Sedemkrát sa sťažoval pred desiatimi rokmi, odpoveď žiadna. Vo februári žiadal o odstránenie stromu spred paneláka, no odpovede sa takisto nedočkal.
ŽILINA. „Je jedno, za ktorého primátora. Občan je na poslednom mieste,“ hovorí pán Chmela. Ešte v 80. rokoch, po čiastočnej dostavbe Vlčincov III, vyzval Národný výbor občanov, aby sami pomohli s úpravou terénu. „Zatrávnenie, osadenie stromov a podobne – občania výzvu v praxi naplnili. Za vlastné kúpili trávu aj dreviny a dokonca aj kvety. Prostredie sa stalo krajším. V roku 2005 prišli pilčíci a bez slov krásne stromy vypílili. A na túto skutočnosť sme si sťažovali. Celkom 7 sťažností bez odpovedí,“ dodáva.
Naposledy sa sťažoval na strom zasahujúci do balkónov bytového domu na Piešťanskej ulici. „Žiadosť o jeho odstránenie je na úrade od 11. 2. 2015. Podali sme za náš blok žiadosť o odstránenie stromu nevhodne mestom postaveným pri našom paneláku. Konáre stromu dosahujú až na balkóny a teoreticky sa nesmú strihať. Ale odpoveď žiadna,“ upozorňuje.
Zisťovali sme, či sa mesto týmto konkrétnym podnetom o odstránenie stromu z februára 2015 zaoberalo. „Odbor životného prostredia Mestského úradu v Žiline sa zaoberá každým podnetom na výrub drevín. Pracovníci Mestského úradu v Žiline, odboru životného prostredia vždy vykonajú ohliadku drevín a posúdia opodstatnenosť podaného podnetu. Rovnako vykonali aj ohliadku predmetnej dreviny druhu javor rastúcej na ulici Piešťanská 12, kde zistili, že drevina je po vizuálnej ohliadke v dobrom zdravotnom stave, bez náznakov destabilizácie a nespôsobuje nevhodné hygienické podmienky v bytových a nebytových priestoroch,“ informoval nás hovorca mesta Pavol Čorba.
Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny, na ktorý upozorňuje, súhlas na výrub dreviny sa môže v odôvodnených prípadoch vydať len po posúdení ekologických a estetických funkcií dreviny a vplyvov na zdravie človeka. „Na vydanie súhlasu na výrub dreviny je najmä preukázanie: zlého zdravotného stavu dreviny, z ktorého hľadiska má drevina malú pravdepodobnosť prežitia, nevhodných hygienických podmienok v bytových a nebytových priestoroch alebo narušenia stability stavby koreňovým systémom dreviny. Vzhľadom na skutočnosti zistené pri ohliadke Mestský úrad v Žiline, odbor životného prostredia zatiaľ nesúhlasí s výrubom predmetnej dreviny,“ uviedol.
Nakoľko však konáre zasahujú do fasády a balkónov, mesto uskutoční orezanie stromu, aby ich nepoškodzovali. „Treba podotknúť, že konkrétny podnet bol podaný 11. 2., kedy už bolo vydané centrálne rozhodnutie na výrub drevín, rastúcich na pozemkoch mesta Žilina. Listnaté dreviny sú v mimovegetačnom období (kedy bol aj podaný podnet) opadané z lístia a horšie sa posudzuje ich zdravotný stav. Z toho dôvodu sa ohliadky drevín vykonávajú vo vegetačnom období, pri plnom olistení, kedy sa dá po vizuálnej ohliadke najlepšie posúdiť vitalita drevín,“ dodal hovorca. Po ohliadnutí všetkých podnetov podaných na Mestský úrad v Žiline, zvyčajne do polovice decembra v roku, mesto Žilina zvolá konanie na výrub drevín a vydá rozhodnutie. Podnety sa ohliadajú v danom roku do polovice decembra z toho dôvodu, že vydanie rozhodnutia a nadobudnutie jeho právoplatnosti trvá skoro 2 mesiace a je potrebné dodržať všetky procesné úkony v zmysle právnych predpisov. Musí tam byť aj časové obdobie na ich výrub správcom zelene, pretože výrub drevín sa uskutočňuje len v mimovegetačnom období od 1. 10. do 31. 3. Podnety na výrub podané po začatí konania sú ohliadané a zaradené na výrub až v nasledujúcom mimovegetačnom období.
A prečo mesto pánovi Chmelovi doteraz neodpovedalo? „Predmetné podanie pána nebola sťažnosť, ale bol to podnet na výrub drevín rastúcich na pozemkoch vo vlastníctve mesta Žilina. Podnety doručené na Mestský úrad v Žiline v súvislosti s výrubom drevín sú posudzované priebežne. Každému podnetu je venovaná náležitá pozornosť a vážnosť. Keďže takýchto žiadostí a podnetov v súvislosti s výrubom drevín je na Mestský úrad v Žiline doručených nespočetné množstvo, z kapacitných dôvodov nie je možné odpovedať na všetky podnety, preto za pochopenie ďakujeme,“ uzatvára Pavol Čorba.
Veronika Cvinčeková
Snímka archív