V roku 2010 bol po povodniach pred ulicou zriadený provizórny prejazd cez potok. Obyvatelia na vlastné náklady zohnali oceľovú rúru a osadili ju tak, aby sa dostali do domov. V roku 2014 a 2016 žiadali opravu prejazdu a poškodenej cesty. Nedočkali sa, s odôvodnením, že to nie je obecná cesta. „Na základe nesúhlasného stavebného rozhodnutia pre jeden z domov sme zistili, že vlastníkom parcely, o ktorej sme si mysleli, že je cesta, je Poľnohospodárske družstvo v Nededzi, toho času v likvidácii. Netušili sme, že je tento úsek v dražbe a že prakticky nemáme prístupy do domov. Nástupným správcom majetku bola spoločnosť z Banskej Bystrice,“ hovorí za všetkých majiteľov nehnuteľností pre Žilinský večerník Ľubica Franeková. Keďže prístupová komunikácia nebola vo vlastníctve obce, stavebné povolenia ich domov boli vydané v rozpore so zákonom a žiadali preto nápravu.
KÚPILI SI PRÍSTUP
„Požiadali sme obec, aby parcelu od spomínanej spoločnosti odkúpila a zabezpečila tak prístupovú cestu do skolaudovaných domov. V roku 2020 sa nás s vedením obce stretlo 18 vlastníkov nehnuteľností, no dozvedeli sme sa, že nič sa kupovať ani opravovať nebude. Ani informáciu o pripravovanej cyklotrase, ktorá by tadiaľ mala viesť, nám starosta nepotvrdil. Až oveľa neskôr sme sa dozvedeli, že už v tom čase bolo na ňu vydané stavebné rozhodnutie.“ Obyvatelia získali znalecký posudok a s cieľom mať prístup k vlastným domom, parcelu kúpili. Podľa nich chce teraz starosta dokázať, že ide o miestnu komunikáciu. Pravdepodobne však nie sú doklady o jej projektoch ani opravách. Cesta nebola v katastri nehnuteľností vedená ako prístupová komunikácia.
„Od 13. januára 2021 sme vlastníkmi parcely, je nás 32 účastníkov. Pozemok mohla kúpiť Oblastná organizácia cestovného ruchu Malá Fatra, aj obec. Samozrejme, situácia by bola iná, ale nestalo sa tak. Konali sme teda my, aby sme mali prístup k príbytkom,“ pokračuje za všetkých vlastníkov Ľubica Franeková. Začal sa teda boj o cestu. Obec tvrdí, že sa jedná miestnu komunikáciu, pretože je v pasporte komunikácií. „V pasporte miestnych komunikácií v januári 2020 sa táto cesta nenachádzala. No o mesiac neskôr už v ňom figurovala. Keď sme parcelu kúpili a staval sa most, sami sme zavolali médiá. Prišli aj policajti, videli list vlastníctva a odišli. Stalo sa to dvakrát. Na tretíkrát išla hliadka cez úrad a už dostala doklad o tom, že je cesta v pasporte komunikácií. Napokon sme my vyšli ako tí, čo sú proti cyklotrase. Nie je to pravda, veď sami sme cyklisti.“ Cítiac krivdu, obrátili sa občania Koňhory na prokurátora. Ten rozhodol, že dotknutý úsek je protizákonne zahrnutý do pasportu komunikácií. Obec však problém ďalej nerieši, a tak okresný prokurátor podal žalobu. „Nikto nerešpektuje naše vlastníctvo, rok nám nikto neodpovedá. Ale z každej situácie predsa existuje východisko, každý problém má riešenie. Cyklotrasu by mohli presmerovať na rázcestie a pokračovala by na prvý most,“ dodala Franeková.
ŠTÁT BY MAL ODOVZDAŤ ZADARMO
Starosta obce Varín Michal Cvacho na margo celého problému nás poskytol širšie stanovisko. „Podľa dokladov z roku 1971 a pasportu miestnych komunikácií cesta aj za rampou je obecná. Potvrdzuje to aj fakt, že v prípade, ak sa na nejakom pozemku nachádza verejno - prospešná stavba a cesta ňou je, nevydáva sa pôvodným majiteľom. Preto sa ani pozemky pod touto cestou nevydali urbáru. Ako miestna komunikácia je zapísaná aj na katastri. Všetci ľudia majú vo svojich stavebných povoleniach prístup k miestnej komunikácii. Navyše keby som sa k nej nestaval ako k obecnej, prečo by tam mali osvetlenie, obecný rozhlas, prečo by sme tam robili zimnú údržbu? Ak raz nejaký súd rozhodne, že to nie je miestna komunikácia, ak to odsúhlasia a dosvedčia poslanci, všetky tieto činnosti rád preruším.“ Riešenie by podľa starostu malo prísť čoskoro. „Pozemky pod miestnymi komunikáciami vysporiada štát v rámci miestnych pozemkových úprav. Bude ich zamieňať za pozemky Slovenského pozemkového fondu a odovzdá samospráve. V čase keď za mnou obyvatelia tejto ulice prišli, už sme mali rok schválené pozemkové úpravy. Nebudem predsa vykupovať niečo, čo mi štát odovzdá zadarmo.“ Na margo vyjadrenia prokurátora starostu namieta, že nenapadol pasport miestnych komunikácií, ale spôsob jeho schvaľovania. Nemali to robiť poslanci uznesením, ale starosta rozhodnutím.
Autorka: Iveta Frolková