52-ročný predseda Cyklistického spolku Žilina sa dlhé roky neúnavne venuje mládeži. Jeho práca už priniesla veľký úspech v podobe výchovy Petra Sagana. Na nedávnych MSR a ČR v Žiline získal Juraj Michalička titul juniorského majstra Slovenska. O tomto úspechu a víziách do ďalšieho obdobia sme sa zhovárali počas Európskeho pohára hendikepovaných cyklistov vo Vrátnej.
V hlavných pretekoch dokázal váš zverenec 17-ročný Juraj Michalička získať titul majstra Slovenska. Čakali ste možný titul pre žilinské farby?
Michalička patrí medzi slovenskú špičku. Stanovenú trať pozná dôverne, keďže býva na Hájiku. Mali sme postavenú taktiku, aby si Juraj strážil najväčších súperov vrátane Čechov, to sa aj podarilo. Škoda, že zranenie limitovalo výkon Ladislava Knihu, z tejto dvojice sme čakali medailu. Pre mňa bolo príjemným prekvapením, že Tomáš Person ako jeden z najlepších šprintérov prežil tie kopce a vybojoval bronz. To je u mňa cennejšie, no titul je titul. Bez debaty.
V časovke ste získali taktiež medailu, zásluhou Ladislava Knihu.
Čakal som, že Michalička pôjde lepšie, ale potvrdilo sa, že časovka nie je jeho doménou. Kniha išiel svoj štandard a potvrdil stúpajúcu formu. Verím, že nebude taký zničený a dostane sa medzi troch juniorov, ktorí pocestujú na svetový šampionát v septembri do amerického Richmondu.
Majú títo juniori z CyS Žilina potenciál, aby sa presadili aj u mužov?
Vychovali sme plejádu cyklistov, ktorí vyšli z našich podmienok a sú v profi či kontinentálnych tímoch. Asi sa to dá, ináč by tieto výsledky neprišli. Našou podstatou je dať dobrý základ. Moja filozofia je, aby sme pretekárov nezničili, no ich pripravili na mužskú cyklistiku ako Petra Sagana. Všetci mi nadávali, že robí ešte horskú cyklistiku a aj na dráhe. Dnes vidíme, že to bolo dobré a som rád, že som nedal na reči ostatných.
Potom by o Petrovi Saganovi vedel len málokto, nebol by taký úspešný?
Peter Zánický holdoval horskej cyklistike a ak by bol doteraz jeho tréner, zo Sagana by bol nový Kulhavý (český pretekár na horských bicykloch, pozn. autora). A kto všetko dnes pozná meno Kulhavý? Nech sa nikto neurazí, ale cyklistika je len jedna, a to cestná. Saganovi stačí byť na Tour de France a pozrite sa, čo sa deje na Slovensku. Mohol by byť viacnásobný majster sveta či olympijský víťaz v horskej cyklistike ako Kulhavý, no popularitu terajších rozmerov by si nezískal.
Je CyS Žilina najlepším klubom na Slovensku?
Poviem rečou čísel. Momentálne máme 2 700 bodov a náš kvázi najväčší súper, športová škola Trenčín, má 400 bodov. Ak by sme do záveru sezóny, to jest v septembri, prestali chodiť na preteky Slovenského pohára, tak sme aj tak jasnými víťazmi.
Myslíte si, že tieto klubové úspechy dostatočne rezonujú v Žiline, ale aj na Slovensku?
Nikde som to nespomínal, aby to prehrmelo, avšak stále ma to mrzí. Málo ľudí si všimlo, že náš klub nemal nič spoločné s usporiadaním spoločných majstrovstiev SR a ČR v našom meste. Ľudia zo zväzu nabehli do Žiliny nie že majú radi cyklistiku, ale za účelom biznisu. Som skutočne rád, že sa nikomu nič nestalo a všetko prebehlo bezpečne. Asi tým dôvodom je môj názor voči Privarovi a Holecovi. Vôbec sa nestotožňujem s ich názormi, ako cyklistika u nás rapídne napreduje. Pri sledovaní jednej etapy Tour de France a niektorých vyjadreniach pána Holeca by som rozbil televízor.
Prečo máte pocit, že stav súčasnej slovenskej cyklistiky nie je príliš dobrý?
Nemáme jedného plateného trénera, ktorý by bol profesionál. Katastrofa. Maséri, fyzioterapeuti, mechanici chodia na preteky zadarmo a ešte do toho dávajú svoje peniaze. Šéf slovenskej cyklistiky Peter Privara stále útočí na bývalého prezidenta Tkáča, že predal dráhu, čo je pravda, no nemal éru žiadneho Sagana a Velitsa. A to nehovorím, že z Velitsa pomaly spravia, že to ani nie je pretekár. Nech si myslí, kto chce, čo chce, ale Velits dosiahol väčší úspech ako Sagan. Skončil druhý na Vuelte, čo je fantastický počin. Nehovoriac, že jediný na svete je trojnásobný majster sveta v časovke družstiev.
Aké máte ciele v klube CyS Žilina do budúcnosti?
V klube sme všetci dobrovoľníci a nepoberáme žiadne peniaze, pričom máme 60 aktívnych cyklistov. Paradoxom je, že máme aj Centrum talentovanej mládeže Žilina a plat od šéfa zväzu Privaru tam mám 0. Boríme sa s tým, aby sme mohli deti zabezpečiť, odviesť, doviesť na preteky a ich obliecť. Nehovorím, že nedostávame zo zväzu peniaze, sú najväčšie zo všetkých klubov, ale máme výsledky. Je tu plejáda nových adeptov, ktorí by sa mohli v budúcnosti rozvíjať a otázka je, ako sa budú ďalej rozvíjať.
Podľa vás, aké je najlepšie riešenie, aby mladí juniori neskončili s cyklistikou príliš skoro?
Mám rozdielnu víziu ako ľudia na zväze. Potrebujeme zabezpečiť chod seniorského tímu, aby mali tí juniori kde fungovať. A ak nie je sponzor, tak nech to zväz zaplatí. Aj so Saganom či Velitsom sa muselo ešte dva – tri roky pracovať, aby sme sa mohli dostať do svetovej cyklistiky. Takto veľa mladých končí, pretože nemajú z toho nič, teda žiadne peniaze.
Čo by ste zaželali všetkým cyklistom v Žiline a okolí?
Nech sa už skončí tento dopravný chaos. A pre nás cyklistov, aby sa obnovili všetky okolité cestičky. 50 rokov sa hovorí o cyklotrase medzi Žilinou a Rajcom. Všade vo svete sa popri diaľniciach budujú vedľajšie cestičky pre cyklistov. Stačí ich opraviť, nasypať asfalt a to by bola totálna bomba.
Juraj Vnuk
Snímka autor