Náučné tabule vedúce trasou z Rajeckých Teplíc do Zbyňova, k legendami opradenému Stratenému budzogáňu, si vyžadujú opravu. Ľudia majú možnosť hlasovať a pomôcť získať financie na tento projekt.
RAJECKÉ TEPLICE. Náučný chodník Stratený budzogáň bol do súčasnej podoby dobudovaný OZ Kultúra v roku 2007 s pomocou dobrovoľníkov pod vedením Martina Baránka a finančnou podporou projektu Interreg SR-PL. „S odstupom času si drevené stĺpy vyžadujú údržbu a niektoré tabule sú popísané a je potrebné ich vymeniť. Často sme sa stretli s názorom, že značenie počas trasy nie je dostatočné, a preto by sme chceli umiestniť smerové tabuľky aj mimo panelov náučného chodníka,“ uvádza Katarína Kráľová zo združenia.
Projekt opráv a značenia k Stratenému budzogáňu by mal stáť 4500 eur. Financie chce OZ zohnať z projektu nadácie SPP, kde si projekt na opravu a propagáciu náučného chodníka k skalnému budzogáňu podalo a hlasovať zaň môžu všetci. „Postúpil do verejného hlasovania a teraz sa uchádzame o každý hlas. Súčasťou rozpočtu je aj detské ihrisko, ktoré by bolo umiestnené na území Rajeckých Teplíc,“ dodáva Katarína Kráľová.
Celková dĺžka náučnej trasy je 7 km, prevýšenie 450 m a prejsť ju môžete za 3 až 4 hodiny po zelenej značke. Stratený budzogáň je skutočne pozoruhodný skalný úkaz. Nachádza sa v Strážovských vrchoch a je jedinečný svojím tvarom s úzkou základňou a širšou vrchnou časťou. Podľa opisu Kataríny Kráľovej má tvar päste a je tvorený druhohornými komplexmi hornín. V spodnej časti je materiál menej súdržný a rozdrobený. Podľahol totiž výberovej erózii vetra a vody. Vrchnú časť tvoria odolnejšie vápence a uchytila sa tu vegetácia v podobe machov, lišajníkov a tráv. „Viaže sa k nemu legenda o obrovi, ktorý, keď sa nahneval, zahodil svoj budzogáň a ten skamenel a zostal na svojom terajšom mieste. Podrobnejšie je príbeh spracovaný aj na jednotlivých tabuliach, preto pozývame každého na prechádzku do malebnej prírody v Rajeckej doline,“ pozýva Katarína Kráľová.
Ľudia môžu hlasovať za projekt do 16. júna elektronicky, informácie nájdu na www.ozkultura.sk. Členovia združenia ďakujú za každý hlas.
Veronika Cvinčeková
Snímka OZ Kultúra