Informáciu, že na dolných Kysuciach bude zrušená RLP, sa starostovia trinástich obcí a primátor Kysuckého Nového Mesta dozvedeli na prelome januára a februára. Už začiatkom februára zasadol regionálny snem ZMOS, ktorý vyjadril nesúhlasné stanovisko. „Záchranári sú síce schopní poskytnúť všetky úkony, ktoré zachraňujú život bezprostredne. V mnohých prípadoch, ako sú mozgové príhody alebo ťažké dopravné nehody, je však žiaduce, aby bol v záchranke prítomný aj lekár, pretože záchranár má obmedzenú možnosť podávania liekov. Tých, ktoré má vo svojej výbave, je oproti lekárovi asi tretina alebo polovica. Určite však nedisponuje liekmi proti bolesti alebo liekmi, ktoré je potrebné okamžite podať pri mozgovej mŕtvici a pri iných ťažkých stavoch,“ hovorí starosta Radole Anton Tkáčik.
V podobnom duchu sa vyjadrila aj starostka obce Rudina a predsedníčka ZMOS dolných Kysúc Anna Mičianová. „Treba si uvedomiť, že v Žilinskom kraji boli zrušené dve RLP. V našom regióne je cesta I. triedy, na ktorej sa medzi Žilinou a Čadcou stávajú vážne dopravné nehody a vznikajú dopravné zápchy. Zrušenie RLP v Kysuckom Novom Meste ešte viac zhorší prístup k lekárskemu zásahu v prípade dopravnej nehody, aby mohli byť zachránené ľudské životy,“ povedala. Zástupkyňa primátora Kysuckého Nového Mesta Jana Svrčková informovala, že sa im v papierovej podobe na 478 hárkoch podarilo vyzbierať 8671 podpisov a 1120 podpisov pribudlo pod elektronickú petíciu. Dohromady teda disponujú 9791 podpismi. „Podpisy doručíme ministerke zdravotníctva Andrei Kaľavskej. O vôli obyvateľov dolných Kysúc upovedomíme aj predsedu NR SR Andreja Danka, predsedu výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefana Zelníka a predsedu vlády Petra Pellegriniho,“ načrtol ďalší postup petičného výboru Anton Tkáčik.
Podľa jeho slov už po dvoch týždňoch od zrušenia RLP kolujú po regióne legendy, že ak by v sanitke bol prípadný lekár, pacient mohol žiť. „Samozrejme, keďže ide o citlivé osobné údaje pacienta, nevieme si to overiť. Isté však je, že napríklad pri mozgových príhodách je veľmi dôležité, ako skoro je poskytnutá odborná lekárska pomoc, nielen pomoc záchranára. Ten má vo svojom kufríku oveľa menej liekov, ktoré môže použiť. Aj keď po jeho zásahu pacient prežije, môže to preňho v konečnom dôsledku znamenať obrovské zníženie kvality života. Overený prípad, že sa to takto už stalo, nemáme. Je to však jedno, lebo ľudia z toho majú strach a myslíme si, že opodstatnený.“
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva (MZ) Zuzana Eliášová pre Žilinský večerník uviedla, že v spolupráci s Operačným strediskom záchranných zdravotných služieb (ZZS) SR situáciu podrobne monitorujú a ministerstvo je ochotné diskutovať so všetkými zainteresovanými stranami.
„Dôležité je zároveň skonštatovať, že ministerstvo zdravotníctva zrealizovalo zmenu predovšetkým na žiadosť samotných poskytovateľov. S transformáciou RLP na RZP súhlasilo aj Operačné stredisko ZZS SR. Chceme ubezpečiť, že aktuálnu zmenu pacienti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti nepocítia, bude poskytovaná ako doteraz – v plnej kvalite, v plnom rozsahu a dostupnosti, v najužšej kooperácii s Operačným strediskom ZZS SR. Ak si to zdravotný stav pacienta vyžaduje, operačné stredisko vysiela z najbližšej stanice k pacientovi posádku s lekárom,“ uviedla hovorkyňa.
Podľa nej nemá ministerstvo zdravotníctva v žiadnom prípade záujem znižovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti, ale práve naopak, transformáciou RLP, ktorá nebola dostatočne využívaná, na RZP sa skrátia dojazdové časy RZP, čím sa zvýši dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov. „RLP (posádku s lekárom) totiž vysielalo operačné stredisko k výrazne menej prípadom ako RZP, pretože to z hľadiska indikácie nebolo potrebné a Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR si túto posádku s lekárom „šetrilo“ v zálohe pre prípad, ak by nastala situácia, keby musela zasiahnuť. Ak budú pôsobiť v danom bode dve posádky RZP, tak budú rovnomerne využívané, a teda bude reálne dostupnejšia zdravotná starostlivosť pre pacientov. Popritom bude v plnej miere zabezpečená RLP s lekárom na najbližšom stanovišti, ktorá bude pripravená zasiahnuť aj v regiónoch Kysuckého Nového Mesta a Rajca.“ Podľa štatistík MZ SR sa podrobnou analýzou reálnych diagnóz pacientov v rámci primárneho zásahu RLP Kysucké Nové Mesto za rok 2017 zistilo, že iba 97 zásahov bolo indikovaných pre zásah lekára. Zvyšných 1655 zásahov bolo na základe reálne zistených diagnóz plne zvládnuteľných posádkou typu RZP. RLP Kysucké Nové Mesto tak zasahuje len v 5,6 % prípadov pri primárnych zásahoch, ktoré vyžadujú v posádke ZZS lekára. To predstavuje jeden zásah indikovaný pre lekára približne raz za 3,5 dňa nepretržitej prevádzky. Z dôvodu nízkej opodstatnenosti lekárskych posádok pri zásahoch v spádovej oblasti posádky RLP Kysucké Nové Mesto sú na zásahy do tohto územia často vysielané vzdialenejšie posádky typu RZP. Región Kysuckého Nového Mesta a jeho blízkeho okolia je navyše dobre pokrytý okolitými posádkami typu RLP, ktoré majú sídlo v mieste koncového zdravotníckeho zariadenia. Dojazdové vzdialenosti okolitých posádok typu RLP do Kysuckého Nového Mesta sa nijako nevymykajú bežným dojazdovým vzdialenostiam posádok RLP na Slovensku (RLP Žilina 1 vzdialené 12,8 km/13 min., RLP Žilina 2 – 13,6 km/14 min., RLP Čadca – 21 km/18 min.).