Koncom minulého roka vyšla v obci Višňové ďalšia kniha z chystaného zväzku štyroch monografií. Nesie podnázov Dejiny a je druhou v poradí po knihe s podnázvom Príroda.
Kým prvá kniha priniesla informácie predovšetkým o prírodných pomeroch v obci a jej bezprostrednom okolí, táto je zameraná na dejiny. „Históriu poníma od založenia obce až po súčasnosť,“ priblížil Daniel Husárik, autor knihy. Rovnako ako pri práci na predchádzajúcom zväzku, aj pri tomto získaval cenné informácie v archívoch a zo spomienok pamätníkov.
Dva veľké celky
Knihu tvoria dve ťažiskové kapitoly – dejiny obce a dejiny farnosti. Dajú sa v nej nájsť zaujímavé informácie, napríklad k dejinám už dnes neexistujúceho miestneho kaštieľa, k dejinám športu. Ako povedal Daniel Husárik, Základná škola vo Višňovom bola medzi rokmi 1950 – 80 športovou školou. „Vzišlo z nej niekoľko známych osobností, ktoré dosahovali vrcholové športové výsledky v celorepublikovom meradle.“
Legendy a osobnosti
Historické fakty v tejto publikácii podáva autor moderným jazykom. „Snažil som sa priniesť niečo nové aj štýlom písania. Väčšina obecných monografií obsahuje state zaplnené štatistikami a holými faktami. Verím, že čitateľa okrem sviežeho jazyka poteší zopár povestí či legiend.“
Autor v knihe nezabudol spomenúť významné udalosti ani významné osobnosti spojené s obcou.
V súčasnosti pracuje Daniel Husárik na tretej z monografií. Mala by byť zameraná na zvyky a tradície Višňového.
Katarína Kvašňovská
Snímka autorka