ŽILINA. Park Ľudovíta Štúra je v súčasnosti v rekonštrukcii. Cieľom projektu je vytvoriť z parku plnohodnotné miesto na oddych a športové vyžitie pre všetky vekové kategórie. Park by mal byť dokončený na budúci rok. V súčasnosti tu naplno prebiehajú stavebné práce. A práve súčasný stav sa nepozdáva niektorým obyvateľom Žiliny. Obávajú sa toho, čo z parku vlastne vznikne. „Neviem, prečo ľuďom predstavovali projekt rekonštrukcie parku, keď s ním nesúhlasili a mesto si aj tak urobilo po svojom. Je to niečo iné, čo ľudia chceli. Stavajú tam gabiónové ploty, proti čomu boli ľudia zásadne proti. Búrajú mostíky a do parku vytvárajú široké vstupy, po ktorých sa poľahky môžu v budúcnosti dostať aj osobné autá. Zelené plochy „rozporciovali“ a teraz tam budujú nejaké betónové kruhy. Na čo to bude? Prečo nám berú zeleň? Ľudia sa budú aj sto rokov po rekonštrukcii chytať za hlavu, že čo s tým parkom porobili,“ zavolal nám do redakcie pobúrený obyvateľ Bôrika. V priebehu týždňa sa nám ozval aj ďalší obyvateľ z tejto časti mesta. Taktiež mestu vyčítal niektoré postupy pri rekonštrukcii. „Asi jediné dobré, čo tam urobia, je to, že vymenia staré lampy za nové,“ podotkol pán Peter.
O PROJEKT BOL VRAJ ZO STRANY ĽUDÍ SLABÝ ZÁUJEM
Park mesto rekonštruuje v spolupráci s Nadáciou Kia Motors Slovakia. Ako uviedol hovorca mesta Pavol Čorba, samotný projekt bol obyvateľom mesta predstavený v priebehu minulého roka, a to celkovo trikrát. „Najskôr to bolo v rámci poslaneckého stretnutia volebného obvodu č. 2, potom sme robili prezentáciu pre širokú verejnosť na Mestskom úrade v Žiline a nakoniec priamo v parku, kde sme chceli obyvateľom vysvetliť a ukázať, ktoré dreviny sú určené na výrub. Posledného stretnutia sa okrem zástupcov mesta, zástupcov spoločnosti KIA, nášho partnera tohto projektu a niekoľkých novinárov nezúčastnil nikto,“ hovorí Pavol Čorba. Podľa hovorcu na žiadnom z týchto stretnutí obyvatelia nevzniesli pripomienku ku gabiónovej stene. „Táto stena tvorí izolačnú funkciu zo strany frekventovanej Tajovského ulice a po dokončení sa v rámci vegetačných úprav vysadia okolo celej steny ťahavé rastliny, takže v budúcnosti bude celá obrastená, čím sa zvýši aj jej estetická hodnota,“ vyzdvihuje pozitíva novej steny Pavol Čorba. Viacerí obyvatelia sa vraj podľa vedenia mesta obávali dvoch vecí, a to zatrubnenia Všiváka a výrubu stromov. „Tu mesto zastáva svoj názor, že so zatrubnením tohto toku nesúhlasilo, nesúhlasí a ani nebude súhlasiť, na tom sa nič nemení. Dočasné zatrubnenie na dvoch miestach, kde boli vybudované vjazdy na stavenisko, bude po skončení prác odstránené, takže nie je na mieste obava z vjazdov áut do parku. Existujúce pešie lávky do parku smerom z Bôrickej cesty boli zbúrané z dôvodu ich zlého technického stavu, zlej výšky z dôvodu prietočnosti potoka a jedna aj z dôvodu nezmyselného vyústenia na Bôrickú cestu. Tri lávky budú teda novopostavené a budú spĺňať všetky parametre a normy, ostanú, samozrejme, len ako lávky pre peších,“ vysvetľuje Pavol Čorba.
TRÁVA ZA TRÁVU
Čo sa týka výrubu stromov, mesto zastáva názor, že verejnosť o tom vopred informovali, a to formou tlačovej správy, kde boli uvedené všetky dreviny, ktoré sú určené na výrub, a to z dôvodu ich zlého zdravotného stavu, nevhodnej kompozície, z dôvodu prehustenia, prípadne išlo o náletové dreviny. „Nevieme o žiadnom „rozporciovaní“ parku. Tie „betónové kruhy“ sú základy pre detské prvky, ktoré presunieme z miesta súčasného detského ihriska, ktoré je nevhodne umiestnené v blízkosti Tajovského cesty a zároveň ho rozdeľuje chodník. Na mieste súčasného ihriska bude po odstránení základov zasiata tráva a vznikne ďalšia trávnatá plocha. Ostatné časti parku nebudú, čo sa týka výmery zelenej plochy, nijako dotknuté a v budúcom roku budú v rámci vegetačných úprav nanovo založené trávniky, ktoré budú slúžiť ako tzv. pobytové na posedenie, „piknikovanie“, drobné športové aktivity. Z predtým spomínaného teda jasne vyplýva, že obava z brania zelene je neopodstatnená a súčasný stav parku sa zlepší,“ poznamenáva Pavol Čorba.