Žirafy, nosorožce či slony. Dokonca aj populácia vrabca domového od roku 1980 údajne klesla v Európe až o 64 %. Na poplach bijú aj včelári a vedci zaoberajúci sa výskumom opeľovačov. Celosvetovo, teda aj v Európe a aj na Slovensku, totiž prudko klesá počet divokých a domácich včiel. Jednoznačná odpoveď, prečo sa tak deje, neexistuje. Dôvodov totiž môže byť viacero. Chemizácia poľnohospodárstva, extrémne výkyvy počasia či jeho nestabilný a netradičný priebeh, nedostatok potravy a jej malá pestrosť, ale aj nedostatočný záujem mladých ľudí o včelárske remeslo. Otázkou ostáva, čo môžeme v tejto situácii robiť. V súčasnosti sa vykonávajú výskumy zaoberajúce sa vplyvom rôznych pesticídov na včely s cieľom obmedziť, zakázať tie, ktoré majú na život opeľovačov negatívny vplyv. Čo však môžeme robiť my, bežní ľudia? Je toho dosť.
POSKYTNIME AZYL VČELÁM V MESTE
Ukazuje sa, že mestské prostredie sa pre včely stáva bezpečnejším útočiskom ako vidiek. V mestách nie sú monokultúrne polia striekané pesticídmi. Balkóny, parky a okrasná výsadba sú zdrojom pestrej a dlhodobej stravy. Stačí im už teda iba poskytnúť obydlie.
VÝUČBOVO-OZDRAVNÝ VČELÍN V LESOPARKU
V roku 2015 boli v rámci projektu Adoptuj včelu osadené dva úle v blízkosti lesoparku a Žilinskej univerzity. Včelám sa v tomto prostredí darí, dôkazom môže byť už dvakrát stáčaný „mestský med“. Občianske združenie Preles, ktoré má úle na starosti, tiež organizuje vzdelávacie aktivity pre deti materských a základných škôl, pri ktorých sa oblečú ako naozajstní včelári a nazrú do hmyzieho kráľovstva. Keďže sa tento model osvedčil, občianske združenie sa podujalo na výstavbu včelieho sídliska – výučbovo-ozdravného včelína. „Chceli by sme vybudovať drevený včelín s viacerými úľmi pre včely a s jedným preskleným úľom, aby návštevníci mohli vidieť včely priamo pri práci na pláste. Zároveň by včelín mal slúžiť na apiterapiu, teda liečenie. Konkrétne by išlo o včeliu respiračnú terapiu (apiresterapiu), teda vdychovanie včelieho vzduchu priamo z úľa,“ vysvetľuje Vlado Randa z občianskeho združenia Preles.
DÝCHANIE SO VČELAMI
To, že včelie produkty sú liečivé, je overené stáročiami. Látky, ktoré sú obsiahnuté v týchto včelích produktoch, sa nachádzajú aj vo vzdušnej mikroklíme úľa a v oveľa vyššej koncentrácii. Vdychovanie liečiv priamo do pľúc je zároveň rýchlejšie a účinnejšie. Apiresterapia je vhodná na liečenie niektorých akútnych zdravotných problémov, na zmiernenie prejavov chronických chorôb a preventívne na posilnenie imunity. Osvedčila sa napríklad pri astme, alergii, bronchitíde, chronických zápaloch, bolestiach hlavy, depresiách. Na Slovensku už existuje zopár ozdravných včelínov a o ich služby je veľký záujem. Pre Žilinu a jej okolie by bol prínosom, keďže patrí medzi mestá s vyššou mierou znečistenia ovzdušia, čo sa prejavuje napríklad aj vyšším výskytom respiračných ochorení u detí aj dospelých.
KEDY BUDE VČELÍN HOTOVÝ?
„Najväčšou výzvou pre naše združenie v súčasnosti je nájsť ľudí, ktorí by nás finančne podporili. Veríme nášmu projektu, jeho udržateľnosti a prospešnosti pre včely aj ľudí. Na našej stránke www.preles.sk sme pripravili jednoduchý návod, ako nás podporiť finančným darom alebo 2 % z daní. Zároveň tam ľudia nájdu viac informácií o projekte a jeho priebežnom postupe. Kedy bude včelín hotový, samozrejme, závisí od toho, kedy sa nám podarí vyzbierať potrebnú sumu, ktorú odhadujeme na 5000 eur. Radi by sme ho stihli dokončiť ešte v lete tohto roku.“