Mladí študenti chcú podobnými aktivitami prispieť k zlepšeniu situácie aj v Žiline. Doposiaľ zorganizovali dva štrajky a odhodlali sa aj k oficiálnej výzve prostredníctvom listu. „Na základe vašich odpovedí vidíme, že mesto už v určitých oblastiach začalo vyvíjať aktivity na zmenšenie jeho uhlíkovej stopy, konkrétne v oblasti mobility – obmena vozového parku DPMŽ, bikesharing, projekt Solez, resp. plán na obmedzenie vstupu určitých druhov automobilov do určitých mestských častí. Tieto kroky jednoznačne vítame,“ píšu v liste žilinskí študenti.
ZRIADENIE KOMISIE
Podľa nich je však stále množstvo nedostatkov, na ktorých je potrebné pracovať. „Mesto očividne nemá vyčíslenú svoju uhlíkovú stopu a nemá konkrétny plán redukcie skleníkových plynov. Pri spomínaných aktivitách (mobilita, Solez) nie je jasné, či je plánované konkrétne zníženie CO2 alebo ide len o všeobecnú, číselne nedefinovanú snahu. Takisto nám nie je jasný časový horizont a finančné zabezpečenie navrhovaných zmien,“ pokračujú aktivisti, ktorí zo strany mesta vítajú aj zriadenie klimatickej komisie.
„Sme presvedčení, že v tomto smere je najvyšší čas konať – zo solidarity s tými, ktorých by nezvrátenie klimatickej krízy postihlo najviac, a zároveň pre zlepšenie klímy u nás v Žiline. Myslíme si, že Žilina by mala mať klimatický plán, resp. že jeho vznik je len otázkou času a myslíme si, že by sa mal zrodiť už počas tejto administratívy a byť primátorskou agendou,“ dodávajú aktivisti.
Na zlú klímu apelujú aj žilinskí študenti. Radnicu vyzývajú k aktivite
Ku klimatickým zmenám vo svete majú čo povedať aj študenti či študentky zo žilinských škôl. Vrátane toho, že koncom mája sa pridali k celosvetovému štrajku za záchranu klímy, vedeniu mesta nedávno adresovali aj otvorený list.
27.06.2019 | 16:00