ŽILINA. V externej časti písomnej maturitnej skúšky z anglického jazyka dosiahlo Gymnázium Hlinská ôsmy najhorší výsledok z desiatich stredných škôl v Žilinskom okrese. Ešte alarmujúcejší je výsledok v porovnaní s ostatnými školami na Slovensku, keď len 16,7 % stredných škôl na Slovensku dosiahlo horší výsledok. A to patrilo toto gymnázium ešte nedávno medzi najlepšie v Žiline.
„Gymnázium upadá a je to preto, že sa tam striedajú učitelia ako na bežiacom páse,“ hovoria učitelia, ktorí sa rozhodli vyhľadať redakciu Žilinského večerníka.
Zmluvy im nepredĺžili
„Pred dvomi rokmi som odišla po trinástich rokoch zo základnej školy. Chcela som zmeniť prostredie a pokračovať na gymnáziu, kde mi vtedajšia zástupkyňa sľúbila trvalé pracovné miesto. Dostala som zmluvu na dobu určitú, na jeden školský rok do 30. júna. Cez leto som sa musela zaevidovať na úrade práce a od septembra mi dali ďalšiu zmluvu do 30. júna,“ hovorí jedna z už bývalých zamestnankýň.
Ako sa blížil koniec, požiadali viaceré učiteľky s podobnými zmluvami riaditeľku o vyjadrenie, či s nimi v škole naďalej počítajú. Urobili tak už 5. mája. Odpoveď, negatívnu, dostali až 16. júna. „V tom čase už dislokácia prebehla. Riaditeľka musela už koncom apríla vedieť, či s nami počíta alebo nie. Teraz už si na celý budúci školský rok prácu nájdem len veľmi ťažko. Prešla som všetky stredné školy a riaditelia len krútili hlavou, že je neférové sa takto k nám zachovať,“ hovorí učiteľka bez práce.
Od roku 2007 sa vraj na škole vymenilo 70 učiteľov. O tom, prečo im zmluvu nepredĺžili, ich nikto neinformoval, skutočný dôvod im nikto nepovedal. Učiteľky sú však presvedčené, že riaditeľka takýmto spôsobom šetrí finančné prostriedky. „Oplatí sa jej vždy zobrať absolventa na dobu určitú, cez prázdniny ho poslať na úrad práce, zmluvu mu predĺžiť o rok a po dvoch rokoch už s ním na dobu neurčitú nepodpísať, ale zase zobrať nejakého absolventa alebo učiteľa s malou praxou. Je to oveľa lacnejšie, ako zobrať skúseného učiteľa s praxou na stálo,“ domnievajú sa učiteľky. To je ale podľa nich aj dôvod neustáleho úpadku školy.
Štyri roky - štyria angličtinári
Výhrady k častému striedaniu učiteľov má aj jeden z bývalých študentov, ktorého sme oslovili. „Ja som mal za štyri roky štyroch angličtinárov. A to môžem povedať, že som mal šťastie. Boli aj ročníky, v ktorých sa vystriedalo 9 učiteľov. Výsledky z externej časti maturít dokazujú, že najmä z angličtiny nastal veľký prepad v porovnaní s výsledkami v celom Žilinskom kraji,“ povedal nám študent, ktorý si neželá byť menovaný.
Petíciu proti častému striedaniu učiteľov dokonca v minulom školskom roku podpísalo 270 študentov. Vedenie školy ju však odmietlo ako neodôvodnenú s vysvetlením, že je to vraj prirodzený kolobeh. Zriaďovateľom školy je Žilinský samosprávny kraj. Hovorkyňa Hana Danová na naše otázky, ako hodnotí kraj situáciu na škole, povedala, že „personálne otázky sú výsostnou kompetenciou riaditeľa školy, preto odporúčam obrátiť sa priamo na riaditeľstvo spomínanej školy“.
V súlade so zákonom
Riaditeľka Alena Strýčková uviedla, že personálna práca na škole je ovplyvnená vnútornými i vonkajšími okolnosťami a je v súlade so strategickým rozvojom školy, naplnením jej poslania a v súlade s príslušnými zákonmi a právnymi normami. „Žiadny pedagogický zamestnanec s trvalým pracovným pomerom v škole nedostal výpoveď. Ak zamestnancovi
končí pracovná zmluva na dobu určitú v júni, je to v zmysle zákonnosti. Ak má škola v novom školskom roku voľné pracovné miesto, môže sa oň zaujímať, okrem iných, aj tento zamestnanec. Je to jeho slobodná voľba. Každý zamestnanec zamestnaný na dobu určitú má koniec pracovného pomeru zadefinovaný v pracovnej zmluve a vie, kedy mu pracovný pomer končí,“ informovala nás riaditeľka.
Aj riaditeľ jednej strednej školy z nášho regiónu, ktorý si však rovnako neželal byť menovaný, uviedol, že takýto postup síce zákon umožňuje, s určitosťou sa však dá povedať, že ak sa žiakom neustále mení učiteľ, trpí tým kvalita výučby. „Aj keď sa takto dá ušetriť, ja som tak nikdy nepostupoval, ani by som to neurobil. Je to totiž veľmi zneužiteľné. Urobil by som to iba ako motivačný nástroj, aby som v záujme zvýšenia kvality vyvinul na zamestnancov tlak. Ale s cieľom získať takto finančné prostriedky určite nie,“ povedal.
Považujú to za nemorálne
Učiteľky sú sklamané a nahnevané. A navyše nezamestnané. „Každý riaditeľ dobre vie, dokedy musia byť stanovené termíny úväzkov zamestnancov, napriek tomu riaditeľka minimálne mesiac po uzatvorení úväzkov svojím konaním, a tým, že nám neodpovedala na našu písomnú žiadosť o predĺženie pracovnej zmluvy, nás zavádzala a súčasne nám svojím rozhodnutím znížila možnosť zamestnania sa na iných školách, čo pokladáme za nemorálne. Taktiež nám aj znemožnila zúčastniť sa výberového konania na našej škole. Teraz budeme minimálne rok
čakať, či si náhodu nejaká učiteľka nezlomí nohu, aby sme ju mohli ísť zastupovať,“ povzdychli si bývalé učiteľky.
Napriek tomu, že na Gymnázium Hlinská nastúpi v školskom roku 2014/2015 päť nových učiteľov cudzích jazykov.
Michal Filek
Snímka archív