Stupnicu zostavoval portál reality.etrend.sk z údajov Štatistického úradu SR. Porovnával počet obyvateľov z 2933 slovenských obcí v rozmedzí rokov 2008 až 2015. Ako sa ukázalo, najväčší nárast zaznamenali obce, ktoré sa nachádzajú v blízkosti veľkých miest a ktoré zmenili svoj územný plán tak, aby sa stavalo na nových pozemkoch. V prvej desiatke obcí sa umiestnil aj Mojš, kde v priebehu siedmich rokov narástol počet obyvateľov o 102 percent. „Konkrétne sme sa umiestnili na treťom mieste. To percento je teraz určite vyššie, keďže štatistika bola robená od roku 2008 do 2015 a nárast obyvateľov pokračoval aj v roku 2016. Napríklad len v januári tohto roku sa na trvalé bydlisko prihlásilo 16 obyvateľov,“ vysvetľuje starosta obce Štefan Svetko.
V súčasnosti má trvalý pobyt v Mojši nahlásených okolo 1080 obyvateľov, v roku 2008 to bolo menej ako 500. Podľa starostu hrá v prospech ich obce najmä lukratívna lokalita. „Celá obec je na rovine, do Žiliny, krajského mesta, sú to iba štyri kilometre,“ hovorí. Veľký populačný „boom“ spôsobila aj zmena územného plánu z roku 2007. „V tom roku sme podstatne zväčšili pozemky na bývanie, okrem rodinných domov aj pre bytové domy. V roku 2014 sme robili ďalšiu zmenu územného plánu, kde sme rozšírili bytovú výstavbu v priestoroch bývalého poľnohospodárskeho družstva. Sú požiadavky aj na ďalšie rozširovanie bytovej výstavby, je ale na poslancoch obecného zastupiteľstva, či urobíme zmenu alebo nový územný plán, do ktorého zahrnieme všetky doterajšie zmeny,“ rozpráva starosta.
Väčší počet obyvateľov znamená pre obec väčší prísun peňazí z podielových daní. „Obce, kde výrazne poklesol počet obyvateľov, postupne zanikajú, zatvárajú školy, športové kluby, kultúrne spolky. Len udržaním počtu obyvateľov alebo jeho pribúdaním môže obec rásť po všetkých stránkach,“ myslí si. Aj napriek rozmachu obyvateľstva je však v Mojši čo vylepšovať. „Nevýhodou v našej obci je, že nemáme potrebnú infraštruktúru, nemáme školu, lekára, služby. Máme nevyhovujúcu materskú školu.“
Keďže do Mojša prichádza žiť čoraz viac mladých ľudí, poriadna materská škola je v rozvíjajúcej sa obci prioritou číslo jeden. „Chceli by sme postaviť novú materskú školu, tým by vznikol priestor pre presťahovanie predajne potravín z priestorov budovy obecného úradu, čím by sme sálu kultúrneho domu vedeli dať do pôvodného stavu,“ dodáva Štefan Svetko.
Mojš expanduje. Je v prvej desiatke obcí, kde významne stúpa populácia
Podľa rebríčka, ktorý zostavil portál reality. etrend.sk, patrí Mojš medzi desať slovenských obcí s najväčším nárastom obyvateľstva za posledné desaťročie. Počet obyvateľov sa zvýšil o viac ako sto percent.
23.02.2017 | 09:27