Zobrali do rúk lopaty a metly a plnili odpadkové vrecia jedna radosť! Takto to vyzeralo pred niekoľkými dňami na Bratislavskej ulici, keď sa jej obyvatelia chystali na príchod významnej návštevy. My sme sa tam boli osobne pozrieť a môžeme potvrdiť, že zanechali za sebou kus práce. Dokedy ale?
ŽILINA. Na život obyvateľov neslávnej žilinskej ulice sa prišli osobne pozrieť začiatkom júla zástupcovia Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómsku komunitu. „Predmetom návštevy bola sociálna a bytová situácia Rómov,“ uviedol dôvod významnej návštevy hovorca mesta Pavol Čorba.
Aktivační pracovníci na Bratislavskej ulici.
Spoločnosť splnomocnencom robili prvý zástupca primátora Patrik Groma, vedúci dvoch odborov Mestského úradu Žilina a konateľ Žilbytu. „Počas návštevy sledovali, v akých podmienkach žije rómska komunita a ako dbá o svoje okolie, v ktorom bývajú,“ doplnil Pavol Čorba.
Mesto chváli i vyzýva k ďalšej spolupráci
Tejto návšteve predchádzalo veľké štvordňové upratovanie, do ktorého sa v rámci aktivačných prác zapojilo približne dvadsať obyvateľov Bratislavskej. Podľa mesta vykonali veľký kus práce, úbytok odpadu bol vraj enormný. „Upratovaním svojho okolia v rámci aktivačných prác si zlepšujú svoje životné podmienky. Mesto Žilina bude pomáhať svojim spoluobčanom pre zlepšenie ich nepriaznivej životnej situácie, ale aj druhá strana musí pridať ruku k dielu, aby bolo vidieť efektívny výsledok spolupráce,“ skonštatoval viceprimátor Patrik Groma.
Z tejto kôpky po upratovaní hojne ubudlo.
V priebehu niekoľkých dní zaplnili 6 veľkokapacitných kontajnerov, zväčša zmesovým odpadom. Následný odvoz kontajnerov zabezpečilo mesto. „Na výsledku ich práce je viditeľné, že okolie a prostredie, v ktorom títo obyvatelia žijú, im nie je ľahostajné,“ ocenil snahu tunajších v mene mesta Pavol Čorba.
Špinavá Bratislavská vraj nie je len ich práca
Išli sme sa o tom všetkom presvedčiť na vlastné oči a môžeme skonštatovať, že Bratislavská prešla za posledné dni viditeľnou zmenou. Ako nám povedali samotní obyvatelia, svoj domov si v rámci aktivačných prác upratujú takmer každý deň, ale pred dvoma týždňami sa tu urobil najväčší kus práce. Pod nadjazdom na Bratislavu zlikvidovali niekoľko čiernych skládok, ktoré sa tu tvoria niekoľkokrát do roka a s ich upratovaním im často pomáha aj jedno občianske združenie.
„Mnohí si myslia, že tie kopy odpadu sú hlavne naša práca, ale pravda je taká, že tu často zastavia cudzie autá a povyhadzujú tu všeličo možné. Veď kde inde, ak nie tu?“ rozhorčuje sa obyvateľ Bratislavskej Šaňo.
Na ľavo čierna skládka pod nadjazdom na Bratislavu v roku 2014. Napravo súčanosť.
Veľké upratovanie sa im síce pozdávalo, ale vraj oveľa rýchlejšie i bezpečnejšie by bolo, keby im s niektorými kopami smetia prišiel pomôcť bager. „Keď sme odpad naberali na lopaty, bolo tam všeličo, z čoho nám bolo až nevoľno. A toľko potkanov! Pobehovali nám pomedzi nohy, bolo to hrozné! Keby tu poslali jeden bager, bolo by to raz-dva,“ hovorí jedna z miestnych žien, ktorá sa zapojila do upratovacích prác.
Obyvatelia Bratislavskej si uvedomujú, že sú sami tvorcami toho, v akom prostredí žijú. Súčasnú pozornosť mesta však považujú za krátkodobú a veľké upratovanie za dočasnú nálepku na oči. „O pár dní zas na nás zabudnú. Mesto sa tvári, ako keby Bratislavská ani neexistovala,“ dodal Šaňo.
Michala Stehlíková, snímky autorka, mesto Žilina