Majitelia sú presvedčení, že ich sučka uhynula po tom, čo skonzumovala otrávené jedlo počas prechádzky. Vraj počuli aj o ďalších podobných prípadoch, a preto chcú varovať ostatných psičkárov, aby si dávali pozor.
ŽILINA–SOLINKY. Natáliinej rodine robila Debinka, sučka rasy bígl, spoločnosť šesť rokov. „Bola členom našej rodiny, nebol to len pes, ale naša láska, dieťa a pre rodičov ako vnúča,“ rozpráva majiteľka sučky. Tá im však pred dvoma týždňami náhle uhynula za veľmi zvláštnych okolností. Sú si takmer istí, že bola otrávená. „Otravu musela zjesť pri rannej prechádzke na Limbovej alebo Smrekovej ulici. Nevšimla som si, že by niečo zjedla, ale na chodníku bolo niečo ako cukrík alebo mentoska. Potom do dvoch hodín začala zvracať a keď to trvalo už dlho, išli sme k veterinárovi. Tam už nevládala ani chodiť. Hneď jej zobrali krv, z tej jej nezistili nič. Všetko bolo v poriadku, obličky, aj pečeň. Potom dostala epileptický záchvat. Zrazu sa postavila na nohy, potom nasledovalo štekanie a kňučanie a zostala ležať na zemi ako v kŕči,“ opisuje nepríjemný zážitok majiteľka Natália.
Psičkári, dávajte si pozor!
Sučka dostala od veterinára lieky s tým, že zostane na noc na klinike. „Nechala som ju teda tam a o 1,5 hodiny mi volali, že to naša Debinka neprežila, že mala ešte tri záchvaty a že robili, čo bolo v ich silách. To, čo sa stalo nášmu psíkovi, konzultovali aj s neurológom. Ten konštatoval, že to musela byť veľmi silná otrava, ktorá napadala len nervový systém, preto sa to neprejavilo v krvi,“ pokračuje v rozprávaní nešťastná majiteľka.
Kamarát ju vraj informoval o tom, že v ten istý deň uhynul na sídlisku ešte jeden pes a pár dní predtým ďalší. „Je ťažké pre mňa o tom hovoriť, rada by som ale oznámila všetkým ľuďom, ktorí majú psíka, nech si dávajú pozor. Dúfam, že budú opatrnejší aj vďaka tomuto článku,“ odkazuje.
Kontaktovať veterinára
Kto by mohol takto úmyselne kántriť psov na Solinkách, nemá majiteľka ani zdania. Dokázať ale, že bol psík skutočne otrávený, je podľa veterinára viac–menej nemožné. Jed sa totiž dokáže už po pár minútach vstrebať a ak dôjde k najhoršiemu, prítomnosť otravy preukáže už len pitva. „Ak má majiteľ podozrenie z otravy, treba ihneď kontaktovať veterinára, ktorý vie u psíka rýchlo vyvolať zvracanie,“ hovorí veterinár zo Žiliny Róbert Ferenc.
Otráviť psa však nie je podľa neho vôbec jednoduché a ešte náročnejšie je zohnať samotný jed. „Je len málo perorálne podávaných jedov, ktoré dokážu psov otráviť. Najčastejšia otrava je jed na potkany, ktorá sa prejavuje tak, že po troch dňoch začne pes krvácať zo všetkých otvorov,“ vysvetľuje.
Majiteľom štvornohých chlpáčov preto radí, aby sa snažili svojho psíka vycvičiť tak, že nezožerie nič, čo nájde mimo domu.
Michala Stehlíková
Snímka archív NS