Žilinský Večerník

24. november 2024 | Emília
| -9°C

Z regiónu

Na Dušičkový výstup na hrad Hričov prišli ľudia z celého Slovenska

Večerný výstup na jeden z najmenších hradov na Považí organizujú členovia Združenia priateľov Hričovského hradu od roku 2015. Podujatie sa za pomerne krátke obdobie stalo natoľko populárnym, že sa ho tento rok zúčastnilo odhadom až 500 ľudí. Organizátori sú nadšení.

22.11.2018 | 14:02

Návšteva hradu za tmy? Vô­bec to nemusí byť také stra­šidelné, ako by sa na prvé po­čutie mohlo zdať. O tom sa mohli presvedčiť účastníci Dušičkového výstupu na hrad Hričov, ktorý sa prvú novem­brovú sobotu konal v Hri­čovskom Podhradí. Organi­zátorom podujatia, ktoré sa tento rok uskutočnilo už po štvrtýkrát, sú členovia Zdru­ženia priateľov Hričovské­ho hradu, ktorí sa už od roku 2010 snažia o jeho čiastočnú záchranu.
„Prvý ročník išlo čisto len o večerný výstup, no druhý rok sme chceli podujatie nejako vylepšiť, a tak sme zorganizovali tombolu, v kto­rej pokračujeme doteraz. Aj tento rok (3. 11. 2018) sme sa stretli pred pohostinstvom v Hričovskom Podhradí, kde sme celú akciu tradične otvo­rili. Na úvod sme formou pre­zentácie predstavili návštev­níkom našu prácu na hrade a následne sme sa spoločne presunuli s baterkami a lam­pášmi na osvetlený hrad, kde sme mali pre návštevníkov prichystaný stánok s tep­lým čajom a vareným vínom. Okolo pol ôsmej sme zača­li s vyhlasovaním tomboly a dokopy sme rozdali viac ako 50 cien. Poslední návštevníci opúšťali hrad približne pred desiatou. Účasť odhadujem na cca 500 ľudí,“ opísal prie­beh obľúbenej novembrovej akcie riaditeľ združenia Jozef Mihálik.

HRIČOVSKÉ PODHRADIE ZAŽILO DOPRAVNÝ KOLAPS

Každý rok sa Dušičkový vý­stup pre organizátorov ne­sie v silnej atmosfére. Štvr­tý ročník ich milo prekvapil vysokou účasťou aj ochotou ľudí pricestovať na poduja­tie z veľkej diaľky. „V dedi­ne vznikol dopravný kolaps, ulice boli zapchaté, ľudia k nám prichádzali z celého Slovenska. Nesmierne nás to prekvapilo, keďže sme o vý­stupe informovali len cez našu stránku a sociálnu sieť. Hrad je príliš malý na takéto veľké podujatia a do budúc­nosti sa celkom aj obávame, ako tam ľudí pomestíme, keďže je ich z roka na rok viac,“ smeje sa riaditeľ zdru­ženia a hlavný organizátor výstupu.
Zorganizovať podujatie v takomto rozsahu vyžadu­je dôkladnú prípravu aj po­trebné vybavenie. „Najviac sa akcii venujeme mesiac pred jej začatím. Musíme zabezpečiť elektrocentrá­ly, svetlá na osvetlenie hra­du, nehovoriac o všetkých kábloch, ktoré na to potre­bujeme. Tento rok sa nám podarilo zakúpiť vlastný projektor a premietacie plát­no, čo nám trochu uľahčilo situáciu. Celkovo by sa dala akcia posunúť aj na vyš­šiu úroveň, no každoročne bojujeme s malým počtom našich členov, vždy je to na hrane zvládnutia,“ bezmoc­ne konštatuje Jozef Mihálik.

NAJVZÁCNEJŠÍM OBJEKTOM JE ZADNÝ PALÁC

Aj keď združenie tvorí len hŕstka ľudí, ich výkony sú heroické. Vďaka ich usilov­nej práci sa za osem rokov podarilo zo spustošeného hradu vytvoriť peknú, za­chovanú zrúcaninu.
„Na hrade pracujeme se­dem mesiacov, od mája do no­vembra každý pracovný deň, a často aj cez víkendy. Odha­dujeme, že do konca sezóny sa odrobí okolo 1300 hodín. Posledné dva roky sa venu­jeme prevažne konzervácii zadného paláca, ktorý sa po­važuje za najväčší a najvzác­nejší objekt hradu. Práve tu je do budúcnosti najväčšia šan­ca na prestrešenie miestnos­ti. Samozrejme, nezabúdame ani na ostatné časti hradu. V rožnej veži sme tento rok dokončili konzerváciu podla­hy a nadmurovali aj východný obvodový múr. V tomto roku sme nadviazali kontakt aj so Žilinskou univerzitou, spo­ločne sme preskenovali hrad a pomocou georadaru zisťovali existenciu zasypaných miest­ností pod hradom,“ rozpráva.

CELOŽIVOTNÉ DIELO A POSLANIE

V týchto dňoch už členovia združenia pripravujú hrad na zazimovanie. V záchranných prácach budú opäť pokračo­vať na jar. „V roku 2019 plá­nujeme zamurovať veľkú ka­vernu v severnej stene hradu, pokračovať v konzervácii po­škodených korún obvodových stien, pôvodných omietok a objektu rožnej veže. Budúci rok chceme podať projekt aj na budovu mýtnice v Dolnom Hričove, kde sme dali aktu­álne vykonať reštaurátorský výskum omietok a kde plá­nujeme v budúcnosti organi­zovať rôzne výstavy,“ hovo­rí o plánoch na nasledujúcu „murársku sezónu“ riaditeľ, ale aj zakladateľ združenia.
Pri záchrane hradu stojí Jozef Mihálik už od úplného začiatku. Aký vzťah si za ten čas k nemu vytvoril? „Hrad je pre mňa celoživotné dielo a poslanie. Boli časy, keď som tam bol častejšie ako doma a bol to môj druhý domov. Hrad predstavuje realizáciu mojich snov a dáva mi dob­rý pocit, že tu po mne niečo zostane a prispejem k skráš­leniu našej krajiny,“ úprimne konštatuje.
Tento rok združenie opäť finančne podporilo mi­nisterstvo kultúry sumou 13 600 eur. Pomocnú ruku podali aj súkromní investo­ri a peknú čiastku sa po­darilo vyzbierať aj formou 2 % z daní (2773 eur), začo sú „hradní“ chalani veľ­mi vďační. Každá pomoc sa však pri záchrane takého kolosu, akým je stredoveký hrad, zíde. Združenie môže­te podporiť dobrovoľníckou činnosťou priamo na hra­de alebo ľubovoľným finančným príspevkom na účet: SK88 8330 0000 0029 0109 7013.

Foto: Archív združenia

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod