Vznikla tak paradoxná situácia, pretože škola už od začiatku septembra nefunguje a podľa poslanca Jozefa Juriša týmto hlasovaním zastupiteľstvo de facto prejavilo vôľu o jej návrat. Rómske deti z nej rozmiestnili do škôl po celom meste, a to bez nároku na bezplatné cestovné, ktoré si väčšina nemôže dovoliť. Už 53 dobrovoľníkov sa im však zložilo na cestovné lístky.
Nezávislý poslanec Peter Cibulka sa spýtal primátora, ako je možné, že zrušil elokované pracovisko školy na Hollého ulici bez súhlasu mestského zastupiteľstva. „Celý proces je od začiatku nezvládnutý a motivácia na zrušenie školy doteraz nevysvetlená. Ešte zaujímavejší fakt ale je, že podľa mojich vedomostí mestské zastupiteľstvo školu vôbec nezrušilo. Na júnovom zastupiteľstve tento zámer jasne odmietlo. Na septembrovom zastupiteľstve sme dostali na stôl znovu ten istý návrh uznesenia na zrušenie elokovaného pracoviska ZŠ Hollého, ale teraz k spätnému dátumu 30. 6. 2017. Na moju otázku, prečo je táto škola zrušená, primátor povedal, že ju vyradilo ministerstvo školstva zo siete škôl. Keď som sa opýtal, na základe čoho ju vyradilo, keďže zastupiteľstvo o ničom takom nerozhodlo, už odpovedať fakticky nedokázal. Vyzerá to tak, že celý tento proces teda odštartoval primátor na vlastnú päsť, neurobil žiadne kroky, ktoré boli potrebné k integrácii rómskych detí a do celej situácie vniesol chaos,“ uviedol Peter Cibulka.
Hovorca mesta Pavol Čorba však tvrdí, že zastupiteľstvo školu zo siete vyradilo. „Poslanci 7. 11. 2016 schválili uznesenie o koncepcii rozvoja školstva v meste Žilina na obdobie rokov 2017 – 2018. V tomto dokumente bol návrh na vyradenie elokovaného pracoviska ZŠ Hollého. Na základe tohto rozhodnutia poslancov postupovalo mesto v zmysle predmetnej koncepcie.“
Zareagoval aj komunikačný odbor ministerstva školstva. Ten potvrdil, že škola na Hollého je k 30. 6. 2017 vyradená zo siete škôl, a to vraj úplne zákonným spôsobom. „Ministerstvo rozhodlo o zmene v sieti, ktorá spočíva vo vyradení elokovaného pracoviska, Hollého 66, Žilina ako súčasti Základnej školy s materskou školou, Do Stošky 8, Žilina zo siete škôl a školských zariadení SR k 30. 6. 2017. Predmetné elokované pracovisko poskytovalo základné vzdelanie. Žiadosť mesta Žilina o uvedenú zmenu v sieti spĺňala všetky náležitosti podľa § 18 ods. 8 zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.“
Úplne odlišný pohľad na celú záležitosť vniesol poslanec Jozef Juriš. Ten tvrdí, že situácia sa po poslednom hlasovaní ešte viac zamotala. Pretože škola bola doteraz de facto zrušená, no hlasovanie poslancov, ktorí odmietli jej zrušenie, prakticky znamená, že prejavili vôľu o jej opätovný vznik. „V celom tomto chaose nesie najväčší podiel viny primátor Igor Choma spolu s odborom školstva. Poslanci už v roku 2014 na júnovom zasadnutí MZ prijatým VZN zrušili ZŠ Hollého. Dodatkom č. 5 k zriaďovacej listine ZŠ v Bánovej bola pričlenená k ZŠ Do Stošky 8 (v Bánovej) ako elokované pracovisko. V roku 2015 bola ZŠ Do Stošky spolu s elokovaným pracoviskom ZŠ Hollého vyradená ministerstvom školstva zo siete škôl a následne VZN č. 11/2015 zrušená k 31. 8. 2015. VZN č. 12/2015 bol od 1. 9. 2015 zriadený nový subjekt ZŠ s MŠ Do Stošky 8, avšak úradníci do VZN zabudli dopísať súčasti školy, teda aj elokované pracovisko na Hollého ulici a tým od septembra 2015 nevznikla žiadna súčasť školy ani elokované pracovisko.
18. 9. 2017 bola poslancom predložená na schválenie nová zriaďovacia listina ZŠ s MŠ Do Stošky 8, ktorá už obsahovala všetky súčasti školy, teda aj elokované pracovisko ZŠ Hollého. Poslanci ju schválili a tým vznikol nový subjekt (aj s elokovaným pracoviskom na Hollého ulici) s dátumom zriadenia 1. 9. 2015. Ďalším materiálom bolo zrušenie elokovaného pracoviska ZŠ Hollého 66. Tento materiál poslanci zamietli a týmto rozhodnutím poslancov škola na Hollého ulici stále nie je zrušená. Poslanci odmietli hlasovaním zrušenie tohto subjektu, takže vlastne vyjadrili vôľu, aby ZŠ Hollého opäť vznikla. Pre ľudí, dokonca aj poslancov, je to celé veľmi chaotické a neprehľadné,“ tvrdí Jozef Juriš.
Rómske deti, ktoré nemajú na cestovné do iných škôl, dostanú pomoc od dobrovoľníkov. Mnohých už museli odmietnuť. „K dnešnému dňu prispelo na tento projekt 53 darcov. Keďže viacerí prispeli aj na viac detí, už dokážeme uhradiť náklady na dopravu pre všetky deti. Prvých dvadsať kariet už bolo kúpených, ďalšia skupina detí sa bude fotiť v pondelok. Dúfam, že čoskoro budú mať karty všetky deti,“ uviedla organizátorka projektu Adoptuj si dieťa na cestu do školy Monika Končalová.