Dôvodom vypracovania štúdie bol zámer mesta pristúpiť ku komplexnej rekonštrukcii – obnove jednej z najvýznamnejších častí centra mesta – Námestia Andreja Hlinku s Farskými schodmi a Sadom SNP, ktoré prešlo komplexnou rekonštrukciou pred viac ako štvrťstoročím a už je cítiť značnou mierou technickej a ideovej opotrebovanosti. „Zámerom je zveľadiť verejné priestranstvo nášho mesta, aby si Žilina udržala kultúrno-spoločenský krok s rozvinutými mestami Európy,“ doplnil vedúci tlačového odboru Pavol Čorba. Námestie Andreja Hlinku so Sadom SNP sa nachádza v centre Žiliny v priamej väzbe na mestskú pamiatkovú rezerváciu (MPR) v jej ochrannom pásme. Do riešeného priestoru – námestia sa zbiehajú významné pešie prepojenia, z ktorých Národná ulica, v pokračovaní na Farské schody, je významnou kompozičnou osou a zároveň hlavným peším ťahom. Vďaka svojej polohe plní
Námestie Andreja Hlinku funkciu pobytového a zhromažďovacieho verejného priestranstva – námestia a zároveň funkciu hlavného pešieho ťahu, Sad SNP plní oddychovú a Farské schody tranzitnú funkciu.
Už v novembri 2016 vypísalo mesto Žilina verejnú anonymnú urbanisticko-krajinársku súťaž návrhov. Víťazom sa stala bratislavská spoločnosť LABAK. Riešenie akceptuje ako hlavnú kompozičnú os pešie prepojenie Národnej ulice v pokračovaní na Farské schody a kompozičné prepojenie osou: námestie – park. Hlavným priestorom je priestor námestia, kde sa tieto osi krížia. S priestorom pre zhromaždenia a organizovanie rôznych podujatí sa uvažuje v centrálnej polohe námestia, tak ako to bolo doteraz.
V rámci námestia je navrhnutý nový objekt turistickej a informačnej kancelárie (TIK). Ten je oproti súčasnej polohe posunutý smerom severovýchodne pod koruny stromov so západnou fasádou orientovanou do centra námestia. Priestor námestia je navrhnuté obklopiť alejou stromov, ktorá umocní jeho význam. Tá bude v pohľade na balustrádu vynechaná, čím sa „zarámuje“ najcharakteristickejší obraz mesta Žilina – pohľad na Katedrálu Najsvätejšej Trojice a Mestské divadlo Žilina.
Koncepcia Sadu SNP sa významne nemení. V rámci spevnených plôch je zmenený materiál – mlatový povrch. Návrh plne rešpektuje objekt hudobného pavilónu od architekta Artura Szalatnaia, ku ktorému je doplnený zo západnej hrany sadu objekt kaviarne s bistrom. Námestie bude vybavené bicyklovým státím na prepojovacích ťahoch cyklotrás a pred objektom turistickej informačnej kancelárie.
„Kedy sa rekonštrukcia uskutoční a koľko bude stáť?“ To sú otázky, s ktorými sme sa obrátili na Pavla Čorbu. „Pred samotnou rekonštrukciou je potrebné vykonať ešte viacero úkonov súvisiacich s prípravou stavby a z toho dôvodu nie je možné povedať, kedy by mohla byť obnova námestia dokončená. V súčasnosti pripravujeme súťažné podklady pre obstaranie zhotoviteľa projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie. Koľko budú tieto úpravy stáť, budeme vedieť až po dodaní spracovania presnejšieho stupňa projektovej dokumentácie,“ odpovedal nám na záver.