ŽILINA. BYTČA. Druhú najvyššiu cenu za teplo majú obyvatelia Veľkého Rovného. Presnejšie, klienti Stavebného bytového družstva (SBD), ktoré im ho po prepočítaní dodáva za 111,163 eura/MWh. Tretí najdrahší sú v Lietavskej Lúčke (97,673 eura/MWh).
Zatiaľ čo v Bytči cena tepla výrazne vzrástla aj v roku 2013, presnejšie o 4,5 % oproti roku 2012, v Lietavskej Lúčke vzrástla len o 1,3 % a vo Veľkom Rovnom dokonca poklesla o 14,4 %. Práve Veľké Rovné bolo na čele rebríčka najdrahších výrobcov tepla v našom regióne vlani (126,281 eura/MWh).
Oproti minulému roku teplo najviac zdraželo v BINEK-u Rajec, o 11,3 % na súčasných 93,547 eura/MWh. Druhé najvyššie zvýšenie nastalo v Žilinskej teplárenskej (5,8 %) a nasleduje žilinský Bytterm o 5,2 %, pričom na rok 2013 si účtuje po prepočítaní 88,992 eura/MWh.
Okrem Veľkého Rovného na tento rok teplo zlacnil aj Obecný podnik služieb v Strečne. Oproti vlaňajšku jeho klienti zaplatia o 0,8 % menej. S cenou 79,781 eura/MWh je tak druhým najlacnejším výrobcom v regióne. Tretím je Bytterm.
Ministerstvo nesúhlasilo
Už minuloročné výrazné zvýšenie ceny tepla sa nepozdávalo ministerstvu hospodárstva. Okrem Žilinskej teplárenskej takmer všade vydalo k návrhom nesúhlasné stanovisko. Vrátane Tezaru Bytča, SBD Veľké Rovné či Bineka Rajec. „Ministerstvo hospodárstva v rámci svojej kompetencie kontrolovalo úplnosť cenových návrhov. V prípade nedostatočného zdôvodnenia alebo neodôvodneného nárastu jednotlivých zložiek žiadalo o opätovné prehodnotenie navrhovaných cien. Počas kontroly návrhov rezort zistil rast variabilnej a fixnej zložky ceny tepla, na základe čoho v listoch úradu vyjadril svoj nesúhlas s požiadavkou o ich opätovné prehodnotenie,“ napísal pre Žilinský večerník hovorca ministerstva Stanislav Jurikovič.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) však navrhované ceny opätovne schválil. Najdrahšie teplo tak bude tento rok v Bytči. Spoločnosť TEZAR nám na otázky do uzávierky neodpovedala. Podľa ÚRSO však v zmysle vyhlášky upravila vlastné náklady o odpisy, čo malo vplyv na výšku fixnej zložky. „Na zvýšení variabilnej zložky maximálnej ceny tepla sa podieľalo jednak zvýšenie ceny zemného plynu, ako aj spotrebná daň, od ktorej boli domácnosti dovtedy oslobodené. Spoločnosti TEZAR sa zvýšili náklady na elektrinu, čo sa prejavilo aj v skutočných nákladoch,“ napísal Miroslav Lupták.
Naopak, Žilinská teplárenská dokáže svojim klientom ponúknuť jednu z najnižších cien na Slovensku. Ako je to možné? Podľa vedúcej organizačného útvaru ŽT Alexandry Hrnkovej sa v roku 2004 vedenie spoločnosti rozhodlo riešiť nepriaznivé klimatické podmienky, zatepľovanie a rekonštrukcie budov, ktoré znižujú odber tepla, novou cenovou a obchodnou stratégiou.
„Tá nielenže stabilizovala úroveň dodávok tepla u existujúcich zákazníkov, ale najmä oslovila nových, ktorí sa pripojili na našu distribučnú sieť. Zároveň prebehla veľká reštrukturalizácia, ktorá zabezpečila zvýšenie produktivity v každej oblasti. Zrealizované opatrenia, motivačná cenová politika, neustále investovanie a modernizácia zariadení, ako aj dôsledná kontrola nákladov tak umožňujú pre našich odberateľov garantovať dlhodobo jednu z najnižších cien tepla v našej krajine,“ informovala Alexandra Hrnková.
Koľko stojí teplo v roku 2013?
1. TEZAR Bytča 120,934 (+ 4,5 %)
2. SBD V. Rovné 110,301 (-14,4 %)
3. Obec L. Lúčka 97,673 (+1,3 %)
4. BINEKO Rajec 93,547 (+11,3 %)
5. Bytterm Žilina 88,992 (+5,2 %)
6. OPS Strečno 79,781 (-0,8 %)
7. Žilinská teplárenská 62,198 (+5,8 %)
Cena je v €/MWh po prerátaní z dvojzložkovej na jednozložkovú cenu s DPH. V zátvorke nárast/pokles oproti predchádzajúcemu roku.
Michal Filek
Snímka archív