Nové moderné cykloprístrešky budú slúžiť deťom a zamestnancom zo Základnej školy (ZŠ) Gaštanová, ZŠ Karpatská a ZŠ Hájik. Stojiská sú vybavené dvojposchodovými uzamykateľnými stojanmi na bicykle, pričom do jedného prístrešku sa zmestí 32 bicyklov. Pre kolobežky slúži 28 uzamykateľných stojanov. Pred prístreškom sa nachádza aj servisný stojan na drobné opravy bicyklov, ktorý je voľne dostupný pre širokú verejnosť.
„Už niekoľko rokov sa snažíme podporovať v našom meste cyklodopravu, čo znamená nielen budovať kvalitnú cyklistickú infraštruktúru, ale aj doplnkový mobiliár pre cyklistov, ako sú cyklostojany, cykloprístrešky či servisné stojany. Verím, že tieto moderné prístrešky potešia všetkých, ktorí chodia do školy na dvoch kolesách, doposiaľ však nemali adekvátny a najmä bezpečný priestor, kde by mohli svoje bicykle či kolobežky zaparkovať a uzamknúť. Zároveň dúfam, že motivujú aj ostatných využívať alternatívny druh dopravy,“ priblížil primátor mesta Peter Fiabáne.
„Myslím, že tento projekt je pre deti prínosný, pre školu prijateľný a pre ochranu životného prostredia vynikajúci. Sme škola so športovým zameraním a snažíme sa motivovať deti k pohybu viacerými spôsobmi. Samozrejme, zapájame sa aj do týždňa mobility. Prístrešok vítame už aj preto, lebo doteraz si deti a zamestnanci uchovávali bicykle a kolobežky v budove školy,“ vyjadrila sa Janka Kamenská Halečková, riaditeľka ZŠ na Hájiku.
Najmodernejšia technika
Prístrešky budú vybavené kamerovým systémom, ktorý v reálnom čase dokáže vyhodnotiť obsadenosť jednotlivých parkovacích miest dvojposchodových stojanov na bicykle a stojanov na kolobežky. „Žiaci a zamestnanci prichádzajú ráno do školy v približne rovnakom čase. V okolí prístreškov sa bude pohybovať viacero užívateľov súčasne. Manipulačný priestor a koridory sú preto naprojektované tak, aby umožňovali bezpečný a komfortný pohyb a manipuláciu s bicyklami a kolobežkami aj v takýchto situáciách. K lepšej orientácii je na čelnej strane každého prístrešku umiestnená svetelná tabuľa, ktorá informuje užívateľov o aktuálnom počte voľných parkovacích pozícií pre bicykle na hornom poschodí, dolnom poschodí a o počte voľných parkovacích pozícií pre kolobežky,“ vysvetlil Ľuboš Slebodník z oddelenia dopravy a mobility Mestského úradu v Žiline.
Do prístrešku však nebude mať prístup každý, otváranie a zamykanie je na elektronický čip. V prípade výpadku elektrickej energie sa zapne záložný zdroj, ktorý vydrží niekoľko hodín. Prístrešok má navyše aj zelenú strechu, čím ešte viac prispieva k ochrane životného prostredia.
Cyklobudúcnosť
Vo výstavbe podobných moderných prístreškov pre bicykle a kolobežky plánuje žilinská samospráva pokračovať aj v najbližších rokoch. Pripravené sú projekty pre ďalšie štyri školy, ktoré momentálne čakajú na vhodnú výzvu na ich financovanie. „Naše mesto sa vo veľkej miere snaží podporovať cyklodopravu a sme radi, že sme vyskúšali aj takéto hi-tech zariadenie. Ak sa tieto prístrešky osvedčia, pevne verím, že ich pri školách pribudne ešte viac,“ uzatvára viceprimátor Ján Ničík.