Organizátorom petície je obyvateľ Hájika Jiří Tobola s kolektívom, ktorý býva v bloku priamo oproti. Problematikou sa zaoberá dlhodobo, o čom sme minulý rok informovali aj prostredníctvom Žilinského večerníka. Podľa jeho slov a zrealizovaných meraní striehne na obyvateľov Hájika neviditeľné nebezpečenstvo, a to v podobe elektromagnetického žiarenia, ktoré produkujú súbory telekomunikačných zariadení (veľké množstvo vysielačov a anténnych systémov) na streche bytovky na Baničovej ulici a základnej škole. „Tento stav je už neúnosný. Povoľovanie a schvaľovanie týchto stavieb nie je na potrebnej úrovni, ako je to v niektorých iných štátoch EÚ. Obchádzajú sa stanoviská dotknutých strán (susedných stavieb a obyvateľov sídliska) podľa stavebného zákona, správneho poriadku a ďalších predpisov. Vysielacie anténne systémy svojím vyžarovaním priamo zasahujú do obytných častí bytov v tesnom susedstve, nehľadiac na základnú a materskú školu. Vzhľadom na to, že do budúcnosti je predpoklad na ďalšie výkonové a funkčné rozširovanie tohto systému, je na mieste, aby sme sa spoločne tejto problematike začali intenzívne venovať nielen kvôli zhoršeniu životného prostredia, oprávnených a chránených záujmov občanov, ale obzvlášť kvôli ochrane rizikových skupín, ako sú deti, tehotné ženy, starší občania, občania s implantátmi (kardiostimulátormi, kovovými implantátmi a nanotechnológiami) v tele, ktoré môžu byť nepriaznivo ovplyvňované hlavne impulznými elektromagnetickými poľami v tesnej blízkostí týchto stavieb,“ vysvetľuje.
STOP ELEKTROMAGNETICKÉMU SMOGU!
Pán Jiří Tobola oslovil v tejto súvislosti už mnohé inštitúcie. Žiaľ, doteraz bez uspokojivého výsledku. Je však presvedčený, že ak sa ľudia zomknú, ľady sa pohnú. Preto sa rozhodol zorganizovať petíciu, ktorú chce rozbehnúť v najbližších dňoch. „Je potrebné dostať túto problematiku do povedomia ľudí a ďalších zainteresovaných a zodpovedných osôb. Preto je naším cieľom v čo najkratšom čase prijať spoločný (petičný) postup obyvateľov sídliska Hájik, občianskych združení, ako aj ostatných dotknutých strán v spolupráci so zodpovednými úradmi mesta Žilina, správcom bytového domu a vlastníkmi bytového domu Baničova 27, 29, 31. Naším cieľom je dosiahnuť čo najnižšiu možnú expozíciu trvalých elektromagnetických a impulzných vysokofrekvenčných polí pre zdravie ľudí, respektíve premiestnenie základňových staníc a ostatných zariadení mimo sídliska na samostatnú spoločnú integrovanú telekomunikačnú stavbu (stožiar) nad sídlisko v dostatočnej vzdialenosti od obytných blokov, ako je to bežné v EÚ a aj v iných lokalitách na Slovensku,“ vykladá miestny aktivista. Tieto aktivity podporujú aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Žiline za sídlisko Hájik.
Petičný hárok s podpismi plánuje odovzdať na stavebnom odbore a odbore životného prostredia Mestského úradu Žilina. „Budeme žiadať zastavenie akýchkoľvek modernizácií, rekonštrukcií a rozširovania tejto neprimeranej telekomunikačnej stavby a presmerovanie anténnych systémov nad horizonty obytných blokov. Taktiež budeme žiadať, aby výkon týchto zariadení neprekračoval preventívnu hodnotu (vo vonkajších priestoroch sídliska, detských ihrísk, vonkajších priestoroch ZŠ a MŠ E<=0,6V/m a S<=1000 μW/m²),“ hovorí Jiří Tobola.
KARCINOGÉNNE ŽIARENIE
Proces povoľovania stavieb elektromagnetických komunikačných sietí sa na Slovensku riadi stavebným zákonom, vyhláškou ministerstva zdravotníctva, ďalšími viazanými predpismi a STN. Vyhláška však vychádza z tepelných účinkov elektromagnetického žiarenia a stanovuje len minimálne požiadavky na ochranu zdravia ľudí. „Je pritom vedecky preukázané, že okrem tepelných účinkov má žiarenie z rádiových zariadení aj veľmi nepriaznivé biofyzikálne účinky, ktoré priamo ovplyvňujú chemické a biologické procesy v organizme človeka, živočíchov i rastlín. Aktuálne vedecké štúdie poukazujú čoraz viac na súvislosť zvýšeného zdravotného rizika (napr. rakovina mozgu) s intenzívnym pôsobením rádiových zariadení. Agentúra pre výskum rakoviny, ktorá spadá pod Svetovú zdravotnícku agentúru WHO, v roku 2011 oficiálne oznámila kvalifikáciu elektromagnetického žiarenia v rádiofrekvenčnom spektre za patriacu do skupiny 2B z pohľadu rakovinotvornosti, teda za možný karcinogén,“ podotkol na margo pripravovanej petície Jiří Tobola.