ŽILINA. Ak neviete hrať na klavíri, možno prídete na chuť šachu, ktorý minulý týždeň sprístupnili okoloidúcim v historickom centre mesta. „Mám rád akékoľvek aktivity, ktoré sa dotýkajú verejného priestoru. Žilinský šach je v podstate ďalšie pokračovanie príbehu klavíra, námestia... Treba, aby na tom námestí boli veci, ktoré sú pre ľudí zaujímavé a ktoré budú používať,“ hovorí Ján Ničík, spoluautor myšlienky mestského šachu.
Texty k sprievodnému letáku napísal Vladimír Majtan z Krajského pamiatkového úradu v Žiline. „Samotný mestský šach má okrem tej primárnej funkcie stolovej hry aj určitým spôsobom didaktickú funkciu, a to spoznávanie najvýznamnejších objektov starého mesta. Jednotlivé šachové figúrky sú zobrazením najstarších objektov, prevažne sú to veže a meštianske domy,“ vysvetľuje pamiatkár Vladimír Majtan.
Súčasťou slávnostného otvorenia bol aj malý šachový turnaj.
Ak si pôjdete túto novinku osobne pozrieť, možno vás zaujme informácia, že pôdorys šachovej hry je vyhotovený na obraz Mariánskeho námestia. Figúrku kráľa predstavuje veža Katedrály Najsvätejšej Trojice, ktorá patrí medzi najstaršie a najvyššie zachované stavby v meste. Dámou je Burianova veža, strelcami veže Kostola Obrátenia sv. Pavla. Jazdcov stvárňuje radnica ako predstaviteľ strategického jednania v zložitom spoločensko-politickom historickom dianí. Obrannú funkciu plnila v meste veža tzv. Žilinského hradu, ktorá v šachovej partii predstavuje, ako inak, práve vežu.
Pešiakom je Mestský dom číslo 13 na Mariánskom námestí ako typický príklad domu žilinských mestských patricijov a bohatých obchodníkov. „Zaujímavé to bude aj pre turistov, ktorí sa môžu takto oboznámiť so samotnou Žilinou,“ dodáva Slavomír Bodis, ktorý sa tiež podieľal na realizácii novej žilinskej atrakcie.
Žilinský šach je verejnosti k dispozícii pod laubňami Mariánskeho námestia (vedľa klavíra) každý deň od 9. do 21. h.
-ms-, snímky autorka