A môžu za to doktorka Demencia a doktor Fifipierko, zdravotní klauni z OZ Červený nos. Tento mesiac (9. 12.) navštívili Oddelenie klinickej a radiačnej onkológie v žilinskej nemocnici.
Pacientky oddelenia si s klaunmi aj zaspievali.
ŽILINA. Títo špeciálni doktori s červenými nosmi zvyčajne navštevujú deti, no raz do roka sa snažia potešiť aj dospelých pacientov. Vybrali sme sa s nimi na onkologické oddelenie, kde sa najprv patrične povenovali sestričkám a potom sa vybrali k samotným pacientom. Tí vyzerali byť spočiatku zaskočení, že sa u nich objavili klauni, no po chvíľke pookriali a aj si s nimi zaspievali či zatancovali.
Pani Uríčková, pacienta oddelenia, ich už očakávala. „Poznám ich, prispievam na ich združenie. Nie veľa, ale koľko mi dôchodok dovolí,“ priznala.
V OZ Červený nos prebieha viacero programov, v rámci ktorých v súčasnosti navštevuje 54 zdravotných klaunov 38 nemocníc a 2 liečebné zariadenia v 37 mestách po celom Slovensku. Humor je dôležitý i na oddeleniach pre dospelých pacientov a program pre týchto ťažko chorých ľudí sa volá Kôš plný humoru. V praxi to vyzerá tak, že zdravotní klauni navštívia vybrané oddelenia a s úsmevom im odovzdajú kôš plný drobných darov. „Sú v nich rôzne knihy, krížovky, hlavolamy či masážne a antistresové loptičky. Skrátka všetko, čo pomôže rozptýliť, prípadne dodať novú energiu,“ priblížila koordinátorka projektu občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors Martina Dobšinská. Pre pacientov sú tieto dary láskavým a milým dúškom radosti.
Pri návšteve onkologického oddelenia nám bolo s klaunmi veselo, ale i smutno, vzhľadom na neľahké situácie, v akých sa pacienti ocitli. Na zdravotných klaunov mnoho vecí doľahne až po tom, ako si snímu z nosa červenú okrasu. „Keď klaunujeme, máme náš nos a ten slúži ako taký ochranný štít. Vtedy premýšľame ako klauni. Základ je odosobniť sa od toho. Potom ho dá človek dole a veľa vecí mu dôjde. Ale my sme na to školení, riešime aj psychohygienu a ako sa vedieť s takými vecami vyrovnať,“ hovorí herečka Jarka Sýkorová alias doktorka Demencia. Herec Radovan Kianica alebo doktor Fifipierko potvrdzuje: „Keď dáme dole nos, sme zase normálni ľudia a, samozrejme, doliehajú na nás aj emócie, ale to prináša toto povolanie.“
Pri svojich návštevách a vystúpeniach mnohokrát improvizujú, ale táto improvizácia je dopredu už aj trochu pripravená. „Máme rutiny, ktoré fungujú na začiatku v izbách, a tie používame na to, aby sme uviedli pacienta do toho, že tam prichádzajú klauni. Väčšinou fungujú. A potom rozohrávame ďalej klauniádu. Snažíme sa vychádzať aj z momentálnych situácií,“ hovorí doktor Brzda. Jeho kolegyňa na záver dodáva: „Potom sa tí pacienti otvoria a my sa môžeme tiež otvoriť.“
Klauni doniesli do nemocnice 70 darčekových balíčkov a potešili tak mnohých ťažko chorých pacientov.
Veronika Cvinčeková
Snímky autorka