Tohtoročné leto nás vystavuje nielen teplotným rekordom, ale aj extrémnemu suchu. V súvislosti s tým platí v našom okrese od 4. júla prísny zákaz zakladať v prírode otvorený oheň, fajčiť či vypaľovať trávu. Hasičom to však na robote neuberá, od začiatku júna mali už 55 výjazdov, pričom najviac práve v Žilinskom okrese.
ŽILINA. Letné mesiace sú ideálne na trávenie v prírode. Na stanovanie, opekanie, prechádzky... Je ale možné, že sa naša návšteva lesa nezaobíde bez následkov. Odhodený ohorok od cigarety či zle uhasená pahreba môžu spôsobiť katastrofu nemalých rozmerov. Preto je od 4. júla v našom okrese vyhlásený Čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru. Počas tohto obdobia, ktoré trvá dovtedy, kým ho neodvolajú hasiči, je v prírode prísny zákaz zakladať alebo udržiavať ohne, používať otvorený oheň, fajčiť alebo odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety, vypaľovať porasty bylín, krov a stromov. „V prípade zistenia porušenia môže byť fyzickým osobám uložená pokuta do výšky 331 eur, resp. bloková pokuta do výšky 100 eur. Právnickým osobám a fyzickým osobám – podnikateľom môže byť uložená pokuta do výšky 16 596 eur,“ upozornila hovorkyňa Hasičského a záchranného zboru v Žiline Miroslava Ondrichová.
Nad Radoľou horel les
Od začiatku júna si žilinskí hasiči nestihli vydýchnuť. Do minulého utorka zasahovali v priebehu 6 týždňov k 55 požiarom. Najviac výjazdov mali práve v našom okrese, kde sa od 1. júna do minulého týždňa rozhorelo 15-krát. Najviac im dal zabrať požiar lesa nad Radoľou z 1. júla. S prírodným živlom sa prišli popasovať hasiči aj dobrovoľníci zo Žiliny, z Kysuckého Nového Mesta i Nesluše. „Cesta na požiarovisko bola komplikovaná, pričom hasičská technika vyšla ťažko dostupným, na niektorých miestach rozbahneným terénom, pokiaľ to bolo možné, následne cca 2,5 km museli hasiči pokračovať pešo v ťažkom teréne. Hasiči po príchode na požiarovisko zistili, že horí haluzovina a časti kmeňov po ťažbe na rúbanisku,“ informovala o zásahu hovorkyňa hasičov.
Požiar na rozlohe 50 x 100 metrov hasili tzv. jazierkovým systémom. Uhasili ho po 7 hodinách. „K zraneniu ani usmrteniu osôb nedošlo. Príčina vzniku požiaru je v štádiu zisťovania,“ dodala Miroslava Ondrichová.
Kontaminované studne v Belej
Pomerne náročný výjazd mali hasiči aj prvý júlový víkend. Medzi Belou a Lysicou sa chytil na farme senník. Požiar hasili od soboty večera až do nedele popoludnia. „Hasiči po príjazde na miesto udalosti zistili, že požiarom je zachvátený celý senník s rozmermi cca 15 x 25 m. Počas hasenia bolo potrebné ochladzovať aj vedľa stojacu stolársku dielňu, aby sa zabránilo rozšírenia požiaru aj na ňu,“ povedala hovorkyňa.
Zhorený senník medzi Belou a Lysicou.
V súvislosti s požiarom postihla ľudí, žijúcich pri farme, aj ďalšia živelná pohroma. „A to kontaminácia studní nižšie v Zlieni pri obytných domoch, keď voda z hasiacich prístrojov stiekla do toku a napadla spodné vody. Studne sa prečistili, už sú v poriadku. Na dobu kontaminácie zabezpečila obec Belá svojim občanom cisternu s pitnou vodou v spolupráci s firmou Sevak Žilina,“ uviedol k udalosti Peter Šugár, zástupca starostu Belej.
Ohnivý živel sa, bohužiaľ, nevyhýba v letných dňoch ani mestu. Dôkazom toho je udalosť z minulého týždňa, keď v nedeľu 12. júla začal horieť školský dvor na Vlčincoch. Požiar bol našťastie malý. „Hasiči po príchode zistili, že horí tráva na ploche cca 10 x 10 metrov. Požiar bol uhasený za 6 minút od začiatku zásahu, na jeho uhasenie sa použilo 100 litrov vody,“ skonštatovala hovorkyňa hasičov Miroslava Ondrichová.
Michala Stehlíková, snímky archív HaZZ Žilina, obec Belá