Ten si pred pár rokmi uvedomil, ako mu prekážajú preplnené kontajnery s nevytriedeným odpadom. Uvažoval, ako by to mohol zmeniť, ako inšpirovať ľudí k tomu, aby začali odpad triediť. „Na začiatku som to organizoval sám ako člen OZ Prales. Oslovil som školy, ktoré sa do toho zapojili. Taktiež som zorganizoval aj výstavu v Krajskej knižnici v Žiline a na Základnej škole v Rosine,“ opísal podrobne svoje začiatky. Plány mu však v tomto období prekazil fakt, že neuspel v súťaži o grant mesta a na realizáciu projektu nenašiel ani žiadneho sponzora. Nápad podľa jeho slov doslova pustil z hlavy, no úplnou náhodou sa k nemu opätovne vrátil v roku 2016, kedy sa spolu s ostatnými priateľmi začali projektom znovu zaoberať. Z jeho iniciatívy, s pomocou priateľov, OZ Prales a OZ Eko Friendly Žilina sa realizuje projekt Myslím, teda recyklujem, ktorého cieľom je prostredníctvom pútavých kresieb s inšpiratívnymi sloganmi podnietiť ľudí v meste k triedeniu odpadu. Vybrané práce sa graficky spracujú a vytlačia ako nálepky. Tie sa potom budú lepiť na kontajnery komunálneho odpadu po celej Žiline.
NÁLEPKY UPOZORNIA AJ NA ZATVÁRANIE KONTAJNEROV
Autormi kresieb sú deti z niekoľkých žilinských základných škôl – ZŠ Karpatská, ZŠ Gaštanová a SZŠ Oravská, ktoré sa do projektu zapojili. „Napadlo mi spojiť ľudí a viac činností v jednom projekte. Deti tvoria, oslovujú verejnosť, pochopia, o čo ide a vidia, že môžu reálne ovplyvniť súčasnú situáciu,“ vysvetlil autor projektu. Tento týždeň sa pripravujú plagáty, z ktorých následne vzniknú samolepky. Firma T+T na žiadosť mesta v súčasnosti vymieňa kontajnery komunálneho odpadu – všetky kontajnery budú mať čiernu farbu. „Je to výborne načasované, keďže nám pán riaditeľ v T+T vyšiel v ústrety a plagáty budeme môcť nárazovo lepiť priamo u nich,“ uviedol.
V rámci projektu sa súčasne realizuje aj jeho druhá časť, kedy sa vytvoria nálepky, ktoré budú zas upozorňovať Žilinčanov na to, aby kontajnery zatvárali. „Nálepky s týmto motívom pôjdu predovšetkým na modré kontajnery, ktoré sú určené na zber papiera. Dažďom totiž dochádza k znehodnoteniu vyseparovaného papiera. Tieto nálepky sú menšie a lepia sa jednoduchšie, rýchlejšie. Komplikovanejšie to bude možno v tom, že kontajnery budeme musieť hľadať po meste a po sídliskách,“ skonštatoval autor projektu.
VÝSTAVA PRÁC V KNIŽNICI
V Krajskej knižnici v Žiline plánujú i výstavu vybraných kresieb, ktorá bude dostupná počas celého novembra. V rámci projektu spoločnosti Priatelia Zeme s názvom Škola udržateľnosti sa 6. novembra o 16.30 h uskutoční v knižnici prednáška na tému Domácnosť bez odpadu.