Má len 23 rokov, ale už mu leží na srdci osud našej planéty. Študent Žilinskej univerzity Michal Vavrík založil občianske združenie, ktorého cieľom je poukázať na význam spracovania bioodpadu.
ŽILINA. O kompostovaní v interiéroch prvýkrát počul pred dvoma rokmi na prednáške. Téma ho zaujala a rok na to začal kompostovať u seba doma. „Separoval som bioodpad a kompostoval ho na balkóne. Keď som získal nejaké skúsenosti a dozvedel sa viac, začal som sa vypytovať susedov zo sídliska, či by mali záujem separovať bioodpad aj oni. Keďže som bol sám, nevenoval som sa tomu až tak intenzívne,“ spomína na pomalšie začiatky študent Žilinskej univerzity.
Michal to skúsil inak a v rámci predmetu povolanie podnikateľ pod záštitou jedného záujmového združenia sa mu podarilo zaujať témou o kompostovaní aj ďalších študentov. „Začalo sa to konečne niekam posúvať. Jednou z našich priorít bolo pripraviť podklady k projektu a založiť občianske združenie, aby sme mohli vystupovať pod hlavičkou právnickej osoby a čerpať tak aj nejaké finančné prostriedky. Na hromadnej domovej schôdzi v rámci sídliska, kde žijem, sme oslovili ďalších ľudí a prekvapivo sa našli ďalší, ktorí prejavili záujem kompostovať,“ rozpráva Michal.
V závere minulého roka už im teda nič nebránilo v tom, aby založili občianske združenie, ktoré nazvali Kompostujme. „Jednou z našich priorít bolo vytvoriť prototyp prvého sídliskového kompostéra, aby ľudia videli, že sa to dá. V rámci jedného spoločného vnútorného dvora sme postavili kompostér asi pre dvanásť domácnosti, pričom 5 - 6 z nich prejavilo záujem, že tam budú svoj biologický odpad zbierať. A zbierajú... Je to pre nás taký menší odrazový mostík, že sa to dá,“ teší sa z úspechu.
Aby projekt komunitného kompostovania v Žiline mohli naplno rozbehnúť, zapojili sa do súťaže projektov, v ktorej víťaz môže získať určitý finančný obnos na realizovanie svojho nápadu. „Ak by sme tieto peniaze získali, zabezpečili by sme prevzdušnené koše na zbieranie odpadu do domácností a verejné kompostéry pre naše sídlisko, kde by nazbieraný odpad mohli obyvatelia vyhadzovať,“ dodáva Michal.
Cieľom novozaloženého občianskeho združenia nie je len inšpirovať ľudí ku spracovaniu bioodpadu, ale aj hľadať do svojich radov ďalších nadšencov pre túto problematiku. „Hľadáme ľudí, ktorí by mali chuť priložiť ruku k dielu a pomôcť so všetkým, čo príde,“ vyzýva ostatných mladý Žilinčan.
-ms-, snímka autorka