Výskyt vydry v okolí Vodného diela Žilina je podľa Tomáša Flajsa zo Správy Národného parku Malá Fatra úplne prirodzený. Vydra sa totiž rada zdržiava v okolí riek, malých potôčikov a pri veľkých vodných nádržiach, akým naše vodné dielo bezpochyby je. „Zaujímavé na nej je aj to, že občas migruje cez hrebene hôr ďaleko od vody, prirodzené cesty sú, samozrejme, vodné toky,“ vysvetľuje ochranár. Pred pár dňami mali návštevníci Vodného diela Žilina možnosť zbadať vydru pod haťou vodnej priehrady. Niektorým šťastlivcom sa ju dokonca podarilo zazrieť v okamihu, keď sa s pôžitkom váľala v snehu.
„Vydra je veľmi zaujímavý živočích. Komu sa ju podarilo spozorovať, určite ho zaujala napríklad hravým správaním či svojou zvedavosťou. Vydry sa rady hrajú. Niekoľkokrát som mal možnosť vidieť na snehu stopy po ich hraní, kedy sa zvieratá šmýkali strmým svahom dole k rieke či na nejakej plošine za riekou. Prípadne som našiel dotlčené zamrznuté jablko, ktoré slúžilo pravdepodobne ako tréning na korisť,“ spomína na zábavné príhody s vydrou Tomáš Flajs.
To, že sa v posledných rokoch ukazujú viac, je podľa ochranára znak návratu života do našich tokov. „Je to taký indikátor čistoty či vhodnosti biotopu pre druh. Rieky sa pomaly spamätávajú, do riek tečie, našťastie, menej septikov či iných odpadových vôd, čo má priamy vplyv na hmyz, následne na ryby, končiac vydrou. Žiaľ, každý rok evidujeme aj niekoľko jedincov zabitých na cestných komunikáciách,“ konštatuje Tomáš Flajs.