každý robí chyby. Pýtam sa, robili sa chyby aj potom? Chyby a omyly sú na to, aby sme sa z nich vedeli poučiť. Len hlupák sa nevie z omylov poučiť. Prijal som ich podporu bez akýchkoľvek záväzkov. Čestne vyhlasujem, že žiadna záväzky voči nim nemám. Vtedy to bola strana, ktorá bola v parlamente aj vo vláde. Áno, vybrali si ma. Možno lepšieho kandidáta nemali. Možno to bol začiatok toho, že sa chceli cez moju osobu očistiť.
V konečnom dôsledku sa na vás vraj aj tak v kampani vykašľali.
Niečo na tom je, bol som dosť osamelý. Beriem to ako fakt. Kto sme bez viny, hoďme kameňom. Každý má plusy aj mínusy. Dôležité je, aby vo funkciách prevažovali plusy nad mínusmi.
Nie som si istý, že pri osobe Vladimíra Mečiara to tak celkom bolo. Spoločnosť stále traumatizujú kauzy od vraždy Róberta Remiáša, vyhodenie Gauliedera z parlamentu, rozkrádanie štátneho majetku, samoamnestie a ďalšie. Nemali by byť tieto činy minimálne vyšetrené?
Áno. Ale bývalí členovia HZDS sedia dnes stále na vysokých postoch a táto otázka patrí skôr im. Mali by niesť zodpovednosť. Ja hovorím, že na Slovensku chýba zodpovednosť a to je zásadná chyba. Každý jeden, či je to prezident, či poslanec, musí niesť zodpovednosť za svoje činy. Inak sa nepohneme ďalej.
Ľudia práve toto najviac vnímajú. Keď politik spraví chybu, nenesie si za to zodpovednosť. Môže to prezident zmeniť?
Iste, ale musí byť čistý, nikto ho nemôže držať pod krkom. Musí vedieť dýchať z plných pľúc. Ja nie som nikomu nič dlžný, dokázal som sa presadiť vo svete. Som hrdý Slovák.
Aký je váš svetonázor? Aké hodnoty uznávate?
Som kresťan - katolík, ale nie bigotný. Spolupracujem aj s Kalvinistami, Židmi, aj evanjelikmi. Nikomu jeho vieru neberiem. Každý človek musí v niečo veriť. Vážim si skromnosť, pracovitosť, vlastenectvo a solidárnosť.
Aký je váš postoj k registrovaným partnerstvám? Mali by mať možnosť osoby rovnakého pohlavia vychovávať deti?
Som proti tomu, aby sa uznávali manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Ich problémy sa dajú právne ošetriť. Som proti tomu, aby lesbičky alebo homosexuáli vychovávali deti. Mal by však byť vytvorený taký právny rámec, aby mali aj oni vytvorenú istotu, ako chcú.
Aké sú hrozby súčasnej rodiny?
Ohrozená je nedostatkom financií na to, aby mohli jej členovia skutočne žiť, aby boli spokojní, aby deti mali všetko, čo potrebujú. Potom v rodinách panuje nervozita, ochorenia. Každý človek má svoje zdravie vo vlastných rukách. Celý rad ochorení vyplýva z narušenia nervovej sústavy. Kde je nedostatok, stúpa nervozita, ktorá sa prenáša na výchovu detí a partnerský vzťah v rodinách.
Pred piatimi rokmi ste získali 2,45 %. Teraz vám pripisujú ešte nižšiu podporu. Trúfate si to zlomiť?
Boli za mnou dve agentúry, ktoré mi sľubovali prieskum ušitý na mieru, ale bolo treba zaplatiť. Odmietol som. Prieskumy sú založené na objednávkach a vymývaní mozgov ľudí. Ľudia by sa mali chytiť vlastného rozumu a vlastného srdca. Toto sú hry, ja im neverím. Zapojte svoje mozgy a srdcia a sami zistíte, koho voliť. Či toho, kto je v politike už dvadsať rokov a putuje z koalície do opozície a naopak, sľubuje, a sľuby neplní.
Koľko bude stáť vaša kampaň a kde na ňu zoberiete peniaze?
Z vlastného vrecka. Doteraz sme neminuli ešte ani 7-tisíc eur. Nemám žiadnych veľkých sponzorov a odmietol by som ich. Nechcem, aby ma niekto držal pod krkom. Čím viac peňazí, tým väčšia závislosť.
Takže kandidátov, ktorí na kampaň vynakladajú veľa peňazí, drží, obrazne povedané, niekto pod krkom a nebudú slobodní vo výkone svojej funkcie?
No, ak im niekto niečo platí, tak to asi nerobí pre ich pekné oči.
Ak nepostúpite do druhého kola, vyzvete svojich voličov, aby podporili niektorého z protikandidátov?
To závisí od toho, aký bude mať program. Ak bude mať program, ktorý by sa približne prekrýval s mojím, tak dám odporúčanie. Ale je to predčasná otázka. Ja verím, že postúpim do druhého kola.
Ak budete vy v druhom kole, požiadate ostatných kandidátov, aby vás podporili?
Nie, ale očakávam, že ostatní tak urobia.
Prečo by ľudia mali voliť Milana Melníka?
Pretože nikdy nebol v žiadnej politickej strane, precestoval veľký kus sveta so svojou prácou, má niečo za sebou a je nevydierateľný. S voľnou mysľou budem riešiť problémy občanov, pomáhať tomu, aby sa na Slovensku skutočne oplatilo žiť.
Test zo znalostí Slovenska
1. Kedy vstúpilo Slovensko do NATO?
Referendum bolo zmarené v roku 1997, prijali nás v roku 1998. (29. marca 2004)
0 bodov
2. Kto je autorom novely Démon súhlasu?
Neviem (Dominik Tatarka)
0 bodov
3. Aká bola miera nezamestnanosti na konci roka 2013?
Okolo 14 %. (13,5 %)
0,5 bodu
4. Dokedy môže prezident vrátiť NR SR schválený zákon?
Do 28 dní. (Prezident môže vrátiť NR SR zákon s pripomienkami do 15 dní od doručenia schváleného zákona.)
0 bodov
5. Ktoré miesto obsadili slovenskí hokejisti na posledných ZOH vo Vancouveri 2010?
Neviem, ale bolo to v prvej desiatke.
(4. miesto)
0,5 bodu
SPOLU: 1 bod
Michal Filek
Snímky Anna Metlická