Obec sa môže pýšiť najstaršou sakrálnou stavbou na Kysuciach. I keď kostol v minulosti zanikol, jeho pozostatky nám pripomínajú, že územie Kysúc bolo v minulosti kontinuálne osídľované. Za historickými koreňmi osídľovania Kysúc sme sa vybrali práve do Radole.
FARNOSŤ RADOĽA MALA NA KYSUCIACH VÝZNAMNÉ POSTAVENIE
Ide o lokalitu, kde má najstaršie osídlenie na Kysuciach približne tritisíc rokov. „Názov Koscelisko je odvodené od kostola, ktorý na tomto mieste stál od druhej polovice 13. storočia. Zánik kostola je spájaný s výpravami husitských vojsk približne okolo roku 1430,“ vysvetľuje starosta obce Anton Tkáčik. Prvý výskum na tomto území bol pod vedením archeológa Antona Petrovského-Šichmana už v roku 1956. Zónu podrobne preskúmal a potvrdil existenciu kostola, ktorého vznik bol na základe odborného posúdenia datovaný približne od druhej polovice 13. storočia. „Kostol bol sídlom najstaršej farnosti na Kysuciach. V 14. storočí patrilo do farnosti Radoľa zrejme celé územie dnešných Kysúc, od Budatína smerom na sever až po hranice Poľska,“ hovorí starosta.
Pri výskume v osemdesiatych rokoch boli v interiéri kostola a v jeho tesnej blízkosti nájdené hroby. Archeologický výskum sa opäť naplno rozbehol v roku 2012 s podporou Žilinského samosprávneho kraja. Na odbornej stránke sa podieľali Kysucké múzeum v Čadci, Archeologický ústav SAV v Nitre a Krajský pamiatkový úrad v Žiline. Výskum sa najprv sústredil na kostol, keďže sa predpokladalo, že na tomto mieste mohol predtým stáť drevený kostolík. Táto domnienka však nebola potvrdená. Nálezy z archeologického výskumu v roku 2012 v pomerne skromnom množstve (črepy keramických nádob, hrot šípu do kuše, množstvo železných klincov, jednoduchý bronzový prsteň či drobná minca z čias panovania Žigmunda Luxemburského) datovanie vzniku kostola nezmenili. „Významným nálezom bola tzv. radoľská alebo kysucká madona – soška, ktorá pôvodne pochádzala zo západnej Európy, čo bolo dôkazom vtedajšej tovarovej výmeny,“ dopĺňa starosta. Jej kópiu možno vidieť v kaštieli v Radoli.
Cieľom výskumu bolo overiť a doplniť poznatky získané v predchádzajúcich výskumoch. Zistilo sa, že v interiéri kostola sa intenzívne pochovávalo a že objavené nálezy a pozorovania neumožňujú spresniť datovanie výstavby a zánik kostola. V kostole bolo objavené aj osárium, v ktorom sa nachádzalo veľké množstvo kostí.
VÝSKUMY V POSLEDNÝCH DVOCH ROKOCH ODKRYLI MOHYLY
V rokoch 2016 a 2017 sa výskum sústredil na okolie kostola. Toto miesto slúžilo ako posledné miesto odpočinku ľudí osídľujúcich okolité územie. Odkryté boli črepiny z lužickej kultúry a výnimočne aj zvyšky bronzových predmetov. Kamenná vrstva tvarovaná do oblúka bola identifikovaná ako časť kamenného základu mohyly. Existenciu mohyly potvrdili aj nájdené drobné milodary pre pochovaného. Mohyly dokazujú, že zhruba pred tritisíc rokmi bolo na území Kysúc osídlenie. „Určité osídlenie bolo na území obce Radoľa kontinuálne. Prakticky z každého historického obdobia sú na území obce zachované nejaké nálezy,“ hovorí starosta.
Od roku 2017 pokračoval výskum v zachytávaní ďalších mohýl, ktoré sa v lokalite predpokladali. Staršie i novšie výskumy jednoznačne doložili existenciu pravekého pohrebiska z obdobia doby bronzovej. Tento rok v auguste je naplánované pokračovanie výskumu pod vedením archeologičky Kysuckého múzea Danky Majerčíkovej, ktorá vedie výskum od samého začiatku v roku 2012. Bude sa pokračovať v prieskume mohýl, nakoľko georadar lokalizoval miesta, kde sa nachádzajú ďalšie mohyly, ktoré ešte neboli skúmané. Výskum sa bude vykonávať jeden mesiac.
PO STOPÁCH DÁVNYCH OSÍDLENÍ
Preskúmať túto významnú archeologickú lokalitu môžete aj vy. Stačí sa vybrať do Radole a nasledovať náučno-historický chodník. Prechádza obcou cez miesta, kde sa kedysi nachádzali najstaršie osídlenia. Náučný chodník má približne štyri kilometre. Šesť informačných tabúľ vás postupne oboznámi s prírodovednými a kultúrnohistorickými faktami a zaujímavosťami lokality. Medzi najzaujímavejšie body chodníka určite patrí kaštieľ zo 16. storočia a archeologické nálezisko Koscelisko. Tip na zaujímavý výlet na začiatku prebúdzajúcej sa jari.